Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Ropa už nebude ohrožovat pitnou vodu na jižní Moravě. Stát sondy uzavře

  19:11
Na Hodonínsku jsou v zemi zakopané stovky těžařských sond. Jsou staré desítky let a dnes už je nikdo nepoužívá. Dlouhodobě tak ohrožují životní prostředí - mohou zamořit půdu i znečistit řeku Moravu. Stát nyní získal peníze na to, aby je definitivně zabezpečil.

Těžba na jihu Moravy i přes uzavírání některých dolů rozhodně není v ohrožení. Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Kvůli nedokonalému uzavření sond za minulého režimu jsou v ohrožení i důležité zdroje pitné vody. Na zabezpečení a revitalizaci vrtů už několik let stát pracuje, nyní ovšem může vše dokončit. Evropská komise totiž schválila mimořádně velkou dotaci na tento projekt - 53 milionů eur, tedy zhruba 1,4 miliardy korun.

Těžba ropy na jižní Moravě

Zájem těžařů o území na pomezí Česka a Slovenska přitáhl výbuch domu v obci Gbely v roce 1913 zapříčiněný unikajícím spodním plynem. Od té doby objem vytěžené ropy vzrůstal, vrtalo se hlouběji a intenzivněji.

Vrchol nastal v roce 1998, kdy se vyprodukovalo téměř 200 tisíc tun této suroviny. Těžba přesto dokáže pokrýt pouhých pět procent české spotřeby.

„I když to může znít zvláštně, v současnosti to nepociťujeme jako bezprostřední riziko. Souvisí to s tím, že běžným pohledem žádné poškození v místě vrtu neodhalíte. Vlastně viditelný není ani vrt samotný, ze země netrčí ani jedna trubka. Na druhou stranu skutečnost, že je to vlastně okem nepozorovatelné, skýtá největší nebezpečí,“ uvedl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Nejvýznamnější riziko podle něj spočívá v prosakování ropy ze špatně uzavřených dolů do nedalekého prameniště pitné vody, přičemž na tomto zdroji je závislá polovina okresu.

Podobných míst jsou na Hodonínsku desítky. Od konce osmdesátých let, kdy těžba ustala, stála v polích po dlouhou dobu nepovšimnutá. Občasný rozruch vyvolaly jen mastné kaluže, které se v jejich blízkosti po dešti objevují dodnes. Léta se k dolům nikdo nehlásil, protože organizace, jež tady s těžbou ropy a zemního plynu začaly, už neexistují.

Dědictví minulého režimu

„Na začátku minulého století odtud získávaly ropu soukromé podniky, za druhé světové války vrty přešly do rukou Němců, během socialistického režimu došlo k jejich zestátnění. Mnohé byly sice uzavřeny, z dnešního hlediska však značně nedokonale. Je to dědictví minulého režimu, se kterým se stát musí vyrovnat,“ objasnil Igor Němec, náměstek ředitele Palivového kombinátu Ústí, který pomáhal zprostředkovat grant od Evropské unie.

Bruselem slíbená částka 1,4 miliardy korun je nejvyšší za období 2007 až 2013. „Takzvané velké projekty, tedy ty nad 50 milionů eur, se Česku podaří vyjednat zhruba jednou do roka,“ vyzdvihla mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Igor Němec zdůrazňuje, že Evropská komise hradí až sedmou fázi projektu, předchozích šest etap zaplatilo Ministerstvo financí. Protože peníze z evropských fondů je možné čerpat pouze do konce roku, celková ekologická rekultivace by měla být završená už letos.

Zanedlouho se tak na Hodonínsku objeví nové vrtné soupravy. K opětovnému, technicky dokonalejšímu uzavření se totiž používá podobná technika jako k samotné těžbě. Vrty sahající až do hloubky dvou kilometrů budou zakonzervovávány v Týnci na Moravě, Sušici, Moravské Nové Vsi, Hodoníně a Mikulčicích.

Moravské naftové doly nejsou nebezpečné

Míst, která představující ekologickou hrozbu, je více než dvě stě, přičemž projekt financovaný z evropských dotací přispěje k uzavření téměř poloviny z nich.

Rekultivace přitom nespočívá pouze v zapečetění starých dolů, které jsou špatně utěsněny a vytlačují tak zbytkovou ropu způsobující kontaminaci. Peníze se využijí také na vrty sice dobře utěsněné, ale obklopené znečištěnou vodou nebo půdou. Zamořená zemina se vytěží a voda odčerpá.

Těžba na jihu Moravy i přes uzavírání některých dolů rozhodně není v ohrožení. Většina zdejších aktivních vrtů patří společnosti Moravské naftové doly českého miliardáře Karla Komárka. Ty podle geoložky Vlastimily Dvořákové nepředstavují riziko.

„Pravděpodobnější je, že se v důsledku autonehody rozbije cisterna s ropou a znečistí okolí, než že by se tak stalo přímo při vrtání,“ srovnala odbornice na ložiskovou geologii. Těžba je dnes maximálně bezpečná díky ocelovo-betonovému těsnění.

Poslední významná havárie - erupce na vrtu - se stala v osmdesátých letech.

Autor:
  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Pozor na sluchátka a mobily, upozorňovali brněnští policisté chodce

Mladý člověk se sluchátky v uších a pohledem zavrtaným do mobilního telefonu. Tak vypadá nejčastější oběť srážky s...

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Množství aktivit Mahena vyčerpávalo, doma skoro nebyl, líčí historik

Byl vášnivý rybář, za svou zálibou často cestoval k mnohým řekám i Jaderskému moři a jeho názory na ochranu přírody by...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...