Obchodní dům Letmo otevřel. Z brněnského domu hrůzy je mrkající ementál

  15:16aktualizováno  15:16
U brněnského vlakového nádraží ve čtvrtek otevřel nový obchodní dům. Ojedinělá stavba s názvem Letmo vznikla v místě vyhořelého kasina, kde při požáru v roce 2002 zahynuli dva hasiči a krupiér. Jejich příbuzní a kolegové jim ve středu v obchodním centru odhalili pomník.

OC Letmo, Brno | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jedenáct let Brňany strašilo naproti hlavnímu nádraží vyhořelé torzo. Od čtvrtka je tomu definitivní konec.

Dřívější zabedněné doupě bezdomovců a drogově závislých už nic nepřipomíná. Příchozí vítá prosvětlená budova plná obchodů, kavárna, ze které se jedním z ok ve fasádě dá přehlédnout celé hlavní nádraží, a znovu i otevřený podchod.

Fotogalerie

"Půl roku jsme řešili tři Rubikovy kostky v sobě. Spory, žaloby, zástavní práva," popsal ředitel investorské společnosti IFM Group Zdeněk Filípek začátky stavby budovy za 300 milionů korun, která trvala dva roky. Původně se mělo otevírat už v listopadu loňského roku. Práce se však nakonec protáhly.

Zatímco pekaři, šperkaři či květináři už jsou nastěhovaní a vítají první zákazníky, nejvrchnější podlaží s čísly 7, 8 a 9 ještě na zaplnění čekají. V novém obchodním domě se otevírá 36 obchodů, celkem jich tam může být až padesát.

"V devátém patře bychom chtěli luxusní restauraci, koktejlový bar s vyhlídkou. Na nejvíce vyvýšené místo chceme postavit dalekohledy. Budou směřovat na AZ Tower či Pavlovské vrchy," vysvětlil Filípek. Z nejvyšší budovy v okolí je rozhled na celé Brno.

Oka na fasádě inspirují k přezdívkám

Brňany ovšem nyní jitří spíše pohled opačný - na samotnou stavbu.

"Při návrhu jsme se spojili s výtvarníkem Davidem Fišerem. V Brně, které pořád navazuje na funkcionalismus, není spolupráce architekta s výtvarným umělcem příliš častá. Jeho výtvarný návrh jsme dotvořili do měřítka a funkce z hlediska architektonického," vykreslil Tomáš Dvořák, jeden z architektů, kteří stavbu navrhli. Vybíralo se přitom hned ze 14 různých nápadů a autoři jsou podle něj připraveni na to, že ten vítězný se nemusí líbit každému.

Zakletý pozemek

Pozemek, který dnes nese adresu Nádražní 2a, jako by byl zakletý. Už ho zasypaly bomby, odehrál se tam hrozivý požár, lidé se o něj roky hádali.

Až v roce 2013 se zdá, že by kletba mohla být zlomena. Vypulírované Letmo se tu otevírá po letech tahanic mezi městem a majitelem budovy. Sporům ale ještě konec není.

"Je mi velice nepříjemné, když mi dítě přijde ze školy domů a pláče, že tamtudy nechce hodit, protože ho tam otravují bezdomovci a šíleně to tam páchne," vyprávěla před dvěma lety Táňa Kanabe, která tehdy zorganizovala petici. Podepsaly ji stovky Brňanů. Požadavek? Konečně opravit ohyzdné torzo, které na hlavním nádraží roky sloužilo jako doupě bezdomovců.

Za druhé světové války proměnilo v sutiny původní dům sovětské bombardování. Na rohu ulic Nádražní a Benešova pak desítky let zela jen proluka. Až na sklonku sedmdesátých spojil čtvrtkilometrovou vzdálenost mezi ulicí Josefskou a okolím hlavního nádraží podchod.

V roce 1991 pak stavebníci dokončili devítipodlažní dům, který se měl stát sídlem brněnské pobočky firmy Vítkovice. Stavba byla ale privatizována a usídlilo se v ní kasino, které v roce 2002 vyhořelo.

Tragédií začal i spor mezi městem a vlastníkem budovy Portou Brno plus. Město si nárokovalo podchod a dvě první podlaží, firma odmítala zahájit opravy, dokud spor nebude vyřešen.

