Když tehdejší starostka Brna-sever Sabina Tomíšková před dvěma lety slavnostně přestříhávala pásku před opravenými sociálními byty ve Spolkové ulici v Zábrdovicích, zúčastnění nejspíš netušili, jak moc dobře tohle místo zná.
Sousední dům totiž vlastní akciová společnost New BTS, kde je Tomíšková místopředsedkyní představenstva. Právě firmy, v nichž exstarostka působila, jsou jednou z příčin jejího čtvrtečního odchodu z funkce.
"Pokud se moje aktivity stanou přítěží pro městskou část, postu starostky se vzdám," prohlásila už dříve.
Kvůli vyšetřování aktivit firem, v nichž Tomíšková figuruje, před několika měsíci obstavila protikorupční policie bytový dům ve Spolkové ulici. Potvrzuje to zápis v katastru nemovitostí.
Pozemky a nemovitosti sousedící s domem přitom vlastní další firmy napojené na bývalou starostku a její rodinu, Majordomus a Bytasen. Přímo Tomíšková však podle policejních zdrojů není z ničeho podezřelá.
Právě kvůli Bytasenu budou po Novém roce stát bývalí radní Brna-sever před soudem. Podle auditu měla městská část přijít nejméně o sto milionů korun kvůli nevýhodným smlouvám s touto firmou, která spravovala městské byty.
"Nešlo o Tomíškovou jako osobu, ale o to, že se nikdy neměla stát starostkou," myslí si opoziční zastupitel Petr Hladík z KDU-ČSL. "V soudním sporu vystupuje jako statutární zástupce poškozené městské části vůči sobě jako tehdejší jednatelce Bytasenu, což je absurdní," popsal Hladík.
Její rezignaci tak opozice jednoznačně vítá. "Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí kauza starostky, udělala jedinou správnou věc, kterou může udělat politik ve střední Evropě v jednadvacátém století," prohlásil opoziční zastupitel za Stranu zelených Jakub Houška.
Rodina vydělávala na městských zakázkách
"Pokud budu zvolena starostkou, odstoupím z místa jednatelky Bytasenu," prohlásila Tomíšková před třemi lety, když zastupitelé vybírali nové vedení radnice. Tento slib sice dodržela, všech svých podnikatelských aktivit se ale nevzdala. Funkci jednatelky Bytasenu sice po starostce převzala její sestra Yvona Svobodová, Tomíšková ovšem stále vlastní polovinu firmy.
V době, kdy byla zastupitelkou na Brně-sever za ODS a její otec Ladislav Koukal seděl v zastupitelstvu sousedních Židenic, dostával Bytasen zakázky na správu městských domů v těchto čtvrtích a také v dalších městských částech, kde v čele radnice stála ODS.
I další podnikatelské aktivity Tomíškové jsou v přímém střetu se zájmy městské části. Radnice by měla pomáhat budovat sociální byty, kde je poloviční nájemné oproti tržnímu. Tomíškové firmy ale svoje domy pronajímají za tržní ceny. A v ubytovně ve Francouzské ulici, kterou provozuje Bytasen, často končí lidé, kteří nedosáhnou právě na sociální byty.
Bytasen nakonec na Brně-sever o správu městských bytů přišel. Nelitovala toho jenom exstarostka Tomíšková, ale i její švagr Jaroslav Svoboda, kterému patří instalatérská a topenářská firma Servisní služby Svoboda.
Ta dostávala od stejné radnice, kde seděla Tomíšková v zastupitelstvu a později ve vedení, veřejné zakázky za miliony korun na údržby a opravy městských domů, především na Lesné. Dokazují to také internetové stránky firmy, kde jsou tyto zakázky uvedeny jako referenční.