V hořícím kasinu před dvaceti lety vyhasly životy dvou hasičů i krupiéra

  11:55
Závan kouře, hromadný odchod hostů z kasina a telefonát dvou krupiérů na hasičský dispečink. V brněnském podniku na rohu ulic Nádražní a Benešova začalo hořet. Od tragické události v místě současného Obchodního centra Letmo právě dnes uplynulo dvacet let.
Přesně před 20 lety v dnešním Letmu při požáru kasina u brněnského nádraží...

Přesně před 20 lety v dnešním Letmu při požáru kasina u brněnského nádraží zemřeli dva hasiči, kteří se snažili zachránit krupiéra. Příčinou požáru byla porucha na elektroinstalaci. | foto: HZS JmK

Požár se šířil plíživě. Hasičské jednotky byly na místě do několika minut. To už se z oken linul hustý kouř. Jeden z krupiérů z hořícího kasina cestu našel, hasiči mu pak pomohli z okenní římsy ve druhém patře dolů na pevnou zem. Jenže jeho kolega Petr Štancl zůstal uvnitř.

Velitel zásahu David Kožuský rozdělil hasiče do dvou průzkumných týmů. Sám se do nitra herny vydal, doprovázel ho Jaroslav Gargula. V silně zakouřené herně hasiči prakticky nic neviděli. Přesto se veliteli povedlo krupiéra najít. Jenže událost, k níž došlo přesně před dvaceti lety, neměla šťastný konec.

„Ve chvíli, kdy Kožuský vysílačkou požádal další hasiče o vodicí lano a pomoc při vyproštění krupiéra, nastal uvnitř výbuch a nenadálé vzplanutí nahromaděných hořlavých zplodin,“ popsal někdejší mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Příval tepla dvaatřicetiletého Kožuského i Štancla na místě usmrtil. Devětadvacetiletý Gargula, který ze zakouřené sousední chodby nemohl najít cestu, přišel o život také.

Osmý leden je pro hasiče, kamarády a rodiny Kožuských i Gargulových stále dnem smutku.

„Davida Kožuského jsem znal osobně, byl to můj skorosoused. Správný chlap. Tehdy to pro mě byla hrozná zpráva, velmi smutná událost,“ říká ještě dnes zlomeným hlasem Milan Mojžíš, starosta Nebovid na Brněnsku, odkud velitel zásahu pocházel.

Kožuský po sobě zanechal ženu a tři děti, nejmladšímu z nich byly jen čtyři měsíce. Gargula se nedlouho před tragédií oženil a ještě v osudný den před odchodem do práce sliboval, že si na blížící se oslavu narozenin své maminky vezme volno.

Až dnes odbije osmá hodina večerní, budou myšlenky hasičů, přátel a příbuzných patřit právě jim. Dvěma hasičům, kteří v plamenech vydechli naposledy. I v den dvacátého výročí se ve 20 hodin u místa tragédie sejde pietní shromáždění. „Jezdíme pravidelně každý rok, rozhodně nevynecháme ani tentokrát,“ ujišťuje Jiří Dohnálek, starosta sboru dobrovolných hasičů v Moutnici na Brněnsku.

Právě z Moutnice pocházel Jaroslav Gargula, na místním hřbitově je pochován. I tam, stejně jako na hřbitov do Nebovid, kde je pohřbený David Kožuský, se rok co rok vydávají blízcí obou mužů, aby položili květiny a věnce.

A zdaleka ne všichni oblékají uniformu. Nebovidy své dobrovolné hasiče dlouhé roky nemají. „A tak chodíme s kytkou, svíčkou nebo vzpomínkou každý sám za sebe. Ale z okolí kluci ze sborů do Brna k místu, kde se všechno odehrálo, jezdí. Jsem rád, že se nezapomíná,“ dodává Mojžíš.

Tatínek hasiče chodil sochaři pomáhat do dílny

Dlouhé roky přitom kladli příbuzní a kamarádi svíčky jen k ruině domu naproti hlavnímu nádraží. Zesnulí hasiči neměli ani pamětní desku. Budova se postupem času měnila v zabedněné doupě drogově závislých i lidí bez domova.

Vše se změnilo až jedenáct let od tragédie. Na místě kasina po dlouhých tahanicích o vlastnictví vyrostlo Obchodní centrum Letmo a právě těsně před otevřením, v roce 2013, tam sochař Adam Krhánek s pomocí hasičů vztyčil plastiku, která tragédii připomíná.

