Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dříve chaos, dnes špičková koordinace. Povodeň naučila neziskovky pomáhat

  6:08
Záplavy v roce 1997 nastavily pravidla, podle kterých dnes funguje záchranný systém i pomoc neziskovek. Získané zkušenosti se zužitkovaly i při loňském tornádu, popisuje další díl seriálu věnovaný nejničivějším povodním v historii Česka.

Hasiči v roce 1997 kontrolovali ve Veselí nad Moravou evakuované domy. Pomoc tehdy probíhala živelně. | foto: Profimedia.cz

Když před čtvrt stoletím pohltila velká voda značný kus Moravy, zvedla se obrovská vlna solidarity. Její pozitivní dopad však zpočátku tlumil chaos.

„Bylo to opravdu velmi živelné. Pomoc měla na bedrech hlavně armáda a její útvary civilní ochrany,“ vzpomíná Josef Koláček, koordinátor pomoci při mimořádných událostech v humanitární organizaci ADRA, který v roce 1997 vypomáhal ještě jako dobrovolník.

„Když do povodňových obcí dorazil můj předchůdce, zástupci armády se tehdy divili, co tam chceme, komu chceme pomáhat a proč bychom to dělali.“

Integrovaný záchranný systém v dnešní podobě ještě neexistoval a ani neziskové organizace neměly žádné formální smlouvy o spolupráci. Organizace jako právě ADRA, Charita či Český červený kříž tak pomáhaly každá po svém.

„Myslím, že všichni tak trochu tápali a situace byla velmi nepřehledná. Byly tu obavy z další vlny, protože déšť neustával a hodně obcí bylo stále zaplavených. Všechno se dělalo spíš pocitově, bez koordinace mezi jednotlivými organizacemi,“ líčí Koláček.

Povodeň 1997

Právě jako poučení z povodní vznikl v roce 2000 integrovaný záchranný systém, byl přijat zákon o krizovém řízení a začal se formovat model spolupráce státu a neziskových organizací. Už při dalších záplavách v roce 2002 byl systém funkční. Dnes existuje i pracovní skupina při ministerstvu vnitra, která připravuje pravidla pomoci při mimořádných událostech. Jednotlivé humanitární organizace v ní spolupracují se zástupci hasičů a krajských samospráv.

Pro neziskovky byly katastrofální povodně v roce 1997 zlomové.

„Veřejnost si najednou uvědomila, že neziskové organizace dokážou spoustu věcí zvládnout lépe, rychleji, flexibilněji a hospodárněji než stát. Když v roce 2002 zasáhla Čechy další vlna povodní, veřejnost už neváhala a štědře dávala neziskovým organizacím, zatímco téměř úplně ignorovala výzvy státu,“ uvádí Miroslav Pospíšil ve své studii, která vznikla v Centru pro výzkum neziskového sektoru Masarykovy univerzity.

Kamion jogurtů a žádný internet

Například Charita dokázala před 25 lety reagovat velmi rychle a pomáhala od prvních hodin záplav s evakuací či dodávkou nezbytných věcí.

„Shromažďovali jsme sbírku potravin, hygieny, různých plachet a pytlů na věci, které byly namočené a byly určené ke zničení. Také jsme dováželi do Hodonína pitnou vodu, které byl nedostatek kvůli poruchám na vodovodním řadu,“ přibližuje ředitel hodonínské Charity Václav Salajka, jenž pracoval jen s několika dobrovolníky. „Neexistoval internet a největší vymožeností byl záznamník. I tak na to ale rád vzpomínám. Udělali jsme kus dobré práce.“

Co zůstalo stejné jako tehdy, je tendence lidí směřovat do humanitárních sbírek naprosto zbytečné věci. Obrovské množství oblečení, vybavení pro domácnost i bizarních předmětů působilo velké potíže dobrovolníkům jak po loňském tornádu, tak před 25 lety po povodních.

