Samohanu trestali rákoskou. První tuzemský „pasťák“ vznikl před 170 lety

  6:45aktualizováno  6:45
Ještě o sedmdesát let starší výročí než republice připadlo 28. října instituci v českých zemích první a unikátní. V roce 1848 byla v Brně otevřena takzvaná ochraňovna zanedbané mládeže neboli Rettungsanstalt für die Jugend. Na budově v Kunzově ulici v Černých Polích je dodnes umístěna pamětní deska tohoto počinu.

Ochraňovna zanedbané mládeže vznikla v dnešní Kunzově ulici v brněnských Černých Polích před 170 lety zásluhou Bedřicha hraběte Sylva-Taroucy. | foto: Počátky zástavby Černých Polí, Jakub Sluka

Pro objekty ochraňovny, vybudované na tehdy ještě nezastavěném svahu nad bývalým Hutterovým rybníkem, mezi někdejší střelnicí a Lužánkami, „o výměře více než devět měřic“, se také už 20. prosince 1846 konal v Redutě koncert Rossiniho Stabat mater na podporu této stavby.

„I Brno bylo po bouřlivém roce 1848 zasaženo velkými dělnickými bouřemi, za kterými mnozí viděli špatný stav národního školství,“ píše o důvodech vzniku speciálního ústavu pro „obtížně vychovatelnou mládež“ Jakub Sluka ve své práci Počátky zástavby Černých Polí v Brně.

„Kolem hraběte Bedřicha Sylva-Taroucy, kněze a mecenáše umění, se utvořila skupina přátel, kteří si přáli danou situaci změnit a nějak přispět k výchově a nápravě asociálních živlů ve společnosti. Roku 1844 byl v Brně založen ochranný spolek, kterému se do čtyř let podařilo otevřít první českou ochraňovnu zanedbané mládeže v Brně,“ líčí Sluka.

Dodává, že pozemek v Černých Polích se zdál být vhodný pro ústav takového typu.

„Chlapci nebyli uvězněni v ulicích města, zároveň od něj nebyli ani příliš vzdáleni. Vyvýšenina Černých Polí představovala jakýsi nezastavěný ostrov, ke kterému se z jižní strany stále více blížilo rozšiřující se město,“ zdůvodňuje Sluka volbu místa i tím, že důležitou součástí výchovy chlapců zřejmě byla i práce na vlastním hospodářství, pro něž bylo kolem ústavu místa víc než dost.

Ve vnitřním městě by něco takového nebylo možné. Výhodou byla i blízká říčka Ponávka, ze které chlapci každé ráno čerpali užitkovou vodu.

Tělesné tresty a vlastenecké říkanky

Během pobytu v ústavu chodily ovšem některé děti i do reálné školy ve městě nebo jim ústav vyhledával učební mistry. Zesnulý filozof Zdeněk Vašíček, jenž v bývalé budově v Kunzově ulici bydlel, vzpomínal ovšem i na to, že zde „byli chováni chlapci zanedbaní, sociálně defektní, ba i debilní“, takže tělesné tresty byly na denním pořádku a „přes zjevnou pokrokovost zařízení byla i samohana trestána rákoskou“.

Ochraňovna sídlila ve dvoukřídlé budově s kaplí uprostřed. V jedné části byla ložnice chovanců a byt pro ředitele neboli spirituála ústavu, v druhém křídle pak velká třída, jež byla zároveň jídelnou, dále kuchyně a místnost pro učitele, jenž byl také pantatínkem neboli správcem ústavu.

„Ředitelem mohl být jedině kněz, tím nejznámějším byl mezi lety 1850 až 1859 Beneš Metoděj Kulda, český vlastenecký kněz. Ten zde zrovnoprávnil češtinu s němčinou,“ zdůrazňuje Sluka i další pozoruhodný rys ochraňovny.

Kulda pro zdejší děti dokonce vydal sbírku písní Veselý budík a Písně a básně. Estetická výchova, tedy hudba, zpěv či recitace poučných a vlasteneckých říkanek, spojená s každodenními pracovními úkony, ale i dodržování ročních zvyků a obyčejů, zde vůbec hrály významnou roli.

Konec „malého Špilberku“

Jinak tu panoval velmi pevný řád, jenž zahrnoval budíček v šest hodin, pak mytí a dovoz pitné vody z kašny a užitkové vody z Ponávky, dále mši v domácí kapli a snídani, jíž byl „cínový koflík polévky a krajíc chleba“.

Následovaly dvě hodiny náboženské výuky a tělesné výchovy. Po „sytém obědě“, k němuž bylo ve čtvrtek a v neděli maso a o svátcích i pečeně, se hoši dvě hodiny odpoledne věnovali hrám, před večeří pak opakování učiva, úklidu a tělesné hygieně, po níž měli volno.

Dobrodinec ochraňovny Bedřich hrabě Sylva-Tarouca bohužel v červnu 1881 ve svých 64 letech zemřel a s ním se blížil i konec ústavu.

„Situace v něm se tak zhoršovala, že si dokonce vysloužil přezdívky jako zpustlovna nebo malý Špilberk. V roce 1887 je tedy rozhodnuto o vybudování nového ústavu, ochraňovna odevzdává veškerý svůj majetek a její činnost tímto rokem končí,“ zjistil Jakub Sluka.

Pro představu, jaké počty hochů ústavem prošly, se podařilo zjistit, že za prvních deset let existence v ochraňovně žilo 170 chlapců, z nichž 22 bylo vráceno rodičům, sedm zemřelo, 110 bylo dáno do učení, osm uprchlo, dva jako nepolepšení byli pro věk propuštěni a 21 zůstalo v další ústavní péči.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Podivín na Hodonínsku zastřelil místostarostu, ten jen doprovázel policii

Policisté zasahovali v Dražůvkách na Hodonínsku. V domě se zabarikádoval...

V Dražůvkách na Hodonínsku postřelil místní muž místostarostu a zabarikádoval se v domě. Postřelený místostarosta...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Zoufalí cestující v ucpaném Brně prchají z MHD, v létě má být ještě hůř

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek...

Dopravní situace v Brně už delší dobu přivádí mnohé řidiče i cestující k šílenství, navíc se stále zhoršuje. Podepsal...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Další z rubriky

Všem pomáhal, říkají sousedé o zastřeleném místostarostovi

Policie a starostka obce Dražůvky se vyjádřili ke střelbě

Obyvatelé Dražůvek na Hodonínsku se vzpamatovávají z pro ně nepochopitelného útoku, při kterém místní muž zastřelil...

Co dřív bylo plevel, už nevadí. Teplejší klima mění zeleň ve městech

Pampeliška neboli smetanka lékařská (Taraxacum officinale). Ilustrační foto

Místo dokonale střiženého hustého pažitu přerostlý trávník a v něm pampelišky. I tak některá jihomoravská města reagují...

Romantika i mráz. V maringotkách v centru Brna bydlí odvážlivci celý rok

Studentka Tereza s přítelem bydlí v maringotce poblíž brněnského výstaviště už...

Samostatnost, romantika, ale i netěsnící dveře a teploty pod bodem mrazu. S tím vším musí počítat obyvatelé maringotek,...

Najdete na iDNES.cz