Vražda se po čtyřech letech dostala před soud. Obžalovaní jsou dva cizinci

  14:28aktualizováno  14:28
Až dvacet let ve vězení hrozí dvěma cizincům původem z Ruska, kteří podle obžaloby před čtyřmi lety přepadli, brutálně zbili a nakonec zadusili muže v Žabčicích na Brněnsku. Jeden z pachatelů je stále na útěku. Případem se začal zabývat brněnský krajský soud.

Vězeňská ostraha přivedla Magomeda Moldieva Israilova ve čtvrtek k brněnskému krajskému soudu, u kterého mu hrozí až dvacet let za vraždu muže. | foto: MF DNES

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová viní Magomeda Moldieva Israilova a Saidkhuseyna Naurbayeva z toho, že v noci na konci května před čtyřmi lety v kuklách a s krátkými střelnými zbraněmi vnikli do domu v Žabčicích. 

„Majitele fyzicky napadli, zlomili mu stehenní kost, způsobili mnohačetné podlitiny a další zranění. Nemohl se bránit, protože mu útočníci svázali ruce i nohy, přes ústa měl pruh látky,“ přiblížila Zámoravcová, co se v inkriminovanou noc odehrálo. 

Pachatelé podle žalobkyně mysleli i na stopy, které se pokusili „zamést“ požárem založeným v šatní skříni. To se ale úplně nepovedlo. Podle dcery zavražděného muže se na jednom z popruhů, kterým svázali oběť, našly stopy DNA obžalovaného Israilova. Což potvrdil i soud. 

„Měli jsme oddělené domácnosti. V jednom z bytů jsem pobývala s matkou, otec sám v druhém. V noci jsem slyšela tupou ránu jako od úderu pěstí. Kouř jsem objevila až ráno, přijel k nám totiž rodinný přítel,“ vypověděla dcera zavražděného muže.

Motivem podle ní byly peníze. „Otec často chodil a chlubil se, že má hodně peněz. V inkriminovaný den si měl jet prohlédnout dům, který chtěl koupit. Dá se předpokládat, že u sebe měl větší hotovost, o které se někdo dozvěděl,“ uvedla žena pro MF DNES.

Israilov vinu popírá a tvrdí, že nikomu neublížil. U soudu však odmítl vypovídat. Soud proto přečetl výpověď z přípravného řízení. „Jsem muslim a moje víra mi ubližovat nedovoluje. Myslím si, že to na mě hodil můj švagr jako mstu. Zastal jsem se totiž sestry, kterou bil. Ztloukl jsem ho kvůli tomu do krve,“ uvedl obžalovaný během výslechu, který předcházel soudnímu líčení.

Obžalovaný muž dokonce během výpovědi naznačoval, že vraždu jeho švagr přímo zosnoval. Společně s Israilovovou rodinou žije nyní v Rakousku. „Ani Českou republiku neznám. Jenom cestu, po které se jezdí z Vídně do Polska, kde si vyřizuji povolení k pobytu,“ poznamenal ještě ve výpovědi.

Israilov má několik obhájců. Jedním z nich je i právník Leonid Kušnarenko, který jako šéf pražských muslimů vzbudil nedávno emoce výrokem, aby se na něho obrátili členové muslimské obce, pokud chtějí zařídit zbrojní průkaz. Podle jeho slov je právě švagr jeho klienta korunním svědkem celé kauzy. Trvá proto na jeho vyslechnutí před soudem.

Soud odročil další jednání na září. Israilovova ponechal ve vazbě, aby se nemohl před trestním stíháním ukrývat za hranicemi. Za mříže cizince umístili už před dvěma lety, kdy ho zadrželi policisté v Polsku. 

Nejčtenější

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Koncert Stinga ve Slavkově se ruší, zpěvák nepřijede kvůli nemoci

Sting (Metronome Festival, Praha, 23. června 2017)

Na páteční vystoupení Stinga ve Slavkově u Brna se fanoušci těšili marně. Koncert populárního britského zpěváka se ruší...

Další z rubriky

Brněnský klub válčí s městem, vyhláška omezila hudbu pouze v jedné ulici

Brněnský klub Bajkazyl musí omezit hudbu kvůli městské vyhlášce, která se...

Brněnský klub Bajkazyl se pouští do boje s městem. Kvůli vyhlášce, která omezila pouštění hudby o tři hodiny, se obrátí...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz