Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že...

Íránec Shahram Abdullah Zadeh veřejně obvinil státní zástupce a soudce, že manipulují s důkazy. Podal na ně trestní oznámení. Tiskové konference se zúčastnili i Pavel Čapčuch, John Bok ze spolku Šalamoun, Alena Kojzarová a Jan Vučka (7. března 2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soud v daňové kauze kolem podnikatele Zadeha potrestal další tři lidi

  • 0
Krajský soud v Brně dnes v daňové kauze kolem podnikatele Shahrama Zadeha potrestal další tři lidi. Schválil dohody, které si po přiznání vyjednali se státním zástupcem. Jde o pokračování kauzy, kdy policisté začali stíhat další lidi především na základě provedených důkazů u soudu. Rozhodnutí je pravomocné.

Podnikatel íránského původu Shahram Abdullah Zadeh byl už dříve odsouzený za daňové úniky a ovlivňování svědků. Vinu nejdříve roky popíral, následně se ale zcela doznal a s žalobcem uzavřel dohodu o vině a trestu. Podnikatel si vyjednal devítileté vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun.

Daňovou kauzou původně s patnácti obžalovanými se krajský soud zabýval od roku 2016, jeden z obžalovaných zemřel. Šlo o úniky při dovozu pohonných hmot, obžaloba škodu vyčíslila na dvě a půl miliardy korun. Soud ve věci u některých z obžalovaných včetně Zadeha rozhodoval na podzim 2021, případ se totiž postupně rozdělil téměř na jednotlivé obžalované.

K soudu se navíc postupně dostávají další obvinění, které policie začala stíhat i na základě důkazů provedených v hlavním líčení. Dnes soud rozhodoval ohledně tří z nich, jedná se o „menší ryby“, všichni u původního hlavního líčení vystupovali v roli svědků. Jde o spolupracující obviněné.

Podnikatel Zadeh se doznal k daňovým deliktům, uzavírá dohodu o trestu

Martin Veselý si s žalobcem dohodl trest jedenáct let a čtyři měsíce, jde o souhrnnou sazbu, muže soudy v minulosti trestaly v několika případech například i za daňové úniky v Praze. V roce 2019 mu brněnský krajský soud uložil i za ovlivňování svědků v souvisejícím případu daňových úniků sedm let vězení, i tento trest je do toho současného zahrnut. S tříletým trestem vězení podmíněně odložených na pět let od soudu odešli Jiří Bruštík a Martin Valentovič.

Podle žalobce Aleše Sosíka je ve věci obviněno ještě dalších osm lidí, kdy u části z nich je podle něj předpokladem, že s nimi také uzavře dohodu.

Podle původního rozsudku založila organizovaná skupina kolem Zadeha řetězec 85 firem, které si pohonné hmoty kvůli krácení daní vzájemně přeprodávaly, a to v období od března 2012 do června 2013. Obchodní činnost firem byla podle rozsudku od začátku nastavena pro účel krátit daně při dovozu pohonných hmot.

Podnikatel Zadeh, odsouzený za daňové úniky, je podmínečně na svobodě

Vzhledem k času, který Zadeh strávil ve vazbě, mohl po vynesení rozsudku ve své věci v říjnu 2021 následně požádat o podmínečné propuštění, vězení opustil asi o měsíc později. Odpykal si zhruba šest a půl roku.

Zákonné ustanovení o dohodě o vině a trestu vstoupilo v platnost na podzim 2020. Obžalovaný se může s žalobcem dohodnout na přiznání viny a následném trestu, dohodu schvaluje soud. Ustanovení usnadňuje a zrychluje trestní řízení, protože se neprovádí žádné dokazování.

8. března 2016

,