„Napoleonův“ obelisk stojí v Brně už 200 let, uvedla jej dělová salva

  12:18aktualizováno  12:18
Dřív na něj vedla křížová cesta, dnes si do parku v Denisových sadech Brňané chodí hlavně odpočinout. Ve čtvrtek uplynulo 200 let od chvíle, kdy byl na původně skalnatém vršku nazývaném Puhlík odhalen vysoký mramorový obelisk.

Obelisk v brněnských Denisových sadech na grafice z roku 1820 | foto: Encyklopedie města BrnaCreative Commons

Památku na vítězství nad Napoleonem se podařilo postavit z peněz získaných po celé Moravě ve veřejných sbírkách.

Šlo tehdy nejen o největší pomník na toto téma v habsburské monarchii, ale také vyrostl na místě, které bylo vůbec prvním veřejným parkem na Moravě i v českých zemích založeným z iniciativy veřejné správy.

Navíc právě v den slavnostního odhalení obelisku byl tento prostor mezi Petrovem a dnešní Husovou třídou – ovšem veřejnosti zpřístupněný už od roku 1771 – oficiálně prohlášen parkem. A aby toho nebylo málo, dostal jméno podle rakouského císaře Františka I., který měl právě 4. října 1818 svátek.

Nicméně úpravu prostoru inicioval původně moravský místodržící, hrabě Antonín Mitrovský, už o tři roky dříve. A přestože v roce 1919 byl park přejmenován na Denisovy sady podle francouzského historika Ernesta Denise, jenž podporoval vznik Československa, název Františkov či Francisberk užívají někteří Brňané dodnes.

Na čestné stráži stáli invalidé z válek

Ostatně odhalení obelisku bylo tenkrát velkou slávou. „Za úsvitu se ozvalo 101 výstřelů z děla,“ píše znalec tehdejší historie Jaroslav Kotulán.

Fotogalerie

„Zvědavci se začali scházet a vytvářeli špalír. Zvaní hosté přicházeli na vyzdobenou tribunu u zahaleného monumentu, střeženého členy městské gardy. V devět hodin vyrazil korunní princ Ferdinand, pozdější císař Ferdinand V. Dobrotivý, se svou suitou od místodržitelství, kde přenocoval. Všichni projížděli špalírem Brňanů až k Petrskému náměstí ke vchodu do sadů. U triumfálního oblouku zdobeného květy a státními vlajkami sestoupili z koní a hrabě Mitrovský je uvítal jménem moravských stavů. Pak se korunní princ s doprovodem odebral na tribunu a slavnost mohla začít,“ líčí znalec, co předcházelo odhalení pomníku.

Nejslavnostnější chvíle patřila vojákům. „Pak z velkého stanu s oltářem, u něhož stáli na čestné stráži invalidé z válek s Napoleonem, vyšel brněnský biskup a provedl vysvěcení pomníku a jeho ukončovacího kamene. Ferdinand a další význačné osoby podepsali listinu, která byla spolu s vyobrazením obelisku, portréty císaře a korunního prince, mincemi a dalšími upomínkovými předměty uložena do olověné skříňky. Princ ji poté vlastnoručně uložil do určeného otvoru. Třemi poklepy kladívkem pak zahájil tmelení ukončovacího kamene,“ pokračuje v popisu Kotulán.

A sám pomník vítězství? „Dvorní architekt Alois Pichl jej navrhl do podoby téměř dvacetimetrového obelisku z pernštejnského mramoru. Zhotovení se ujal kamenický mistr Nissl,“ píše zase Pavel Zatloukal v knize Příběhy z dlouhého století.

Po stranách pylonu byly pod zlaté reliéfní lvy osazeny litinové desky s nápisy, které v překladu znamenají „Františkovi I., osvoboditeli, znovuzřizovateli a otci vlasti“, dále „Statečná vojska rakouská“, „Svému vytrvalému spojenci“ a konečně „Dík věrné Moravy a Slezska“. Později desky zmizely, ale před 15 lety se opět vrátily na své místo.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Suverénní Kometa je v semifinále, Plzeň srovnala sérii s Olomoucí

Hráči Komety slaví postup do semifinále extraligového play off.

Brněnská Kometa je prvním semifinalistou hokejové Tipsport extraligy. Úřadující mistr zůstal v sérii s Hradcem Králové...

Olomouc slaví obrat v sérii s Plzní, Kometa je krok od semifinále

Olomoucký Petr Strapáč (vlevo) bojuje s Janem Kovářem z Plzně.

Hokejisté Olomouce otočili sérii s Plzní a vedou 2:1 na zápasy. Zvládli totiž třetí duel v domácím prostředí, kde...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Další z rubriky

Změny v přírodě mohou pozorovat i laikové, vědci je zvou do projektu

Zapojit se do projektu Fenofaze.cz může kdokoliv, kdo má rád přírodu a dokáže...

Kde jsou které pyly aktivní a na jakém poli se vyskytují škůdci? I to se dá zjistit díky monitoringu vývojových fází...

V rodinném domě u Brna se střílelo, na místě jsou dva mrtví

Po střelbě v rodinném domě v Ostopovicích u Brna zůstali dva mrtví. Podle...

Dva mrtvé si vyžádala ranní střelba v rodinném domě v Ostopovicích na kraji Brna. Z rodinného domu stojícího na hlavní...

Mandloně v Hustopečích rozkvetly v den slavností, přišly tisíce lidí

Slavnosti mandloní v Hustopečích (23. 3. 2019)

Nekončící procesí lidí se v sobotu celý den lopotilo do vysokého kopce nad Hustopečemi u Brna. Všichni chtěli vidět...

Najdete na iDNES.cz