Rozměry Země pomohl zpřesnit brněnský jezuita, narodil se před 300 lety

  16:09aktualizováno  16:09
Nad brněnskými Soběšicemi stojí vedle montované rozhledny na kopci Ostrá horka nenápadný žulový kvádr. Připomíná jezuitu, astronoma, geodeta, kartografa a ředitele vídeňské hvězdárny Josefa Xavera Liesganiga, který stál u zrodu přesného určování polohy míst v krajině.

Josef Xaver Liesganig jako první v zemích rakouské monarchie v roce 1759 použil trigonometrickou metodu měření a určil první trigonometrický bod na kopci Ostrá horka u brněnských Soběšic. | foto: Encyklopedie dějin města Brna

Právě Soběšice postrčil mezi nejznámější místa historie zeměměřičství. Od jeho narození ve středu uplynulo 300 let.

Liesganig jako první v zemích rakouské monarchie v roce 1759 použil trigonometrickou metodu měření a určil první trigonometrický bod právě na kopci Ostrá horka.

„Metoda vychází ze znalostí trojúhelníka a z toho, že pokud máme dané jeho úhly a délku jedné strany, umíme vypočítat strany další. Díky tomu můžeme změřit i relativně dlouhé vzdálenosti,“ vysvětlil Zdeněk Stachoň z Geografického ústavu Masarykovy univerzity.

Podle něj tím Liesganig dal základ k dalšímu přesnému geodetickému měření a vzniku katastrálních map.

Trojúhelníky od Brna až po Varaždín

Liesganiga pověřila přesnými měřeními v zemích rakouské monarchie císařovna Marie Terezie. Zhlédla se v práci francouzských vědců, kteří už měřili v Peru a v Laponsku. Chtěli důkladně změřit zeměkouli, aby vyřešili hádku, jestli je na pólech zploštělá, nebo naopak protáhlá jako citron. K poznatku, že je zploštělá, přispěl i Liesganig.

Fotogalerie

Pro svůj úkol si vybral území mezi Brnem, Vídní, Štýrským Hradcem a Varaždínem v severním Chorvatsku. V něm vytyčil řetězec 22 trojúhelníků podél poledníku procházejícího Vídní. Za základní bod zvolil kapli svatého Kříže nad Soběšicemi z roku 1718.

Vrcholy pomyslných trojúhelníků rozmístil od Soběšic přes komín brněnského Špilberku, kapli svatého Peregrina v Ořechově a kapli svatého Antonína v Újezdu u Brna a pokračoval do Vídně přes vrchol věžičky chrámu svatého Štěpána až ke špičce kostela ve Varaždínu.

Měřil a počítal. K měření používal speciální přístroj se dvěma dalekohledy, který sám zdokonalil. A dospěl k tomu, že výseč jednoho stupně na poledníku u Vídně má délku 58 664,2 vídeňského sáhu, to je 111 255,716 metru.

Díky Liesganigovi začaly vznikat přesné mapy

A právě toho si cení i astronomové. „Liesganigova měření zpřesňují tvar a rozměry Země na základně dlouhé 320 kilometrů, kterou tvoří vzdušná vzdálenost z Brna do Varaždínu. Uskutečnil i celou řadu astronomických pozorování a měření, která jsou pro nás cenná,“ říká ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

Soběšická kaple však byla během josefínských reforem zbořena. Trigonometrický bod tak objevili až místní nadšenci při odkrývání základů stavby po 200 letech.

A ani Liesganig to neměl jednoduché. Když svoje měření publikoval v odborných časopisech, zazněly ze strany konkurence hlasy, že švindloval. Že tomu tak nebylo, museli dokázat vědci až o mnoho let později – na území Rakouska v roce 1919 vídeňská geodetka Paula Embacherová a na Moravě geodet Alois Šimek.

A znovu analyzoval Liesganigovo měření v roce 1968 profesor Josef Vykutil z Vysokého učení technického v Brně a upravil je o nové vědecké poznatky.

„Na základě Liesganigových měření se začaly stavět triangulační věže po celém území a začaly vznikat přesné katastrální mapy, které se pro speciální účely používají dodnes. Proto si také Liesganigův odkaz připomínáme,“ potvrdil Josef Weigel z Ústavu geodezie VUT v Brně.

Nejčtenější

Brněnské Židenice zaplnily vraky, podnikatel si z ulic udělal autodílnu

Vrakoviště, které Radim Kačírek stvořil ze své zahrady v ulici Na Lukách, je...

Desítky nepojízdných aut parkuje v brněnských Židenicích podnikatel, který má půjčovnu dodávek. Vedení radnice chce...

Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil...

Zábranský končí jako trenér Komety, nahradit by ho měl Petr Fiala

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Klubový šéf hokejistů Brna Libor Zábranský už nebude v Kometě působit na pozici hlavního kouče. Nahradit by ho měl Petr...

Proslulý továrník zavedl nemocenskou a svým dělníkům postavil kolonii

Friedrich Wannieck patřil k nejvlivnějším brněnským továrníkům.

Patřil k nejvýznamnějším brněnským průmyslníkům a postavil známý komplex továrních budov Vaňkovka, stopu však zanechal...

Kvůli nepozornému řidiči dodávky v Brně kolaboval provoz tramvají

Špatně zaparkovaná dodávka na zhruba půl hodiny znemožnila tramvajím průjezd...

Až tisíce cestujících doplatily po poledni na jednu špatně zaparkovanou dodávku v centru Brna, kvůli které nemohly...

Další z rubriky

Zemanův civilní soud s exradním, jenž psal o jeho rakovině, bude pokračovat

Svatopluk Bartík.

Brněnský městský soud bude dál projednávat žalobu prezidentské kanceláře na bývalého radního Brna-středu Svatopluka...

Brněnské Židenice zaplnily vraky, podnikatel si z ulic udělal autodílnu

Vrakoviště, které Radim Kačírek stvořil ze své zahrady v ulici Na Lukách, je...

Desítky nepojízdných aut parkuje v brněnských Židenicích podnikatel, který má půjčovnu dodávek. Vedení radnice chce...

Manželé v exekuci pustili policistům v domě plyn, zažehnout ho nezvládli

Krajský soud v Brně se začal zabývat loňským napadením exekutora v Kobylí na...

Soud začal řešit případ manželů, kteří se v domě v Kobylí na Břeclavsku zabarikádovali před exekutory a policisty. Pak...

Najdete na iDNES.cz