Mláďata poštolky obecné

Mláďata poštolky obecné | foto: Michael Holý

Záchranář vrátil poštolku do hnízda. Personál nemocnice jásá, je to maskot

  • 4
O netradičního pacienta se ráno postaral jihomoravský záchranář Petr Havelka. Poté, co vyřídil převoz zraněného člověka do nemocnice, zachránil život i poštolce, nemocničnímu maskotovi.

Mládě poštolky vypadlo z hnízda na balkoně oddělení klinické biochemie ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích. 

„Po předání pacienta jsme si všimli mláděte poštolky, které nelétalo a běhalo po silnici,“ popisuje začátek netradiční záchranné akce zdravotník Petr Havelka. 

Nejdřív ale nevěděl, odkud se mládě na silnici vzalo. „Po bližším prozkoumání jsme s kolegy zahlédli hnízdo na balkoně, na oddělení biochemie,“ dodává Havelka. Klinická biochemie sídlí v nejvyšším, pátém patře pavilonu CH bohunického nemocničního areálu. 

„Mládě jsem tedy odchytl, požádal o pomoc zaměstnance nemocnice a ptáčátko jsme společnými silami vrátili zpět do hnízda. Podařilo se a musím říct, že jsme z toho měli všichni radost,“ těší záchranáře. 

A radost mají také na oddělení klinické biochemie. Tamní laborantky totiž hnízdo pravidelně pozorují od doby, kdy se mláďata dravého ptáka vylíhla. 

Ptáčata nejde zahlédnout, ale natočit ano

„Balkon, na kterém si poštolka hnízdo postavila, je pod oknem u pobytové místnosti. Takže laborantky občas zkontrolují, jak se ptákům daří. Dohromady jsou v hnízdě čtyři mláďata,“ vypočítává mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. 

Zatímco zahlédnout hnízdo ze silnice vyžaduje trénovaný zrak, ani nakouknout do ptačího obydlí z pobytové místnosti není snadné.

„Hnízdo opravdu není jednoduše pozorovatelné. Kolem oken jsou sice balkonky, ale nedá se na ně dostat dveřmi. I pracovníci technických služeb nebo lidi od servisu musí v případě nutnosti prolézat oknem. Takže laborantky spíš vystrčí čas od času z okna ruku s mobilem a obyvatele hnízda si natočí,“ vysvětluje Plachá. 

Podle mluvčí viděly laborantky v hnízdě nejdříve bílé ochmýřené kuličky. Později, jak rostla, měnila ptáčata zbarvení.

„Jejich máma je asi statečně zvládá krmit. Tak jsme všichni rádi, že se neposedné ptáče podařilo zachránit,“ pochvaluje si mluvčí společně se zaměstankyněmi oddělení. 

Podle ornitologů jsou právě jarní a letní měsíce nejčastějším obdobím, kdy lidé mohou malá ptáčata v potížích potkat.

„Pokud najdeme mládě vypadlé z hnízda, snažíme se hnízdo, z kterého vypadlo, nalézt a mládě do něj vrátit. Rodiče takových mláďat bývají totiž obvykle nablízku a mládě pak přijmou zpět a dále se o něho starají. Není třeba se obávat, že dotykem odradíme rodiče od mláděte,“ radí Česká společnost ornitologická na svém webu. 

Ornitologové důrazně varují před tím, aby si nálezci ptáčata odnášeli domů.

„Mějme na paměti, že snad nikdy nejsme schopni mláděti poskytnout takovou péči, jakou mu jsou schopni poskytnout jeho rodiče. Pokud je pták zraněný, má třeba zlomené křídlo nebo nohu, snažíme se jej co nejdříve dopravit k veterináři nebo do specializovaného útulku,“ dodávají odborníci.