Souzený podnikatel Zadeh viní justici ze spiknutí. Brzy padne rozsudek

  11:44aktualizováno  11:44
Jeden z nejspletitějších případů, jakými se nyní zabývají české soudy, se chýlí k prvnímu rozsudku. Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh, který pochází z Íránu a má české občanství, podle obžaloby okrádal stát na daních při převozu pohonných hmot. Celková škoda činí asi 2,5 miliardy. Věc projednává Krajský soud v Brně.

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že manipulují s důkazy. Podal na ně trestní oznámení. Tiskové konference se zúčastnili i Pavel Čapčuch, John Bok ze spolku Šalamoun, Alena Kojzarová a Jan Vučka (7. 3. 2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnský krajský soud, který projednává hlavní část kauzy, nařídil už přes 200 jednacích dnů. Současně však Zadehovi hrozí až osmiletý trest i u Městského soudu v Brně kvůli ovlivňování svědků, kterého se podle obžaloby dopustil právě v kauze daňových úniků.

Podle spisu Čechoíránec založil organizovanou skupinu, která měla za úkol vypovídat lživě, aby byli křivě obviněni policisté a pracovníci justice. Také v tomto případě padne nejspíše verdikt v nejbližších týdnech až měsících.

Paradoxně to záleží hlavně na samotném Zadehovi, který ve středu pokračoval v závěrečné řeči, kterou neustále protahuje a opakuje v ní, že se proti němu spikli soudci, policisté i státní zastupitelství.

„Připadá mně neuvěřitelné, že lidé, kteří vyšetřují kauzu daňových úniků, jsou nyní v roli poškozených a svědků. Je smutné, že jako člověk nevzdělaný práva musím před soudem přednášet o jeho dodržování,“ prohlásil Zadeh, který si na postupy policistů a justice stěžuje od začátku.

Trestní stíhání za křivé obvinění dokonce označil za komedii. Sám přitom u soudu předvádí teatrální vystoupení, kdy se otáčí na novináře a ukazuje na soudce. Dokonce si najal PR manažery, kteří obesílají média s pozvánkou na jeho závěrečnou řeč a lákají na pikantní informace, které míní prozradit.

Soudce Michal Kabelík se ve středu pokoušel obžalovaného podnikatele krotit. „Na koho vlastně mluvíte? Na soudce, nebo na novináře? Míníte pokračovat v urážkách? Co říkáte, jsme už přece slyšeli,“ podivoval se soudce.

Fotogalerie

Svými slovy Kabelík situaci ještě vyhrotil, protože Zadeh začal vykřikovat, že mu brání v závěrečné řeči, na kterou má právo. „Musím říct, co se v justici děje, protože tohle nebylo normální ani za komunistů. Budu to potřebovat, až se obrátím na Nejvyšší soud. Nemáte právo mě přerušovat,“ vykřikoval rozzlobený Zadeh.

Kauza týkající se tohoto podnikatele vyčnívá nejen kvůli mimořádně aktivnímu přístupu obžalovaného, ale také nejvyšší kaucí v historii Česka.

Před třemi lety se Zadeh vyplatil na základě rozhodnutí krajského soudu z vazby 150 miliony korun. Po několika měsících si však pro něj policisté opět přišli kvůli stíhání za křivé svědectví.

„Všechno bylo domluvené. Jednotliví aktéři z justice se mezi sebou tajně domluvili, abych zaplatil 150 milionů a stát si je mohl následně nechat,“ uvedl ještě ve středu Zadeh, který je nyní asi 27 měsíců ve vazbě.

Podle mluvčí brněnského krajského soudu Evy Angyalossy může podnikatel stále získat peníze zpět.

„O kauci rozhodli soudci v úplně jiné věci, než kvůli které následně policisté obžalovaného zadrželi. Pokud ho soud zprostí viny, peníze se mu vrátí. V případě, že dojde k jeho pravomocnému odsouzení, peníze propadnou ve prospěch státu,“ vysvětlila Angyalossy.

Kvůli křivému svědectví stojí se Zadehem před soudem ještě dalších pět lidí, a sice Eva Halamková, advokáti Ondřej Kučera a Záviš Löffelmann, bývalý policista Jan Šebek a Martin Veselý.

Všem kromě Kučery, který je spolupracujícím obviněným, státní zástupce navrhl nepodmíněný trest.

Podle obžaloby Zadeh vydal na ovlivňování svědků desítky tisíc eur. Na jeho příkaz údajně Kučera kontaktoval další obžalované v případu daňových úniků. Domlouval s nimi konkrétní kroky, například jak za úplatu změnit na přání Zadeha výpověď dvou svědků, kteří předem dostali texty svých výpovědí.

Kromě toho se podnikatel podle spisu pokoušel uplatit také tlumočníka, kterému nabízel čtvrt milionu a lázeňský pobyt v zahraničí, když nebude chodit k výslechům a jednáním. Chtěl tím podle obžaloby docílit propuštění z vazby po uplynutí zákonného termínu.

Stížnosti u Ústavního soudu

Na délku vazby, průtahy řízení či podjatost soudců si Zadeh stěžoval i u Ústavního soudu. „Jde o deset stížností. V jednom případě došlo k procesnímu spojení, tedy je to celkem devět řízení. Z toho ve čtyřech již soud stížnosti zamítl. Zbytek se řeší,“ informovala mluvčí Ústavního soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Jednání týkající se křivé výpovědi u městského soudu pokračuje dnes. Pokud v tomto případě padne rozhodnutí dříve než v kauze daňových úniků, krajští soudci mohou během rozhodování verdikt zohlednit a udělit souhrnný trest za všechny prokázané trestné činy.

Krajský soudce Aleš Novotný nejbližší jednání nařídil už na pondělí. Do konce března naplánoval dalších nejméně deset termínů.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

Pod rychlými auty se silnice zatím nepropadne, policie systém odmítá

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Chtěly být první v Česku, ale Branišovice na Brněnsku zatím propadající se práh jako unikátní past na bezohledné řidiče...

V Brně vyroste moderní kostel, bude vypadat jako loď plující do města

Tým okolo architekta Jana Soukupa navrhl líšeňský kostel ve tvaru lodě, která...

Nejen na Lesné vyroste kostel mezi paneláky. Moderní svatostánek bude za pár let sloužit věřícím také v brněnské Líšni....

Dva lidi v Břeclavi ubodal jejich známý, který přišel do domu krást

Policisté vyšetřují dvojnásobnou vraždu v Břeclavi. Starší pár byl ve svém domě...

Z vraždy dvou lidí, která se stala minulý týden v Břeclavi, obvinili kriminalisté devětadvacetiletého muže. S...

Další z rubriky

Cyklistka se lekla hraboše, přeletěla řídítka a spadla z prudkého srázu

ilustrační snímek

Drobný hlodavec zapříčinil nebezpečný pád cyklistky z Drnovic na Vyškovsku. Když jí do cesty vběhl hraboš, nezvládla...

Park by mohl nést jméno dívky zastřelené při protestech proti okupaci

Brutální zásah policie měl 21. srpna 1969 na svědomí smrt osmnáctileté Danuše...

Výstřel policisty ukončil 21. srpna 1969 při demonstracích proti roční okupaci život osmnáctileté Danuše Muzikářové....

Už žádné tříštění hlasů, malé strany z jihu Moravy chtějí spojit síly

Ilustrační snímek

Menší politické strany chystají spolupráci pro krajské volby. Může vzniknout dokonce pětikoalice. Spojit se chtějí...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz