Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Obec opravuje náhrobky rodin, podle kterých Mrštíkové napsali Maryšu

  16:04
Nešťastnice Maryša je zřejmě nejznámější postavou české divadelní historie. Bratři Mrštíkové si ji přitom nevymysleli, ale při psaní dramatu se nechali inspirovat skutečným příběhem z Těšan na Brněnsku. Obec se rozhodla toto dědictví oprášit, když se pustila do opravy náhrobků rodin, které byly předobrazem legendárního díla.

V Těšanech na Brněnsku nechali opravit náhrobky rodin, podle jejichž příběhu vzniklo divadelní drama Maryša od bratří Mrštíků. | foto: obecní úřad Těšany

„Návštěvníci Těšan tyto náhrobky vyhledávají. Oprava vyjde na 400 tisíc korun a práce by měly být hotové na konci října,“ sděluje starosta Miroslav Zborovský (KDU-ČSL).

Jde o rodiny Turkovu, jejíž Marie posloužila jako předloha Maryšy, a Petlákovu, z níž pocházel chudý Šimon přejmenovaný Mrštíky na Francka.

„Velmi si vážíme toho, že dle osob, které opravdu v Těšanech žily, vzniklo jedno z nejznámějších dramat. Chceme, aby nejen návštěvníci Těšan, ale také místní vnímali, jak významné je pro obec místo, kde jsou ostatky našich rodáků uloženy,“ podotýká Zborovský.

Čištění zabralo přes měsíc

Kvůli špatnému podloží a havarijnímu stavu bylo nutné náhrobky opatrně rozebrat a vytvořit nový betonový základ. Poté bylo třeba je vyčistit od různých druhů znečištění.

„Bylo třeba řešit staré tmely a spárování, biologické napadení, mastné fleky, korozivní produkty z nevhodných barev či kovových prvků, různé krusty a tak dále. Čištění trvalo déle jak měsíc, a to především kvůli bílým mramorům, které je třeba čistit velmi citlivě, aby nedošlo k nevratnému poškození,“ popisuje restaurátor Dominik Fiala.

Kameny kromě leštěné žuly bylo třeba kvůli povrchové korozi hloubkově zpevnit, což značně prodlouží jejich životnost. Následovat bude injektáž a lepení trhlin spolu s doplněním chybějící modelace.

„Následně se pomníky opět sestaví na nové základy, jednotlivé bloky se vyspárují a obnoví se čitelnost písma. Závěrem bude povrch ošetřen hydrofobizací, která prodlouží životnost díla i restaurátorského zásahu,“ doplňuje Fiala.

Kromě náhrobků Turkových a Petlákových nechala obec opravit také hrob rodiny Karažiové, který patří mezi dominanty zdejšího hřbitova. Při pracích na něm objevil Fiala poškozený nápis, který je zřejmě podpisem slavné kamenosochařské dílny Adolfa Loose, jenž byl otcem ještě slavnějšího světového architekta Adolfa Loose mladšího.

Památník Mrštíků v audiovizuální verzi

V nedalekých Divákách na Břeclavsku zase po třech letech rekonstrukcí otevřeli památník bratří Mrštíků, kde návštěvníky čeká něco úplně jiného, než na co tady byli zvyklí. Do života slavných autorů totiž nahlédnou skrze moderní audiovizuální expozici.

V domě s číslem popisným 57 oba Mrštíkové skutečně žili a zde také napsali svá nejznámější díla. Alois působil jako učitel v místní škole, Vilém často cestoval mezi Diváky a Prahou, na moravském venkově ale trávil více času.

Premiéru Maryši v rodišti Mrštíků brali jako slávu, vylíčili celou náves

Malé muzeum v domku, který obývali, vzniklo v roce 1963 u příležitosti oslav stého výročí narození Aloise Mrštíka. Fungovalo až do roku 2018, tehdy už si však havarijní stav budovy vynutil opravu. A to byla příležitost pro to, postavit i expozici úplně jinak. Nově a moderně.

Vytvoření jejího scénáře se ujali architekti, etnografové a muzejníci v čele s brněnským historikem a muzeologem Oskarem Brůžou. 

„Snažili se propojit moderní prvky s tradicí, která je tady v regionu všudypřítomná a hlavně se objevuje i v dílech obou bratrů. Myslím, že se to povedlo a expozice tak teď návštěvníkům představí oba světy – jak ten tradiční vesnický svět, který Vilém s Aloisem prožívali každý den, tak ten literární, který je vystřelil mezi hvězdy české realistické literatury,“ říká Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které divácký památník spravuje.

Malotřídka na verandě

Dům je od roku 1958 památkově chráněn, při jeho rekonstrukci tak museli řemeslníci použít tradiční techniky, jako jsou třeba hliněné omítky. A původní je i vybavení domu. 

„Použili jsme nábytek z původního stavení, který se nacházel v muzejních depozitářích. Jde o prezentaci nádherné práce a tradičního řemesla. Do Divák rozhodně patří,“ říká nová kurátorka památníku Jana Křivánková.

Jak ale upozorňuje, nesnažili se zkopírovat podobu domku z doby, kdy oba bratři ještě žili. 

„Jde spíše o náznaky a odkazy propojující život obou bratrů a jejich tvorbu. Na verandě je nainstalovaná vesnická malotřídka, abychom návštěvníkům ukázali, jak to mohlo vypadat v Aloisově škole. Celou expozicí vás pak provedou osoby nejpovolanější, totiž oba bratři, a to díky audiovizuální technice. Společně se spolkem boleradických ochotníků se nám podařilo přivést Aloise s Vilémem k životu,“ naznačila Křivánková, co návštěvníky v Divákách čeká.

  • Nejčtenější

V Mikulově náhle zemřel lékař, pět tisíc lidí zoufale shání nového

Téměř pět tisíc pacientů z Mikulova a okolních obcí se ocitlo bez praktického lékaře. Ten jejich totiž asi před měsícem...

Chovatel třicítky pitbulů v klecích dráždí sousedy, vadí jim štěkot i pach

Štěkání, pach, špatné podmínky i účast v psích zápasech vyčítají sousedé chovateli zhruba tří desítek psů v brněnské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zoo to vře kvůli zabití bizona, ředitelce vyčítají i krvavou stopu a ztrátu masa

Premium Při svém zářijovém nástupu do brněnské zoo zdůrazňovala nová ředitelka Radana Dungelová filozofii welfare, tedy co...

„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze

V Brně evakuovali ukrajinský konzulát kvůli podezřelému předmětu, který tam dorazil. Budovu muselo opustit šest...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli rychlotitulům končí děkan Mendelovy univerzity. Nerudová: Jsem ráda

V souvislosti s pochybnostmi kolem doktorských studijních programů rezignoval děkan Provozně ekonomické fakulty...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Moravští vinaři se připojí k mezinárodní kampani, vyzývá k pití s grácií

Když už se oddávat pití vína, tak ať je to s grácií, patřičnými informacemi a zdravě. Přesně to hlásá mezinárodní...

Doprava od domu k zastávce MHD v Brně skončila, podle zákona šlo o taxík

Krátce před podzimními komunálními volbami brněnští politici a vedení městského dopravního podniku prezentovali...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

Na brněnském zámečku potěší děti betlémy i stromek plný buřtů a jitrnic

K vánočnímu období neodmyslitelně patří příběhy a pohádky. Do pohádkového světa proto zvou návštěvníky prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...