Mladí a neklidní v Břeclavi zvítězili, ale zbylé strany je vyšachovaly

  12:53aktualizováno  12:53
Euforicky slavilo vítězství v komunálních volbách břeclavské sdružení Mladí a neklidní, které ve spojení s Piráty a Starosty a nezávislými získalo šest zastupitelských mandátů, tedy vůbec nejvíc ze všech kandidujících stran. K tomu, aby sdružení převzalo vládu nad městem, to ale nestačí.

Břeclav i nadále povede stávající koalice stran Pro Region, ANO a ČSSD. Aby dosáhla většiny v zastupitelstvu, nově přibrala ještě KDU-ČSL. Dohromady mají těsnou čtrnáctihlavou většinu.

„V koaliční dohodě bylo domluveno, že při volbách nového vedení města podpoří zastupitelé zvolení za tyto subjekty na post starosty Pavla Dominika (Pro region). Prvním místostarostou by se podle koaliční dohody měl stát Svatopluk Pěček (ANO), dalšími místostarosty Jaroslav Válka (ČSSD) a Richard Zemánek (KDU-ČSL),“ uvedl mluvčí břeclavské radnice Jiří Holobrádek.

Strana Pro Region tak svého politického soupeře Mladé a neklidné postavila do situace, ve které byla sama v roce 2010. Tehdy Pro Region rovněž vyhrála volby, ale z radnice ji odstavili protivníci v čele s ČSSD, když utvořili širokou koalici tvořenou pěti stranami.

Výsledky komunálních voleb v Břeclavi najdete zde

Mladí a neklidní se hned po sečtení hlasů snažili vyjednat novou koalici pro Břeclav. „Nikdo ze stávajících vládnoucích stran s námi vůbec nekomunikoval,“ napsali členové sdružení, které vede Jakub Matuška, na svůj facebookový profil.

„Náš výsledek vnímáme jako závazný a hlas našich voličů budeme prosazovat v opozici hrdě a ještě výrazněji,“ dodali.

Koalice se upekla zjevně proti nám, mrzí lídra

Do komunální politiky vtrhli Mladí a neklidní před čtyřmi lety trochu rebelsky. S bobrem v logu a kuriózním heslem „Kousnu a nepustím“ vybojovali dva mandáty v zastupitelstvu a za čtyři roky si vybudovali pozici nemilosrdné opozice. V průměru mají kandidáti sdružení kolem třiceti let.

Mladí a neklidní se profilují jako alternativa k dlouhodobě působícím politickým stranám a hnutím, jejichž členové se v průběhu uplynulých desetiletí obměňují na různých pozicích ve vedení města. Dlouhé týdny před volbami vedli intenzivní kampaň, během které vyráželi velmi často za lidmi do ulic.

Voliče zaujala jejich témata, jako je revitalizace areálu cukrovaru či zprovoznění vlakové trati mezi Břeclaví a Poštornou, která by mohla být náhradou linky MHD.

Jejich lídr Jakub Matuška potvrdil, že je pro něj zklamáním, jak jej ostatní strany obešly. „Udělali jsme dvacet procent a nikdo se s námi nebavil. Pan starosta nám ani nepogratuloval k výsledku. Koalice se upekla rychle, zjevně proti nám,“ míní první muž sdružení, který se však ještě během dneška pokouší situaci zvrátit. Jedná s dalšími stranami v zastupitelstvu včetně těch, které již podepsaly koaliční dohodu.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Mladík se probudil až na konečné, tak rozkopal zastávku. Pak se šel udat

Mladík ve vzteku prokopl výplň zastávky

Neobvyklý případ řešili o víkendu brněnští strážníci. Třiadvacetiletý mladík ve vzteku poničil zastávku, posléze se k...

U Znojma se pojede bezpečněji, nový obchvat smazal smrtící úsek silnice

Po zhruba čtyři a půl kilometru dlouhém obchvatu Lechovic na Znojemsku se...

Je to jen čtyři a půl kilometru nové silnice, ale výrazně mění život v obci i tisícům řidičů, kteří tudy denně...

Zaměstnanec si odnášel toxický kyanid, chtěl z něj vyrobit stříbro

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý zaměstnanec odcházející z noční směny plánoval odnést z fabriky v Kuřimi na Brněnsku kilo vysoce...

Najdete na iDNES.cz