Za přípravu dvou vražd dostal Egypťan u soudu v Brně šest let

  17:04aktualizováno  17:04
Za přípravu vraždy své bývalé partnerky a jejího domnělého přítele potrestal brněnský krajský soud obžalovaného Egypťana šesti lety vězení. Podle spisu viněný muž žádal svého přítele, aby mu opatřil zbraň či výbušný pás.

Obžalovaný Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní přichází ke Krajskému soudu v Brně. Podle státního zástupce chtěl Egypťan zabít svoji přítelkyni a jejího nového přítele. | foto: ČTK

„Skutkový děj byl prokázán, jak je uvedeno v obžalobě, soud se s obžalobou ztotožnil,“ uvedla předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová po vyslovení rozsudku šesti letu za mřížemi. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro možnost odvolání.

Žalobkyně pro obžalovaného chtěla trest pod hranicí 15 let a vyhoštění na deset let. Hrozilo mu až dvacet let pobytu za mřížemi. Dvaatřicetiletý Egypťan Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní však vinu od začátku popírá.

Ženu chtěl podle spisu zablokovat v autě u Hustopečí, kam se přestěhovala z Brna. Pak by k ní nastoupil a donutil ji, aby se přiznala k nevěře. To vše plánoval natočit na video a pak ji zavraždit. Až poté se chtěl vydat za jejím údajným přítelem. Na policii ho udal známý, od kterého si chtěl koupit zbraně a také výbušný pás.

Už při předchozí stáním u soudu vypovídala také žena, která měla být obětí. O tom, co její bývalý přítel připravuje, se dozvěděla v práci, když za ní přijeli policisté.

„Už kolem Vánoc 2017 jsem si uvědomila, že vztah s obžalovaným není podle mých představ. Rozešla jsem se s ním a v únoru 2018 se ode mě odstěhoval,“ popsala žena.

S Aldavíním se rozešla v dobrém. Chtěla, aby zůstali přáteli. „Pár dnů byl klid, pak mě začal kontaktovat přes mobil, sociální sítě, několikrát za mnou jel do zaměstnání, k rodičům, sledoval moje auto a kde se pohybuji,“ nastínila žena, jaké potíže jí bývalý partner dělal.

Pak jí dokonce kopal do dveří od bytu, předstíral, že páchá sebevraždu a posílal výhružné zprávy. „Přestěhovala jsem kvůli němu do Hustopečí, protože v Brně jsem se už necítila bezpečně. Přesto mě dál sledoval v autě,“ uvedla ještě žena.

Její známý, kterého Aldavíní považoval za nového partnera, u soudu popisoval, jak za ním cizinec přišel až do práce. „Nenechal jsem ho ani promluvit a vyhnal ho. Věděl jsem, co mé známé dělá. Nechápu, proč šel za mnou. Nikdy jsem s ní nic neměl, jsme jen kamarádi,“ konstatoval muž, kterého cizinec také údajně plánoval zavraždit.

Obžalovaný je hrdina jako James Bond, tvrdil jeho obhájce

„Nesouhlasím s tím, co uvedla státní zástupkyně o vině, tvrdím, že můj klient je nevinný a žádný trestný čin nespáchal,“ řekl obhájce. Žádal zproštění obžaloby. Podle něj chybí úmysl, řekl, že to celé bylo divadlo.

Násilí a obžalovaný podle něj nejde k sobě. Obhájce řekl, že obžalovaný chce být pozitivním hrdinou, například jako James Bond. Podle obhajoby muž spolupracoval s policií, ta ho podle obhájce využívala ke zjišťování informací z arabské komunity. Žalobkyně ale uvedla, že muž u policie nebyl veden jako spolupracující, poskytoval pouze dílčí informace.

V návrhu na potrestání vzala státní zástupkyně v potaz to, že muž nebyl trestaný a že nebyla způsobena žádná škoda. Proto navrhla trest pod hranicí zákonné sazby, která je 15 až 20 let.

Soud nakonec poslal Egypťana na šest let za mříže, tento trest považuje za přiměřený. Nepřistoupil ale k navrhovanému vyhoštění, což soudkyně zdůvodnila tím, že obžalovaný má v Česku rodinné vazby.

Muž se totiž do Česka přestěhoval z Egypta na konci roku 2010, v Egyptě si před tím vzal za ženu asi o 24 let starší Češku. O rok později se rozvedli, pak se oženil znovu. V Česku se před třemi lety účastnil televizní soutěže Česko Slovensko má talent.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

U Pasohlávek se srazily tři polské kamiony. K nehodě vzlétl vrtulník

Při nehodě tří kamionů u obce Pasohlávky se zranili dva lidé (20. července...

K vážné nehodě tří polských kamionů u obce Pasohlávky vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Při nehodě se zranili...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Najdete na iDNES.cz