„Přivezli nám třeba půl náklaďáku jablek nebo jogurtů. Pekárna nám dávala buchty,“ popisuje tehdejší kuriozity Salajka. „Snažili jsme se však využít opravdu všechno, rozeslali jsme to třeba do školek či domovů seniorů.“

Pomoc odložte, materiál nevozte. Morava se obává náporu dobrovolníků

Třeba v Olomouci na letišti tehdy zůstal plný hangár oblečení, které nebylo v lidských silách vytřídit a distribuovat. I z toho se neziskovky poučily a od té doby pečlivě koordinují, co do sbírek shromažďovat, a co ne.

„Loni po tornádu ovšem byla v místech řada méně zkušených a nekoordinovaných skupin dobrovolníků. Mezi nimi i takoví, kteří od dárců přebrali třeba několik palet jídla, které pak rozdávali opravdu komukoli, jen aby se spotřebovalo a nezkazilo,“ podotýká Koláček s tím, že taková pomoc může být spíš přítěží a zbytečně vyvolává napjaté situace. Objevila se také spousta nepotřebného oblečení.

„To se neustále opakuje, ošacovací sbírky přitom vůbec neděláme. Lidé dnes mohou získat dávku hmotné nouze, za kterou si oblečení mohou koupit. Dostáváme i úplně nové od velkých řetězců a zasažení lidé si tak lépe mohou vybrat.“

Rovněž podle zkušeností Salajky je daleko efektivnější vybrat peníze a koupit vše za velkoobchodní ceny než několikrát přeskládat často zbytečný materiál, který lidé v dobré víře darují. Ostatně po tornádu se dlouho řešilo, jak s přebytky z humanitárních sbírek naložit, případně jak je zlikvidovat.

Psychologové v akci

Celkově se však humanitární organizace umí s mimořádnými událostmi poprat daleko lépe než před čtvrt stoletím, když zkušenosti z tehdejších povodní dokázaly zužitkovat.

Lidská psychika není na situaci, jako bylo tornádo, stavěná, říká psycholožka

Třeba u Českého červeného kříže (ČČK) se právě tehdy mimoděk prokázala důležitost takzvané druhosledové pomoci, která je dnes už cílená, jak se ukázalo také po tornádu.

„Zřídili jsme stanice první pomoci, kam mohli chodit lidé s drobnými poraněními, ale právě také s psychickými problémy,“ oznamuje Ivana Holásková, ředitelka brněnského ČČK, podle níž z předchozích zásahů těží organizace dodnes.

Minulostí už jsou také provizorní podmínky, v nichž při povodních pomáhající organizace pracovaly. Například hodonínská Charita má dnes na paletách nepřetržitě připravený velký stan, lůžka, židle i přístroje, které se v mžiku naloží do auta.

„Jestli se od povodní něco výrazně změnilo, pak je to naše připravenost,“ říká Salajka s tím, že na Charitě působí krizový tým proškolených lidí s vazbami na obce i kraj a do pomoci se může pustit takřka okamžitě.

  • Nejčtenější

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Novým majitelem Zbrojovky Brno se stal hokejový boss Libor Zábranský

25. dubna 2024  11:25,  aktualizováno  13:52

Majitelem fotbalové Zbrojovky Brno se stal Libor Zábranský, šéf hokejové Komety. V tiskovém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Jasany kosí houba. A blíží se brouk rychlejší než ruská armáda, varují odborníci

26. dubna 2024  6:08

Jedna z pěších tras u vranovského zámku na Znojemsku, takzvaný Felicitin okruh, je až do odvolání...

Problém Drnovic si uvědomujeme. Americký šéf o budoucnosti Vyškova

26. dubna 2024

Premium Ještě před půl rokem o americké společnosti Blue Crow Sports Group nevěděli ani fanoušci...

Muž zaplatil nové parkovací oprávnění, i tak mu přišly pokuty. Zasáhl ombudsman

25. dubna 2024  17:17

Brněnský senior dostal od města automaticky vygenerovaný mail s upozorněním, že mu končí platnost...

Kometa si vybrala náhradu za Furcha, čeká na Stezkův návrat ze zámoří

25. dubna 2024  14:53

Náhradu za končícího Dominika Furcha, který má údajně namířeno do Mladé Boleslavi, si vedení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...