Víno může mít jiskrnou barvu, intenzivně odrůdový buket, může být dobře strukturované, s živou kyselinkou a minerální dochutí. Vinaři a znalci oblíbeného alkoholického nápoje mají specifickou a malebnou řeč.
K tomu, aby si rozuměli i napříč hranicemi států, jim pomáhá nová učebnice angličtiny WineWords, která vyšla v Brně na sklonku loňského roku. A po pár měsících od vydání je o ni obrovský zájem také v zahraničí. Plní univerzitní knihovny i poličky soukromých milovníků vína v Evropě i na dalších kontinentech.
„Víno je můj velký koníček,“ říká Pavlína Megová, která v Brně provozuje jazykovou školu a překladatelskou agenturu. Právě ona za úspěšnou učebnicí stojí. Vše začalo v okamžiku, kdy do jejího týmu lektorů přibyl Australan Mike Mazey. Společně se pustili do kurzů angličtiny pro vinaře.
„Mike ve své rodné zemi vystudoval enologii a poté pracoval v několika mezinárodních i českých vinařstvích. Zašla jsem se podívat na degustaci, kterou vedl, a dohodli jsme se, že vinařské kurzy zkusíme nabídnout,“ vysvětluje Megová.
A velmi ji zaskočilo, jak velký byl o hodiny zájem. Mluvit o víně anglicky se chtěli naučit vinaři, obchodníci, studenti, ale také lidé, kteří mají víno prostě jen rádi.
„Po každé hodině nás prosili o výukové materiály, které jsme vždy celkem složitě připravovali. Existuje spousta učebnic angličtiny pro ekonomy, pro právníky, pro lékaře, ale pro vinaře na celém světě podobná kniha není. Přitom vinařství je na vzestupu. Tak jsme se rozhodli, že učebnici napíšeme,“ popisuje prvotní myšlenku autorka projektu.
Pouze slovíčka a cvičení? Ne, moderní publikace o víně
Jeden cíl měl autorský tým, do kterého spadají ještě kantor a milovník vína Vladimír Moškvan a nezávislý vinařský poradce Petr Očenášek, daný hned od začátku.
Kniha nebude jen obyčejnou učebnicí se slovíčky a gramatickými cvičeními, ale půjde o moderní publikaci o víně, o trendech ve vinařství, o zkušenostech vinařů. Vytipovali a oslovili proto několik vinařství ve světě, která by stálo za to v knize představit.
Ochota vinařů se na učebnici podílet překvapila i samotné autory, kteří vzápětí vyrazili s kamerou a fotoaparátem na cesty. „Ve vinařstvích nám na sebe prozradili téměř všechno. Od sazenic, které vybírají do vinohradů, až po finální marketing,“ pochvaluje si Megová.
Rozhovory s vinaři, spousta videí a fotografií jsou přílohou obsáhlé učebnice, která váží téměř dva kilogramy.
„Doufala jsem ve štíhlejší verzi, ale byla by škoda nezapsat všechny informace, které jsme při návštěvách posbírali,“ směje se autorka publikace s odkazem na fakt, že při sbírání podkladů pro učebnici se dostali i do vinařství, kam se to podaří jen pár vyvoleným.
Například do Chateau d’Yquem, starobylého vinařství poblíž francouzského města Bordeaux, kde se vyrábí jedno z nejjemnějších sladkých bílých vín na světě.
Čtyři lidé a tři roky práce. Učebnice stojí patnáct set
Publikaci, jejíž doporučená cena je 1 499 korun, dával tým čtyř autorů dohromady celé tři roky. Vyšla na sklonku loňského roku a dnes už se z ní anglicky učí v USA, Velké Británii, Španělsku, Rakousku, na Slovensku, ve Franci či v Portugalsku – a dokonce i ve Švédsku a Finsku.
„Knize se velice daří, naposledy jsme posílali pár výtisků do Japonska na jednu z nejstarších a největších vinařských univerzit Académie du Vin Tokyo,“ dává najevo spokojenost vydavatelka a spoluautorka publikace.
Velký zájem je o učebnici, která nese podtitul English for Wine Professionals & Wine Lovers, také v Německu. Mike Mazey ji o víkendu prezentoval na prestižním veletrhu ProWine v Düsseldorfu.