Osm exradních Brna-sever čeká soud kvůli kauze Bytasen

  9:26aktualizováno  9:26
Na někdejší radní Brna-sever padla obžaloba za podivné smlouvy s Bytasenem. Jde o stovky milionů. Firmu přitom vedla dnešní starostka Sabina Tomíšková. Ta ale stíhána není.
Do soudní síně se v Brně bude muset vměstnat hned osm někdejších radních. (ilustrační foto)

Do soudní síně se v Brně bude muset vměstnat hned osm někdejších radních. (ilustrační foto) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Firma Bytasen po revoluci získala lukrativní zakázku na správu bytů městské části Brno-sever. Dle smluv si měla vydělat stovky milionů korun. V roce 2010 ale vedení radnice podalo na firmu žalobu.

Podle auditu, který předložil tehdejší starosta Leo Venclík z ODS, totiž městská část například za úklid domů zaplatila firmě hned dvakrát. Údajná škoda jen za sledované roky 2001-2007 šplhala až téměř ke 100 milionům korun.

Kdo půjde před soud

  • Josef Dokoupil (ODS)
  • Karel Horák (ČSSD)
  • Pavel Jirák (ÚS)
  • František Juren (ČSSD)
  • Dominik Šulc (ČSSD)
  • Jan Musil (ČSSD)
  • Milan Venclík (ODS)
  • Ivan Svoboda (ODS)

Mezi tím zemřeli:

  • Marta Hartlová (ODS)
  • Josef Prokeš (ODS)

Po třech letech vyšetřování má státní zastupitelství jasno. Chybu udělalo někdejší vedení městské části, které smlouvy s Bytasenem schválilo.

Osm bývalých radních tak za svou parafu stane před soudem, a to včetně nynějšího místostarosty Ivana Svobody. Současnou starostkou je přitom Sabina Tomíšková z ODS - někdejší jednatelka Bytasenu, který peníze díky podivným smlouvám kasíroval. Tu ale policie nestíhá.

"Státní zástupce bývalé radní městské části viní z porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele, když nevýhodné smlouvy uzavřeli. Obžaloba byla podána 18. listopadu," uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek. Dnes už většinou bývalým politikům hrozí až deset let vězení. První stání by mohlo být v lednu.

Dostat kompletní vedení radnice z volebního období 1998 až 2002 před soud trvalo rok. Předcházely tomu námitky politiků proti stíhání. Tři z někdejších jedenácti radních zemřeli. Původně přitom policisté od roku 2010 vyšetřovali Bytasen. Jeho vedení ale předvolání nedostalo. 

"Můžete potkat ve dveřích kanceláře uklízečku s počítačem v podpaží a podezřívat ji z krádeže. Ale pokud se ukáže, že má smlouvu na to, že si ho mohla odnést, budete stíhat toho, kdo jí to umožnil," přirovnal zvrat ve vyšetřování Petrásek.

Ve volené funkci už je dnes z obžalovaných pouze dnešní místostarosta Brna-sever Ivan Svoboda z ODS. "Jsem rád, že po roce vyšetřování bude rozhodovat nezávislý soud. Dosavadní postup státního zastupitelství považuji za nadmíru nestandardní," uvedl Svoboda. 

O rezignaci souzený politik zatím neuvažuje. "Existuje presumpce neviny. A s obžalobou jsem se ještě neměl možnost seznámit," dodal Svoboda.

Bytasen si z účtu s nájmy mohl odčerpat, kolik peněz chtěl 

Při vyšetřování se přitom ukázalo, že peníze za nájmy od obyvatel městských bytů chodily na speciální účty. Bytasen si z nich mohl odčerpat, kolik peněz chtěl. 

"Za některé služby si peníze zcela v rozporu se smlouvami stahoval dvakrát. Smlouvy pro město byly velmi výhodné. Kdyby byly Bytasenem dodržovány. A stíhat radní za politická rozhodnutí je šílené. Není v jejich silách dokonale obsáhnout vše, pro co hlasují. Od toho mají odborníky na radnici," konstatoval někdejší starosta Leo Venclík. 

Před soud teď půjde jeho bratr a někdejší radní Milan Venclík (ODS). Původní žalobu, která vyšetřování kauzy Bytasen protikorupční policií rozpoutala, přitom starostou vedená rada odhalila těsně před komunálními volbami. V těch ho nahradila Tomíšková. A ta Venclíkova obvinění považuje za nekalý politický boj.

"Jsem ráda, že tříleté trestní řízení nakonec našlo úplně jiné trestné činy než Leo Venclík a jeho zmanipulované audity," říká Tomíšková.

Sama je v podivné situaci. Na jedné straně je spolumajitelkou Bytasenu, ale zároveň také nejvyšším zástupcem poškozené městské části. "Když se o Bytasenu rozhoduje, oznamuji podjatost a odcházím z místnosti. Co se týče mé osoby a firem, ve kterých figuruji, nebylo vzneseno žádné obvinění či obžaloba," zdůrazňuje Tomíšková.

Z Bytasenu se přitom před lety spolu s většinou majetku vydělila New BTS, v níž je Tomíšková místopředsedkyní představenstva. A právě ta má nyní obstavené nemovitosti protikorupční policií. Důvod zatím znám není.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Radnice rozkryla Švachulovy praktiky, informace měly jen spřátelené firmy

Ústřední postavou kauzy týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici...

Seznam podivných zakázek na radnici Brna-střed neustále nabobtnává. Dvě za 140 milionů korun aktuálně přihodil...

V obci na Hodonínsku se hádají, zda opravit silnici. Rozhodne referendum

Ilustrační snímek

V mnoha obcích si lidé stěžují na rozbité cesty a apelují na Správu a údržbu silnic, aby hlavní tahy co nejdříve...

Vyhýbal se vězení. Při honičce s policisty řidič narazil do stromu

Odsouzený muž při ujíždění policistům narazil do stromu

Na dobrou paměť policistů doplatil muž, který se několik měsíců vyhýbal vězení. V Brně jej totiž poznala hlídka, které...

Najdete na iDNES.cz