Otradovec začal taktizovat a argumentoval tím, že parcela spadá pod Benešovy dekrety a Bilek ji neměl ani zdědit. „Pokud to soud uzná, jednání bude bezpředmětné,“ řekl ještě před líčením Brněnskému deníku Rovnost.
Soudce Jiří Horák, který ve čtvrtek jednání u Městského soudu v Brně odročil, se však tvrzeními Otradovce odmítl zabývat. Tomu tak nebylo nic platné, že se odvolával na archivní dokumenty, podle nichž v roce 1941 podal Bilkův otec za syna přihlášku do Hitlerjugend.
Podle Bilkova advokáta Zdeňka Joukla jej ale tak chtěl chránit před koncentračním táborem kvůli židovskému původu matky. Nasvědčuje tomu i fakt, že se Bilek v roce 1942 za heydrichiády ukrýval ve Vídni u příbuzných a nemohl narukovat do armády.
Otradovec zneužil plnou moc, tvrdí advokát
U soudu mluvil i jeden z Bilkových právních zástupců Filip Sternberg. Bilek prý neměl zájem dědictví po otci původně otevírat, ale Otradovec na něj naléhal.
„Doporučil jsem mu plnou moc nepodepisovat a pana Otradovce jsem vyzval, aby se v tom už dále neangažoval a nevystupoval jako Bilkův zástupce,“ zdůraznil Sternberg. Podle něj ale Otradovec při otevření dědického řízení u notářky prohlásil, že je synovec Bilka. Příbuzní však nejsou.
Otradovec, jehož mezitím kriminalisté obvinili z podvodu, se odmítl ke kauze vyjádřit. „Do skončení řízení nebudu nic komentovat,“ řekl.
Joukl trvá na tom, že Bilek nechtěl na Otradovce pozemek převádět darem. „Plnou moc pro dědické řízení Otradovec zneužil k převodu na sebe,“ řekl Joukl. Nebyl spokojený ani s tím, že další jednání je nařízeno až za dva měsíce. „A to vzhledem k věku a zdravotnímu stavu pana Bilka, aby byla zachována jeho práva i tady mezi námi, nejen nahoře,“ dodal Joukl. Pokud by mezitím jeho klient zemřel, pozemek by zůstal Otradovcovi.
Kauza vedla k tomu, že Otradovec před rokem ukončil členství v TOP 09, aby stranu nepoškozoval. Jeho bývalí spolustraníci ale chtějí, aby se vzdal i mandátu zastupitele. To Otradovec dosud neudělal.