Získat prestižní certifikát a titul Mistr vína trvalo Češce rok a půl

  6:51aktualizováno  6:51
Po světě chodí jen něco přes 300 lidí s titulem Master of Wine (Mistr vína). Česko má jednu jedinou zástupkyni honosící se prestižním titulem pro největší odborníky ve světě vína. Mimo jiné i proto, že kurzy, na jejichž konci je získání titulu, nebyly dosud v tuzemsku dostupné. Nově se budou konat v Brně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Certifikaci pro ně získala jazyková škola MKM, která vytvořila i dnes už věhlasnou učebnici angličtiny pro vinaře WineWords.

Certifikaci pro kurzy, které jsou mezi vinaři pojmem, uděluje vzdělávací institut Wine & Spirits Education Trust (WSET). V Brně by měly přilákat vinaře, dovozce vína, sommeliéry i prosté milovníky vína. Jsou totiž něco jako odrazový můstek.

Teprve po jejich absolvování se mohou zájemci pokusit o další studium, na jehož konci je titul Master of Wine. V Česku je zatím jeho jedinou nositelkou Lenka Sedláčková, dlouhodobě žijící v Londýně, která jej získala letos v únoru.

„Jde o velmi významný krok k další popularizaci vína v tuzemsku a jedinečnou příležitost pro všechny, kdo si chtějí rozšiřovat obzory a znalosti o víně,“ říká Pavlína Megová, majitelka školy. „Získat certifikaci je velmi náročné, celý proces trval zhruba rok a půl. Je třeba například doložit, zda jste schopni sehnat příslušná vína,“ vysvětluje majitelka školy.

Jednodenní kurz pro amatéry, dvoudenní pro odborníky

Klíčové je také zajistit odborníka, který by celý kurz zaštiťoval. Škole MKM se podařilo získat zkušeného a respektovaného lektora Franka Smulderse. Špičkový nizozemský specialista, který se titulem Master of Wine honosí už od roku 1992, vyučuje v rámci programů WSET po celé Evropě.

Brno je jeho další zastávkou. Brněnská škola má od WSET také právo vyučovat kurzy dvojí úrovně. První se zaměřením čistě na víno, druhý zahrnuje i destiláty. Oba probíhají v angličtině.

První variantu uvítají především nadšenci z řad amatérů. „Jednodenní kurz je poměrně snadný, účastníci nemusí být odborníky. Vyzkouší si šest vzorků vína a naučí se základy,“ vysvětluje majitelka školy.

Studenti se dozví, jak rozpoznávat hlavní typy vína, jakým způsobem ho vhodně skladovat nebo kombinovat s jídlem. Po úspěšném vyplnění závěrečného testu získají oficiální diplom. Kurz vyjde na necelých šest tisíc korun.

Pro odborníky škola připravila náročnější dvoudenní kurz. „Je obtížnější, vhodný například pro sommeliéry nebo zaměstnance hotelů. Jeho účastníci budou ochutnávat kolem 40 vzorků,“ říká Megová.

Absolventi kurzu by si měli odnést znalosti, které ve svých profesích prakticky využijí. Oproti jednodenní variantě se také intenzivněji zaměří na proces výroby vína. Zájemci za kurz zaplatí necelých 15 tisíc korun, ukončí jej úspěšným vypracováním kroužkovacího testu.

Česko je na evopském trhu stále viditelnější

Pro WSET, který o víně vyučuje v devatenácti jazycích v sedmdesáti zemích světa, je rozšíření do Česka docela logickým krokem.

„Usilujeme o rozšíření našich kurzů napříč trhy, kde je potenciál a zájem rozvíjet znalosti v této oblasti. Česká republika je na evropském trhu stále viditelnější, a proto v ní vidíme unikátní příležitost,“ říká ředitel institutu Ian Harris.

Jazyková škola MKM v čele s Pavlínou Megovou se tématu vín nevěnuje poprvé. Majitelka už v minulosti spustila speciální kurz vinařské angličtiny. Ten odhalil absenci tematických výukových materiálů, a tak na sklonku loňského roku spolu s dalšími třemi autory vydala speciální učebnici angličtiny pro vinaře WineWords (psali jsme zde).

Tvůrci při přípravě vytipovali a oslovili několik vinařství ve světě, a tak kniha nezůstala jen obyčejnou učebnicí se slovíčky a gramatickými cvičeními, ale stala se moderní publikací o víně a trendech ve vinařství.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

Brňané chtěli nový skatepark, radnice ho však postavila jinde a načerno

Skatepark za milion a čtvrt korun v brněnských Tuřanech vyrostl v těsném...

V brněnských Tuřanech vznikl z participativního rozpočtu nový skatepark. Jenže jinde, než lidé chtěli, a hlavně bez...

Přetíženému tahu z Brna do Svitav mají ulevit mimoúrovňové křižovatky

Otevření nového úseku dálnice D1 mezi Hulínem a Říkovicemi, kde se nachází

Vylepšené křižovatky s mimoúrovňovým křížením za miliardu korun chystají silničáři na frekventovaném tahu z Brna do...

Opilý muž se pohádal s nájemníky, pak jim hodil do okna plnou popelnici

Plnou popelnici hodil muž do bytu v brněnské Bystrci.

Muž posilněný alkoholem způsobil v neděli večer pozdvižení v bytovém domě v brněnských Židenicích. Nejdřív se tam...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz