Projekt Partnerství pro udržitelnou obnovu Ukrajiny přivedl na jižní Moravu...

Projekt Partnerství pro udržitelnou obnovu Ukrajiny přivedl na jižní Moravu patnáct zástupců tamních neziskových organizací, státní správy či místní politiky, aby načerpali zkušenosti a inspiraci pro obnovu své země. | foto: David Konečný

Ukrajinci hledali inspiraci k obnově země na brněnském sídlišti i u odpadků

  • 0
V úterý to byl přesně rok, co musela Olena Filipovová kvůli ruské okupaci opustit Chersonskou oblast. „Byla jsem evakuována z levého břehu Dněpru, ale ve své duši jsem stále v rodném kraji,“ svěřuje se Ukrajinka, která založila charitativní nadaci Můj Chersonský kraj, jejímž cílem je obnova a rozvoj osvobozených obcí v této oblasti. Tento týden navštívila díky projektu Partnerství pro udržitelnou obnovu Ukrajiny spolu s dalšími čtrnácti zástupci ze své vlasti různá místa jižní Moravy.

„Po skončení války budeme muset náš region plně obnovit, takže jsem chtěla získat nějakou evropskou zkušenost,“ říká Filipovová, která doufá, že bude rekonstrukce postupovat právě podle evropských standardů.

V šestadvaceti vesnicích Chersonské oblasti na pravém břehu už přitom začala. „Jak to vypadá na levém břehu, skoro vůbec nevíme, protože tato území jsou stále pod okupací Ruska,“ podotýká Filipovová, které je jasné, že na přerod bude potřeba financování ze strany obcí a vlády i evropských subjektů.

Nadace Partnerství, která zmíněný projekt organizuje, pozvala z Ukrajiny zástupce neziskových organizací, státní správy či místní politiky, aby u firem a organizací na jižní Moravě a ve Zlínském kraji načerpali inspiraci pro následné znovuzrození země zdecimované Ruskem.

Válka může unavit, ale Ukrajina nás potřebuje, říkají koordinátoři pomoci

Během programu, který začal v pondělí, navštívila delegace třeba brněnský Nový Lískovec, kde měla možnost vidět, jak se dá rekonstruovat panelové sídliště a díky modernizaci uspořit energie. Zavítala i do firmy Hutira, jež se kromě jiného zabývá úpravou vod a jejíž kontejnerové čistírny jsou vhodné do válkou zasažených oblastí.

„Smyslem projektu je poskytnout místním komunitám, obcím a aktivním lidem, kteří se budou podílet na rozhodnutích o investicích a obnově, dobré inspirativní příklady a zároveň jim pomoct přeskočit některé chyby a omyly, kterých jsme se u nás v průběhu historie dopustili,“ oznamuje strategický ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Poučení z tornáda

Stáže mají za cíl seznámit účastníky s udržitelnými tématy, kterým se nadace sama věnuje, jako je posilování místních komunit v péči o životní prostředí, adaptace měst na změnu klimatu, energetické úspory a obnovitelné zdroje energie, ale i péče o půdu nebo výsadba stromů.

„Je důležité hledat cestu, jak se Ukrajina může vyhnout rychlé obnově za každou cenu, a místo toho přemýšlet o dlouhodobě udržitelném řešení,“ nastiňuje Kundrata a jako příklad uvádí stav po tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku.

Ukrajinské děti dojaly dárce skromností, přály si pastelky či mandarinky

Tehdy panovala představa, že se zničené domy přestaví moderně a nízkoenergeticky. „Situace ale byla tak kritická a psychologicky těžká, že lidé potřebovali co nejdřív střechu nad hlavou a bylo jim úplně jedno, jak se domy opraví,“ líčí Kundrata. Když poté přišla energetická krize, mnoho z těchto lidí nebylo schopno platit účty. Poučení z podobných případů podle něj poskytne Ukrajině šanci dostat se o kus dál.

Během pětidenní exkurze zavítali ukrajinští vyslanci také do společnosti SAKO, hospodařící v Brně s odpady. S těmi mají v zemi válčící s Ruskem dlouhodobý problém. „Bylo pro mě emočně náročné vidět to obrovské množství odpadu, které každý člověk produkuje,“ poznamenala Maria Pechková, která pracuje na radnici v Rožyšče ve Volyňské oblasti.

Podle jejích slov je jim kladeno na srdce, aby začali více přemýšlet o nových způsobech, jak být nezávislí, hlavně co se týče elektřiny.

29. dubna 2023