Nakonec se obě strany vyrovnaly mimosoudně a dům koupila firma PZ projekt. A tak začalo růst Letmo. Porta teď ale prodej zpochybnila, prý za ni jednal její představitel neoprávněně.

"Nechali jsme prověřit vývoj vlastnických vztahů více než 30 let nazpět. Tyto požadavky tedy bereme jako výstřely do tmy," brání se ředitel PZ projektu Zdeněk Filípek.

Lidé už mají pro Letmo ironické přezdívky. Akvárko, ementál, kůže z Kaplického chobotnice natažená na lešení. Velká modrá oka na fasádě jsou vděčnou inspirací.

"Jsem vystudovaný stavař. A takovou fasádu bych tu nikdy nepovolil. Vůbec se sem nehodí. Ale zase jsem rád, že už je s tou ruinou konec," řekl Tomáš Koška, když ve středu nahlížel do útrob pro veřejnost ještě uzavřené stavby.

Od čtvrtka je otevřený také podchod, který spojuje hlavní nádraží s "myší dírou" a Josefskou ulicí. Bude přístupný celý den s výjimkou doby od půlnoci do pěti hodin ráno, která je vyhrazená úklidu.

Rodiny hasičů se dočkaly po jedenácti letech

Lidé, kteří vstoupí vchodem z Nádražní ulice, mohou věnovat myšlenku hasičům, kteří v někdejším kasinu 8. ledna 2002 zahynuli při záchraně krupiéra. Černý obelisk ve středu odhalila rodina a kolegové zesnulých hasičů.

Když při tragickém požáru kasina zahynul velitel hasičů David Kožuský, byl jeho syn Adam čtyřletým chlapečkem. Ve středu na tom samém místě památník dvojici zesnulých hrdinných požárníků odhaloval mladý muž.

I z toho je vidět, jak dlouho na důstojné místo k uctění svých blízkých kolegové a rodina Kožuského i druhého zemřelého hasiče Jaroslava Garguly čekali.

"Ve vysokém plechovém hranolu vlastně scházejí dvě postavy zahynulých hasičů. Bude to vzpomínka na ně," vysvětlil svůj záměr autor pomníku Adam Krhánek, student Vysokého učení technického.

První dvě patra poslouží denním potřebám

Ve středu držel u pomníku čestnou stráž Josef Gargula, který po zemřelém bratrovi podědil hasičské povolání.

"Trvalo to dlouho, ale dočkali jsme se. Osmého ledna v osm hodin večer na výročí se tu zase sejdeme. Od teď se sem ovšem můžeme vypravit vzpomínat vlastně kdykoliv. Budova je to nezvyklá a moderní, ale líbí se mi v ní," popsal otec druhého z hasičů Milan Kožuský.

Před hrozivým požárem prošlo třemi vchody do původní pasáže, nad kterou byly kanceláře Vítkovic, podle dnešní studie na milion lidí měsíčně. Nový majitel doufá, že Letmo si Brňané znovu oblíbí.

"Největší proud lidí projde prvními dvěma podlažími. Chceme je zaujmout naplněním jejich denních potřeb co nejblíže vchodu - supermarketem, drogerií, tabákem či vinotékou," vyjmenoval ředitel Filípek.

Další požár už nehrozí, dušují se stavitelé

V dalších patrech už jsou kavárny, klenotnictví či fastfoody, za kterými si lidé vystoupají, pokud budou chtít. "V šestém patře zákazníci najdou kadeřnictví, manikúru nebo masáže," doplnil Filípek.

Stavitelé se přitom dušují, že udělali vše pro to, aby se tragédie stará jedenáct let už nemohla opakovat.

"Vyměnili jsme všechny stropy, protože ty původní nesplňovaly požární pravidla, máme tu stabilní hasicí zařízení i citlivé požární hlásiče," zdůraznil architekt Dvořák.

Požár v roce 2002 podle vyšetřování způsobily špatně udělané rozvody světel ve stropních podhledech. I když odborníci zjistili, že únikové cesty v kasinu byly navzdory všem předpisům zamčené či zabedněné, za tragédii nebyl nikdo potrestán.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček slavil své vítězství v Praze

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz