Soud rozplétá podivný převod parcely zastupiteli. Ten si stále drží mandát

  10:07aktualizováno  10:07
Zastupitel Brna-střed Tomáš Jan Otradovec v úterý před soudem dokazoval, že nepřipravil o pozemek dědice továrnické rodiny Georga Bilka. Policie minulý týden Otradovce obvinila z podvodu. Bývalí spolustraníci z TOP 09 jej vyzývají, aby se vzdal mandátu.

Brněnský zastupitel Tomáš Jan Otradovec u soudu, kde vysvětluje převedení pozemku dědice továrnické rodiny Georga Bilka na svou osobu. (11.10.2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ani první den jednání Městského soudu v Brně, který kauzu brněnského zastupitele Tomáše Jana Otradovce řešil, do ní nevnesl příliš světla.

Fotogalerie

Dvě hodiny advokáti obou stran zavalovali soudce Jiřího Horáka argumenty a dalšími listinami, kterými dokládali svoji verzi příběhu o změně majitele lukrativního pozemku.

Příběh začal před třemi lety ve vídeňském domově důchodců, kde Otradovec navštívil jednadevadesátiletého Georga Bilka. Právě tento dědic brněnské německo-židovské továrnické rodiny dnes zastupitele žaluje.

Bezdětného doktora filozofie, který hovoří několika jazyky, překvapilo, když za ním Otradovec přijel (psali jsme zde).

„Řekl mi, že zjistil, že bych měl nárok na pozemek v Pisárkách za bývalou funkcionalistickou vilou mých rodičů, z níž je dnes bytový dům,“ popsal Bilek pro MF DNES.

Muž, který nemluví česky, pak podepsal plnou moc, jež byla podle jeho slov určená jen pro vyřízení dědictví u českých úřadů.

Zneužil Otradovec plnou moc?

Bilek i Otradovec připouštějí, že se bavili o převodu pozemku mezi ulicemi Preslova a Neumannova na zastupitele poté, co bude vyřízeno dědictví.

„Vyhotovil jsem návrh dohody,“ řekl u soudu Otradovec. Bilek ji ale odmítl podepsat, i když mu zastupitel do Vídně přivezl pět tisíc eur.

Jenže začátkem roku 2015 Otradovec přinesl na katastrální úřad darovací smlouvu, kterou podepsal na obou stranách na základě plné moci udělené Bilkem jen pro dědictví. Úřad pak pozemek převedl na zastupitele.

Bilek se o transakci dozvěděl až poté, co se ukázalo, že Otradovec žádal po uživateli pozemku nájemné. Po dva měsíce, kdy byl ještě majitelem Bilek, ale Otradovec nechal zasílat nájem na svůj účet.

Na radnici Brna-střed, kde je zastupitelem, také podal žádost o zřízení věcného břemene přístupu přes městské pozemky. Do ní uvedl, že žádá jménem svého příbuzného Bilka.

„Pan Otradovec je laik, šlo o omyl,“ hájila jej advokátka Kateřina Krejčí.

Není důvod, aby by pan Bilek převáděl pozemek, říká advokát

„Snažíme se prokázat, že pan Bilek nezmocnil pana Otradovce k podpisu darovací smlouvy. Není jediný logický důvod, proč by v okamžiku, kdy pozemek nabude, ho bezúplatně převáděl na pana Otradovce,“ popsal Zdeněk Joukl, Bilkův advokát.

„Chceme, aby soud určil, že vlastníkem pozemku je pan Bilek, ne pan Otradovec. Ten je teď jako majitel zapsaný v katastru nemovitostí,“ doplnil Joukl.

Soudce další jednání odročil na začátek prosince.

Zároveň s civilním řízením podal Bilek na Otradovce začátkem letošního roku trestní oznámení. Už v dubnu policie zablokovala pozemek, který nyní zastupiteli oficiálně patří (psali jsme zde).

A minulý čtvrtek vydali kriminalisté rozhodnutí o zahájení stíhání Otradovce kvůli podvodu (o obvinění zde). Škodu vyhodnotili na 2,8 milionu korun. Politik odmítl odpovědět na jakékoli dotazy.

„Nebudeme se k ničemu vyjadřovat,“ uvedla i jeho advokátka.

Odstup, vyzývá TOP 09

Bývalí kolegové z TOP 09 po něm chtějí, aby splnil slib z prosince loňského roku, kdy aféra vypukla. Totiž že pokud jej policie obviní, vzdá se svého zastupitelského mandátu.

„Pokud je chlap, musíme ho vzít za slovo. Řekl to tehdy před celým krajským výborem strany a tohle je taktika strkání hlavy do písku. Já sám se mu nemůžu poslední dny dovolat a neodpovídá ani na SMS. Takže nejpozději 2. listopadu na zastupitelstvu Brna-střed mu jeho slib připomenu,“ konstatoval Bohumil Straka, šéf klubu zastupitelů TOP 09 v největší brněnské městské části.

Otradovec přitom už skoro rok není členem TOP 09, za niž kandidoval v minulých komunálních volbách, v zastupitelstvu je nezařazený. Ze strany vystoupil na vlastní žádost poté, co na jeho aféru upozornila MF DNES.

„Jsem si vědom, že se jedná o moji soukromou záležitost, a jakkoli se necítím vinný, nechci, aby celá kauza vrhala špatné světlo na TOP 09 v Brně,“ uvedl tehdy Otradovec.

Pokud by jako nezařazený zastupitel rezignoval, připadl by jeho post náhradníkovi z TOP 09, na jejíž kandidátce byl zvolený.

  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Smírná rozvodová metoda funguje, přebírá ji čím dál víc soudů

Před rokem hodonínský soud zavedl novou metodu – snaží se rodiče po rozchodu přimět, aby se na výchově dětí dohodli a...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Brno chce mít na zastávkách stříšky. Není však jasné, kdo je postaví

V Brně je 1 450 zastávek MHD, ovšem pouze 573 z nich je zastřešených. Vedení města chce přidat stovky dalších. Náprava...

Najdete na iDNES.cz