Vánoce u sousedů slibují dobré jídlo i atmosféru. Je tam blíž než do Prahy

  8:59aktualizováno  8:59
Když se řeknou vánoční trhy, leckomu se vybaví Vídeň. Rakouská metropole je svou sváteční atmosférou proslulá. Do hlavních měst našich skoro sousedů je přitom mnohdy cesta kratší a v některých případech i levnější než do Prahy.

Trhy ve Vídni mají dlouholetou tradici. | foto: archiv

Nejstarší Svatovídeňský trh se poprvé konal před téměř 250 lety, dnes se tu prodávají skleněné ozdoby, tradiční betlémy a keramika. Mladí si přijdou na své v romantické vánoční vesničce v areálu staré nemocnice Altes AKH, kde si uprostřed tržnice mohou zahrát metanou. U velkého ruského trhu se vydovádějí především děti na speciálních zážitkových jízdách, pod Schönbrunnem zase o adventu nejradši nakupuje ředitelka Rakouské národní turistické centrály Franca Kobenterová. „Kladou tam velký důraz na tradiční výrobky a není zde levná čínská produkce. Obzvláště krásné jsou pozdní odpoledne plné koncertů, často za účasti zahraničních sborů,“ líčí.

Bezesporu nejznámější vídeňský trh je na Radničním náměstí. „Absence vánočních koled se dá kompenzovat velmi kvalitním svařeným vínem. Sníh nahradí přemíra vánočních ozdob, které se na trhu také dají koupit. Jelikož obchody musí splnit složitá hygienická opatření, jsou tu zastoupeny výrobky v nejvyšší kvalitě,“ popisuje Tomáš Sadílek, jenž se byl na trzích podívat. Nazdobený je i blízký park, v němž se děti můžou projet na ponících.

Oblíbené produkty od sedláků

Cena punče začíná na pěti eurech. „Dětský punč stojí dvě a půl eura a k tomu je záloha na hrneček stejné ceny. Hodně lidí si punč kupuje právě kvůli tomu hrnečku, proto se je také snaží každý rok obměňovat. Co se týče jídla, oblíbené jsou produkty od sedláků. Chleba se sádlem je k sehnání za 2 eura, takže celý trh se dá absolvovat s osmi eury, “ popisuje Kateřina Vlčková z Rakouské národní turistické centrály.

Fotogalerie

Kdo hledá levnější variantu, najde ji v Bratislavě. Punč na Hlavním a Františkánském náměstí prodávají v rozmezí 1,50 až 2,50 eura. Bramboráky jsou k sehnání za 50 centů. Avšak specialitou slovenských trhů jsou pečené „gaštany“, které vychází z uherské tradice. „Chutnají úžasně,“ říká Robert Barca z Bratislavy. Podle něj jsou jejich trhy nejkrásnější ve střední Evropě. „Vídeň už je nudná, Drážďany zase moc obrovské. Na Bratislavě je skvělá domácí atmosféra, kterou dotváří příjemné kavárny všude okolo trhů.“

Právě kvůli atmosféře, kterou dokresluje vůně gastronomických specialit a na Hlavním náměstí stromeček ověšený tisícem světýlek, stojí trhy za navštívení. „Když člověk prochází trhy, slyší nádherné vánoční melodie a vidí, jak se lidé usmívají, tak se musí v koutku duše také pousmát. Jak se říká, je lepší jednou vidět než stokrát číst,“ láká mluvčí bratislavského magistrátu Martina Halušková.

Trhy u sousedů - užitečné informace

  • Bratislava
    Ve slovenské metropoli jste autem i vlakem z Brna za hodinu a půl, autobusem za necelé dvě hodiny. Jízdné se pohybuje kolem 200 korun. Ceny punče a svařeného vína začínají na 1,50 eura, tradiční brambory s cibulí a slaninou na 2,50, pečená klobása přijde na 3,50 eura. Téměř povinností je ochutnat místní pečené kaštany.
  • Budapešť
    Do hlavního města Maďarska se jede přes tři hodiny, vlakem a autobusem i o hodinu déle. Za jízdenku zaplatíte kolem 350 korun. Punč na trzích koupíte přibližně za 430 forintů (asi 39 korun), svařené víno za 510. Pravá maďarská klobása vyjde i na víc než 1 500 forintů, byla by však škoda ji neochutnat.
  • Vídeň
    Autem trvá cesta z Brna asi hodinu a tři čtvrtě, vlakem dvě hodiny – jízdenka stojí od 255 korun. Variantou je i autobus Student Agency, o víkendech je však skoro vyprodaný. Punč seženete od 2,50 eura, svařené víno je o něco dražší. Kdo už zná trhy na Radničním náměstí, může navštívit vesničky u zámku Belveder nebo na náměstí Marie Terezie.

Levnější je i parkování. Odpoledne a vpodvečer je lepší stát v podzemních garážích nákupních domů, protože uličky centra jsou většinou plně obsazeny auty domácích. Výlet do Bratislavy si můžete prodloužit a odskočit si ještě do Maďarska, kde se v předvánočním shonu dá zklidnit ve zdejších lázních.

Dobroty za stejnou cenu jako v České republice

Nemáte-li náladu na rušnou Budapešť, stačí zastavit kousek za hranicemi v městečku Györ (asi 200 kilometrů od Brna). Z vánočních trhů na náměstí Széchenyi dojdete pěšky do zdejších lázní, u kterých je parkování zdarma. Za tři hodiny v lázních se saunami a vířivkami zaplatíte necelých 500 korun.

Voňavé dobroty na trzích vás přijdou přibližně na stejné peníze jako v Česku. Jen budete „rozhazovat“ tisíce – česká stokoruna je totiž přibližně tisíc forintů.

S cenami jídla i lázní je to podobné i v Budapešti. Hlavní vánoční trhy najdete na náměstí Vörösmarty, další stánky třeba na nedalekém Deák Ferenc tér. Návštěvníci zdejších vánočních trhů oceňují především pestrý sortiment různých řemeslných výrobků, nápaditých drobností, ozdob a dárečků. Nikdo zde naopak nenabízí různou „textilní veteš“.

Vyplatí se ochutnat různé klobásy, sýry či masové závitky. A pokud si chcete podobné pochutiny přivézt domů, zamiřte do centrální tržnice u mostu Szabadság híd, kde nakoupíte od husích jater přes tokajské víno až po nejrůznější koření.

Do Budapešti se snadno dostanete vlakem i autobusem. Pokud vyrazíte na víkend, najdete v centru bez potíží i bezplatné parkování.

Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Kajínek půjde k soudu jako svědek. V případu nájemné vraždy podnikatele

Josef Kopriva je obviněný, že se pokusil zabít Františka Divokého tím, že jej...

Vylákal podle obžaloby manžela své milenky do lomu a strčil ho ze skály. Za to měl Josef Kopriva dostat 50 milionů...

Najdete na iDNES.cz