Pneumokok útočil na jihu Moravy loni víc než dříve. Na svědomí má 12 úmrtí

  10:41aktualizováno  10:41
Kulovitá bakterie o velikosti zhruba dvě tisíciny milimetru pojmenovaná pneumokok je sice malinký organismus, ale dokáže u člověka vyvolat těžký zápal plic, meningitidu nebo otravu krve. Někdy si člověk nese i celoživotními následky nebo ho dokonce může i zabít. A na jihu Moravy bakterie stále hrozí.

Proti pneumokoku je možné se nechat očkovat celoročně. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Velmi vážnému průběhu invazivní pneumokokové infekce loni v kraji čelilo víc lidí než předchozí rok – celkem třiapadesát. Dvanáct z nich podle Veroniky Ovesné z Krajské hygienické stanice zemřelo.

Ohrožené jsou zejména děti do dvou let, senioři a také lidé s nádorovým onemocněním, poruchou imunity nebo po odstranění sleziny. Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení. Kdo bakterii pozoruje pod mikroskopem, vidí, že se typicky shlukuje do dvojic, takže má tvar kávového zrnka.

„Běžně osidluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud není oslabena obranyschopnost organismu, například při viróze. Pak mohou proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci,“ přibližuje lékařka Jana Skřičková z České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Při vstupu pneumokoka do mozkových obalů může vzniknout meningitida. Ta dokáže – i po vyléčení – zanechat trvalé následky, jako je poškození zraku a sluchu, ochrnutí nebo zejména u dětí poruchy mentálního vývoje.

Nebezpečný je též průnik bakterie do plic, který může zapříčinit pneumonii neboli zápal plic. Ten je jedním z nejzávažnějších respiračních onemocnění, které v republice ročně postihne více než 100 tisíc obyvatel a mnoho nemoci podlehne.

„Jedním z nejčastějších původců infekce je bakterie Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení onemocnění je velice důležitá prevence, zejména očkování, a to především u rizikových skupin,“ upozorňuje Skřičková.

Zápalu plic nedávno podlehl například kameraman Spalovače mrtvol a dokumentátor Pražského jara Stanislav Milota. Vážná forma pneumokokové infekce ale hrozí i mladším lidem – před čtvrt rokem na ni podle vyjádření koronera zemřela v 46 letech třeba americká modelka a herečka Kim Porter, přítelkyně rapera Diddyho, matka dvou dětí.

Neočkované děti nemusejí přijmout do školky

U dětí mohou pneumokoky vyvolat i nepříjemný a bolestivý zánět středního ucha, u starších dětí záněty nosních dutin. „Při včas zahájené léčbě na pneumokoka dobře účinkují běžná antibiotika. Přesto všem rodičům očkování doporučuji, je však na nich, zda své dítě nechají, či nikoliv. Nehodnotím to, ale ta neočkovaná jim nemusejí přijmout v jeslích či ve školce,“ podotýká znojemská lékařka Markéta Frindová.

Dětem pojišťovna očkování hradí, pokud byly základní tři dávky aplikovány do sedmého měsíce věku. Hrazená péče zahrnuje i přeočkování čtvrtou, „posilovací“ dávkou. Očkování doporučuje také Světová zdravotnická organizace, podle níž měla pneumonie například v roce 2015 na svědomí celosvětově 16 procent úmrtí dětí do 5 let, konkrétně 920 tisíc. To pro všechny seniory nad 65 let je očkování bezplatné. Očkovat se dá celoročně.

Největší výskyt onemocnění je v předjaří, v březnu. Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Má prudký start s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností.

  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Srážka vlaku a auta na pět hodin uzavřela železnici z Prahy do Brna

V noci na neděli byla na pět hodin uzavřena železniční trať spojující Prahu a Brno. V Blansku na přejezdu se kolem...

Z projíždějícího auta někdo vystřelil vzduchovkou, mladíka zasáhl do nohy

Nenadálý výstřel ze vzduchovky zasáhl minulý pátek krátce před půlnocí mladíka, který postával se svými známými na...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

VIDEO: Žena zmatkovala na sjezdu z D1, půl kilometru jela v protisměru

Ve velmi nebezpečné situaci se ocitla žena, která nezvládla sjezd z D1 a zamířila do protisměru dálnice D46. Ostatní...

Najdete na iDNES.cz