Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

VIDEO: Herec Matonoha paří počítačové hry, zkoumá i jejich vznik

  11:53
Co mají společného celosvětově známé počítačové hry jako Mafia nebo Kingdom Come: Deliverance? Podíleli se na nich brněnští vývojáři a vznikaly i v tamních herních studiích. O to, jak se rodí nejpropracovanější souboje a co všechno se za globálním úspěchem her skrývá, se nyní zajímá i herec a moderátor Tomáš Matonoha.

Brněnský rodák Matonoha se v pořadu Svedu vědu, za nímž stojí Hvězdárna a planetárium Brno, setkává s vědci a jejich žáky, kteří se probojovali na špici vědy a techniky. Matonoha se snaží pochopit, jak počítačové hry fungují. 

Vydal se třeba na Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity. I tam se počítačové hry studují. „Hry hraje nejen velké množství lidí, ale v tomto oboru je také hodně peněz a tedy i pracovních příležitostí. U nás studujeme Herní design, na Fakultě informatiky lze studovat magisterskou specializaci Vývoj počítačových her. A na Vysokém učení technickém v Brně mají bakalářský i magisterský obor v ateliéru herních médií,“ přibližuje Zdeněk Záhora z Centra informačních technologií. 

Podle něj toto podhoubí mohlo vzniknout jen díky úspěchu brněnských vývojářů a kvalitních firem. To pomohlo i ke vzniku akademická sféry.

Asi nejznámějším studiem, kde vznikl i remake slavné Mafia, je Hangar 13, dříve známý jako 2K Czech. A právě do něj moderátor pořadu Svedu vědu zavítal a postupně se také stal jednou z herních postav.

Navštívil místnosti, kde pracují herní animátoři, programátoři, grafici, zvukaři, hudebníci nebo testeři. „Skoro to vypadá, jako by tady vznikala animovaná pohádka,“ komentuje Matonoha. Jenže se brzy dozvídá, že produkce je mnohem komplikovanější. 

„Základy se dají naučit už v dětství“

Než se herec pustí do zuřivého boje, musí se nejdřív nechat „vyfotit“ v takzvaném fotogrammetrickém skeneru. Ten brněnský patří mezi světovou špičku. „Tady se snímají herci pomocí 107 kamer umístěných na speciální konstrukci. Poté se z postav vytvoří 3D model,“ vysvětluje Milan Doležal z Hangar 13. Matonohu ještě čeká převlékání do speciálního oděvu s desítkami senzorů, které jsou nezbytností ve studiu zachycujícím pohyb. 

Matonoha se v aktuálním díle seriálu vydal i do „líhně“ herních tvůrců, na Střední školu umění a designu. „Na naší škole vyučujeme i obor Game art, kde se snažíme studenty připravovat na tvorbu v herních studiích. Učíme tady studenty programovat, vytvářet grafiku, zvuk… zkrátka od začátku až do konce,“ vyjmenovává učitel a vývojář Filip Dufka. 

Ten ostatně doporučuje dětem s objevováním herního tajemství začít co nejdřív. „Na internetu lze najít spousty webových nástrojů, kde se můžou základy naučit. Pak se třeba můžou zkusit přihlásit na naši školu a pokračovat na univerzitě nebo v herním studiu,“ popisuje cestu k atraktivnímu povolání Dufka.

Seriál Svedu vědu má zatím čtyři díly. Svůj výzkum vesmíru odhalil světový astrofyzik Norbert Werner, fungování startu raket a vynášení družic na oběžnou dráhu popsali výzkumníci z firmy SAB Aerospace. Tomáš Matonoha také představil příběh, který dokazuje, že díky spolupráci vědců a lékařů lze zachránit nejen jeden lidský život, ale život celých rodin. Ve třetím díle totiž byli diváci vtaženi do výzkumu léčby dědičné leukémie, ve kterém brněnští vědci z CEITECu Masarykovy univerzity udávají celosvětový směr.  

Autor:
  • Nejčtenější

Had požírá záhadného tvora, kování od Břeclavi vede k neznámému kultu

7. prosince 2023  20:36

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u...

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

4. prosince 2023  16:57,  aktualizováno  5.12 8:37

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

5. prosince 2023  13:01

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dali mi volnou ruku a dostali, o co jim šlo, říká hvězda nového filmového hitu

5. prosince 2023

Premium V současné české kinematografii jde o nevídaný jev. Film Přišla v noci od mladých scenáristů a...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Úmrtí Zikmunda oznámily znojemské zvony, vladař zemřel na „svatý oheň“

9. prosince 2023

Premium V mrazivém večeru 9. prosince 1437 se nad ztichlým Znojmem rozezněly zvony, aby oznámily, že právě...

Z hořícího bytového domu na Blanensku hasiči zachránili sedm lidí

9. prosince 2023  10:01,  aktualizováno  14:20

V pátek večer vyjížděli hasiči k požáru bytu do Adamova na Blanensku. Plameny se rozšířily i na...

Učitel už není zvěstovatel pravd, ale spíš průvodce, říká ředitel prestižního gymnázia

8. prosince 2023

Premium Je to jen mírná nadsázka, když říká, že si v Brně nemůže dovolit provést nic nepatřičného. „V mém...

V roli astronautů si studenti vyzkoušeli expedici na Mars, kde strávili 100 hodin

8. prosince 2023  15:30

Pět studentů z Česka si v simulaci vyzkoušelo, jaké je to cestovat na Mars. Na misi v prostředí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...