„Byla to ateliérová soutěž studentů, porota byla složená z odborníků, ale právě i hasičů a příbuzných obou zesnulých,“ vzpomíná Krhánek, jak se v konkurenci dalších asi dvaceti studentů ucházel o možnost na pomníčku pracovat.

„S Milanem Kožuským, tatínkem zesnulého Davida, se vídáme pravidelně. Byl i u vztyčování a usazování na finální místo. A vlastně si toho na celém díle taky dost odmakal. Chodil za mnou do ateliéru. Nejdřív jen občas nakouknout, pak návštěv přibývalo, povídali jsme si a pak se z toho stala pravidelná každotýdenní záležitost. Hodně pomáhal. I mnozí další tehdy měli velký zájem na tom, aby pieta byla důstojná, aby se to povedlo. A Milan Kožuský mě měl pod dohledem,“ říká vlídně sochař.

Krhánek vzpomíná i na slavnostní odhalení, které bylo plné emocí. Čestnou stráž u pomníku držel bratr druhého ze zesnulých hasičů Josef Gargula. V hasičské uniformě nechodí po vzoru bratra jen on. Josef Gargula starší, otec obou bratrů, je v rodině jakýmsi zakladatelem hasičské tradice. Požárnickému řemeslu se věnuje desítka příbuzných.

A přestože Gargula v jednom z dřívějších rozhovorů pro MF DNES přiznal, že po smrti syna nechtěl mít s povoláním nic společného, nakonec i z úcty k jeho památce u sboru zůstal. Stejně jako další příbuzní.

Oba muži, kteří zahynuli ve službě, byli in memoriam povýšeni a byly jim uděleny medaile Za statečnost i Ceny Jihomoravského kraje.

Vyšetřování celé události odhalilo zatarasené únikové cesty z herny. „Dvoukřídlové dveře z kasina na galerii, které měly sloužit jako úniková cesta, byly zabedněny dřevotřískovými deskami. Prostor další únikové cesty na schodišti byl zastavěn deskami herních stolů, dveře byly zamčené a bez klíče. Uskladněnými herními deskami byl navíc zastavěn vnitřní nástěnný hydrant,“ popsal už dříve mluvčí hasičů Haid. 

Samotný požár pak s největší pravděpodobností způsobily technicky nevyhovující rozvody světel v podhledech stropu.

  • Nejčtenější

Dřevěné rozhledny z dotací se rozpadají, zavřela už i ta na „moravském Řípu“

1. března 2024  10:38

Takřka dvacet let zdobila malá dřevěná rozhledna kopec Malý Chlum na Blanensku, pro který se v...

Brno se ve velkém zbavuje nepotřebného majetku, prodat chce i golfový areál

29. února 2024  5:42

Šest miliard korun na novou arénu, další odhadem dvě nebo tři na plánovaný koncertní sál a podobné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tipy na výhodné jarní prázdniny: aquaparky, lanovky, ale i statek na jihu Moravy

1. března 2024

Jarní prázdniny jsou v plném proudu a pokračuje i seriál s tipy, kam vyrazit. Tentokrát jsme se...

Putin chtěl, aby Navalnyj žadonil o milost. Vraždou ukázal slabost, říká Zubov

26. února 2024  14:12

Premium Zpráva o skonu Alexeje Navalného v trestaneckém táboře na Sibiři jím silně otřásla. „Udělalo se mi...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec líného vraha. Prozradilo ho přehrabování hnoje s ukrytou sekerou

2. března 2024

Premium Majetkové spory můžou vyostřit nenávist v rodině až do vskutku antických rozměrů. To platí dnes a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Někteří léčitelé provádějí zvěrstva, líčí zdravotnice zkušenost z Afriky

3. března 2024  15:13

Z jihomoravského Vracova do ugandského města Jinja, obklopeného Viktoriiným jezerem a Viktoriiným...

Konec líného vraha. Prozradilo ho přehrabování hnoje s ukrytou sekerou

2. března 2024

Premium Majetkové spory můžou vyostřit nenávist v rodině až do vskutku antických rozměrů. To platí dnes a...

Místo vzletu pád. Znojmo končí trudnou sezonu, budoucnost je nejistá

2. března 2024  13:55

Loni v lednu kosila orlí letka jednoho druholigového soupeře za druhým a majitel hokejového Znojma...

Zaťovič dosáhl mety 250 gólů, je v Klubu hokejových střelců. Obrovské číslo, říká

1. března 2024  22:07

V sedmé minutě strhující bitvy v Liberci otevřel skóre, a odstartoval tak desetigólovou přestřelku....

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...