Ropa už nebude ohrožovat pitnou vodu na jižní Moravě. Stát sondy uzavře

  19:11aktualizováno  19:11
Na Hodonínsku jsou v zemi zakopané stovky těžařských sond. Jsou staré desítky let a dnes už je nikdo nepoužívá. Dlouhodobě tak ohrožují životní prostředí - mohou zamořit půdu i znečistit řeku Moravu. Stát nyní získal peníze na to, aby je definitivně zabezpečil.

Těžba na jihu Moravy i přes uzavírání některých dolů rozhodně není v ohrožení. Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Kvůli nedokonalému uzavření sond za minulého režimu jsou v ohrožení i důležité zdroje pitné vody. Na zabezpečení a revitalizaci vrtů už několik let stát pracuje, nyní ovšem může vše dokončit. Evropská komise totiž schválila mimořádně velkou dotaci na tento projekt - 53 milionů eur, tedy zhruba 1,4 miliardy korun.

Těžba ropy na jižní Moravě

Zájem těžařů o území na pomezí Česka a Slovenska přitáhl výbuch domu v obci Gbely v roce 1913 zapříčiněný unikajícím spodním plynem. Od té doby objem vytěžené ropy vzrůstal, vrtalo se hlouběji a intenzivněji.

Vrchol nastal v roce 1998, kdy se vyprodukovalo téměř 200 tisíc tun této suroviny. Těžba přesto dokáže pokrýt pouhých pět procent české spotřeby.

„I když to může znít zvláštně, v současnosti to nepociťujeme jako bezprostřední riziko. Souvisí to s tím, že běžným pohledem žádné poškození v místě vrtu neodhalíte. Vlastně viditelný není ani vrt samotný, ze země netrčí ani jedna trubka. Na druhou stranu skutečnost, že je to vlastně okem nepozorovatelné, skýtá největší nebezpečí,“ uvedl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut.

Nejvýznamnější riziko podle něj spočívá v prosakování ropy ze špatně uzavřených dolů do nedalekého prameniště pitné vody, přičemž na tomto zdroji je závislá polovina okresu.

Podobných míst jsou na Hodonínsku desítky. Od konce osmdesátých let, kdy těžba ustala, stála v polích po dlouhou dobu nepovšimnutá. Občasný rozruch vyvolaly jen mastné kaluže, které se v jejich blízkosti po dešti objevují dodnes. Léta se k dolům nikdo nehlásil, protože organizace, jež tady s těžbou ropy a zemního plynu začaly, už neexistují.

Dědictví minulého režimu

„Na začátku minulého století odtud získávaly ropu soukromé podniky, za druhé světové války vrty přešly do rukou Němců, během socialistického režimu došlo k jejich zestátnění. Mnohé byly sice uzavřeny, z dnešního hlediska však značně nedokonale. Je to dědictví minulého režimu, se kterým se stát musí vyrovnat,“ objasnil Igor Němec, náměstek ředitele Palivového kombinátu Ústí, který pomáhal zprostředkovat grant od Evropské unie.

Bruselem slíbená částka 1,4 miliardy korun je nejvyšší za období 2007 až 2013. „Takzvané velké projekty, tedy ty nad 50 milionů eur, se Česku podaří vyjednat zhruba jednou do roka,“ vyzdvihla mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Igor Němec zdůrazňuje, že Evropská komise hradí až sedmou fázi projektu, předchozích šest etap zaplatilo Ministerstvo financí. Protože peníze z evropských fondů je možné čerpat pouze do konce roku, celková ekologická rekultivace by měla být završená už letos.

Zanedlouho se tak na Hodonínsku objeví nové vrtné soupravy. K opětovnému, technicky dokonalejšímu uzavření se totiž používá podobná technika jako k samotné těžbě. Vrty sahající až do hloubky dvou kilometrů budou zakonzervovávány v Týnci na Moravě, Sušici, Moravské Nové Vsi, Hodoníně a Mikulčicích.

Moravské naftové doly nejsou nebezpečné

Míst, která představující ekologickou hrozbu, je více než dvě stě, přičemž projekt financovaný z evropských dotací přispěje k uzavření téměř poloviny z nich.

Rekultivace přitom nespočívá pouze v zapečetění starých dolů, které jsou špatně utěsněny a vytlačují tak zbytkovou ropu způsobující kontaminaci. Peníze se využijí také na vrty sice dobře utěsněné, ale obklopené znečištěnou vodou nebo půdou. Zamořená zemina se vytěží a voda odčerpá.

Těžba na jihu Moravy i přes uzavírání některých dolů rozhodně není v ohrožení. Většina zdejších aktivních vrtů patří společnosti Moravské naftové doly českého miliardáře Karla Komárka. Ty podle geoložky Vlastimily Dvořákové nepředstavují riziko.

„Pravděpodobnější je, že se v důsledku autonehody rozbije cisterna s ropou a znečistí okolí, než že by se tak stalo přímo při vrtání,“ srovnala odbornice na ložiskovou geologii. Těžba je dnes maximálně bezpečná díky ocelovo-betonovému těsnění.

Poslední významná havárie - erupce na vrtu - se stala v osmdesátých letech.

Autor:

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Trenér Komety: Myslel jsem, že mi Zábranský zavolá, abych vedl béčko

Petr Fiala vede hokejisty Komety

Když to jméno zaslechne hokejový fanda, musí hodně zapřemýšlet, o koho se vůbec jedná. I on sám při rozhovoru pro MF...

Další z rubriky

Sci-fi komedie s Pavlem Novým ukáže Břeclav, kdyby nebylo sametové revoluce

Herec Pavel Nový

Co by se stalo, kdyby z kalendáře vypadl 17. listopad 1989? To už brzy divákům ukáže sci-fi komedie BřecLIVE. Tvůrci...

V dětství vyhráli nad rakovinou, dodnes se musí potýkat s následky

Pravou stranu obličeje má dnes třiadvacetiletá studentka kvůli prodělané nemoci...

Až 80 procent bývalých dětských pacientů bojuje s následky léčby rakoviny po celý život. V Brně jim se začleněním do...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz