V Brně vyhrálo ANO, do popředí se vrací ODS. Propadli Žít Brno i Zelení

  23:50aktualizováno  23:50
Brněnské volby znovu ovládlo hnutí ANO, druhá je ODS. Uspěli i lidovci a Piráti. ČSSD se propadla pod 7 procent, do zastupitelstva proklouzla i SPD. V novém zastupitelstvu bude šest uskupení, což je o tři méně než dosud. Pod čarou zůstali Žít Brno, Zelení, TOP 09 nebo komunisté.

Štáb brněnského hnutí ANO při komunálních volbách. Vlevo primátor Petr Vokřál. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dosavadní brněnský primátor Petr Vokřál může slavit. Dovedl hnutí k jasnému vítězství v komunálních volbách a je pravděpodobné, že bude hlavou města i další čtyři roky. ANO v Brně získalo přes 23 procent hlasů.

Ještě před konečným sečtením výsledků odjel primátor z volebního štábu v Tržnici na Zelném trhu rokovat s lídryní druhé ODS Markétou Vaňkovou.

„Záleží na vyjednávání. Budeme jednat se všemi stranami, přes deset procent budou asi čtyři a nabízí se řada kombinací koalice. Ale nechci nikoho znervózňovat. Nebudu zatím dávat do světa všechny možné scénáře, jak to máme promyšleno,“ poznamenal Vokřál s tím, že očekává, že jednání budou pokračovat i v neděli.

ANO je ve výhodné pozici. Jako první se může o koalici bavit s druhou ODS, která zažívá velký návrat. Před čtyřmi lety získala pouhých 7,62 procenta, tentokrát to bylo přes osmnáct.

Rozdělení mandátů

  • ANO 18
  • ODS 14
  • KDU-ČSL 8
  • Piráti 6
  • ČSSD 5
  • SPD 4

„Za úspěch bych považovala sedmnáct procent, dostali jsme se dokonce přes osmnáct. Beru to za velký úspěch,“ radovala se lídryně kandidátky Markéta Vaňková.

„Jednali jsme s několika subjekty a dohodli jsme se, že se budeme potkávat a bavit se o programových shodách. Pro nás je nejdůležitější, jestli budeme schopní se dohodnout na našich programových prioritách a počítám, že to bude určitě už v neděli. Je pro mě důležité respektovat vítěze voleb a nejsme tím, kdo by se za jeho zády domlouvat s jinými subjekty,“ doplnila.

Piráti bez Žít Brno posílili

Lidovci s víc než deseti procenty obsadili třetí příčku. Pro lídra Petra Hladíka je to výsledek „na bedně“ a právě vítězná trojka pro něj byla cíl. Pogratuloval vítězi voleb, hnutí ANO, a přenechává mu volbu na partnera v koalici.

Fotogalerie

„Byl bych rád, kdyby se do čela dostala taková koalice, která posune město Brno za čtyři roky o pořádný kus dál,“ uvedl Hladík. Otázku svěřených gescí nechtěl komentovat, považuje to za předčasné.

Piráti se tentokrát do voleb vydali bez spojenectví s Žít Brno a dostali se přes 8 procent. „Minule jsme kandidovali s Žít Brno a měli jsme dva zastupitele. Teď to vypadá na pět nebo více zastupitelů. To je pro nás úspěch vzhledem k tomu, z jaké pozice do politiky jako Piráti vstupujeme,“ sdělil lídr brněnských Pirátů Tomáš Koláčný.

Samostatná pirátská kandidátka podle Koláčného nebyl špatný ani dobrý tah. „Máme vlastní témata, se kterými do toho jdeme, a tomu odpovídá i výsledek,“ podotkl Koláčný.

Nedostatečně jsme vysvětlili naši politiku, lituje Žít Brno

Hnutí Žít Brno, které před čtyřmi lety raketově vyletělo do brněnské politiky, zažívá nyní strmý pád. Z necelých 12 procent spadlo na čtyři procenta a je tak mimo brněnské zastupitelstvo. Uspělo jen v městské části na Brně-střed, kde však také oslabilo.

„Je to velký neúspěch, voliči celkově odmítli naši politiku. Nedostatečným způsobem jsme ji vysvětlovali. Jsme rádi, že jsme se dostali na Brno-střed. Zároveň jsme se ale pobili s dalšími stranami o liberální hlasy,“ uvedl dosavadní náměstek brněnského primátora a nejznámější tvář Žít Brno Matěj Hollan.

Kromě Žít Brno nebudou mít ani jednoho zastupitele Zelení, kteří byli uplynulé čtyři roky v radě. Stejně tak neuspěli komunisté a TOP 09.

Kompletní výsledky voleb v Jihomoravském kraji

Ve štábu Zelených panovala i přes úspěch v některých městských částech rozpačitá nálada. „Myslím, že jsme udělali maximum. Limitoval nás rozpočet a také se na nás podepsala celostátně poškozená značka Zelených. Na městských částech určitě zůstaneme a budeme pokračovat ve své práci,“ oznámila lídryně Jasna Flamiková.

TOP 09 se dostalo lehce přes tři procenta. „Líto mi to pochopitelně je, protože jsme tomu věnovali spoustu úsilí. Velmi si vážím těch, kteří k volbám přišli. Mám radost, že na jižní Moravě byla volební účast nejvyšší,“ řekl lídr brněnské TOP 09 Vlastimil Válek.

„Měli jsme kvalitní kandidátku, ale je potřeba začít se bavit o spojení menších stran. Místo žabomyších debat, jestli STAN nebo TOP 09 a tak dále, je potřeba daleko více spolupracovat a to přinese plody,“ věří Válek.

Žádný špatný signál jsme nevyslali, tvrdí ČSSD

Komunisté se do zastupitelstva nevešli vůbec poprvé. „Je to výsledkem celostátní politiky. Dnes už komunální politika ve velkých městech není o obličejích. Hodně hlasů nám sebrali Slušní lidé a SPD,“ myslí si lídr brněnských komunistů Martin Říha, který do poslední chvíle doufal, že alespoň nějaký mandát získají.

Propadákem skončily volby pro ČSSD. Sociální demokraté se sice do zastupitelstva dostali, ale s pouhými šesti procenty, což je o deset procentních bodů méně než před čtyřmi lety.

„Nešly nám tři největší městské části – střed, sever a Královo Pole. Zřejmě tam platí úměra, že čím větší městská část, tím víc se voliči chovají jako během sněmovních voleb. Myslím, že brněnské vedení sociální demokracie žádný špatný signál k voličům nevyslalo. Ani žádné personální změny neplánujeme,“ prohlásil lídr kandidátky Oliver Pospíšil.

Do poslední chvíle bojovalo o úspěch SPD. Nakonec nad pěti procenty těsně zůstalo. „Čekali jsme nejméně sedm procent, takže je to pro nás trochu zklamání. Kandidujeme tu poprvé a jsou to nervy, lehce se rosíme,“ poznamenal při sčítání hlasů lídr kandidátky Ivan Fencl. Podle něj jeho straně vzalo nejméně jedno procento aktivistické hnutí Slušní lidé, které zůstalo pod třemi procenty.

Jak na jižní Moravě dopadla okresní města

Břeclavské volby ovládli Mladí a neklidní. Kandidátka, která se spojila s Piráty a Starosty a nezávislými, je jednoznačným skokanem voleb. Zatímco před čtyřmi lety získali pouhých osm procent hlasů a dva mandáty, letos po masivní kampani s heslem Kousnu a nepustím a bobrem v logu dosáhli na 20,16 procenta hlasů. Získali tak šest mandátů. A o mandát tak porazili dosavadní vládnoucí Pro Region, který je v čele břeclavské radnice s jednou čtyřletou pauzou už od roku 2002.

Ve Znojmě vyhrála volby ČSSD s 24,55 procenta, před čtyřmi lety ovšem získala 31,3 procenta hlasů. Lidé ve Znojmě dali „za uši“ i dalším tradičním stranám, propadli se komunisté (z 12,5 procenta na 7,76) a KDU- ČSL (z 8,60 procenta na 6). Naopak se zvedla pravice a opozice. Strany Pro Znojmo a Změna Znojmo se v těchto volbách spojily a získaly 14 procent hlasů. Výrazně posílilo i ANO, které se umístilo hned za sociálními demokraty (vzrostlo z 12,4 na 18,97 procenta).

V Blansku po dvanácti letech vyhrála komunální volby ODS (19,6 %) pod vedením současného místostarosty Jiřího Crhy. Stejný počet pět mandátů ale obdrží i hnutí ANO (18,06 %). Z nových stran proniklo do zastupitelstva hnutí SPD (5,43 %) a Piráti (6,68 %), kteří obdrželi po jednom mandátu. Naopak těžký propad zaznamenala dosud nejsilnější ČSSD (12,8 %), která má i post starosty. Přišla o více než polovinu mandátů - ze sedmi má jen tři. Nicméně současná koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Volby pro město trvající od 90. let si podržela v zastupitelstvu většinu.

Volby v Hodoníně ovládlo Hnutí PRO Hodonín vedené Liborem Střechou, které získalo 18 procent. Hodonín tak ovládli odpadlíci z ANO, jejich mateřská strana drží třetí příčku s 12 procenty hlasů. Na druhé místo s 13 procenty dosáhlo Pozitivně pro Hodonín. Ačkoliv ve městě kandidovalo na jižní Moravě rekordních 14 stran, do zastupitelstva jich jde pouhá polovina. Z prvně kandidujících se do zastupitelstva kromě PRO a Pozitivně dostali také kandidáti Změny i Nestraníci vedení bývalým starostou za ČSSD Jiřím Jandou. Sociální demokraté, kteří Jandu z klubu vyloučili, skončili s 3,86 procenta pod hranicí pro vstup do zastupitelstva.

Ve své tradiční baště ve Vyškově sice ČSSD s 21,6 % hlasů uhájila vítězství, oproti minulým volbám ale ztratila třetinu mandátů. Na druhé místo se vyhouplo ANO s 15,4 procenta, třetí je ODS s 13,6 procenta. Do zastupitelstva se přitom dostalo všech osm kandidujících stran a hnutí.

Autor:
  • Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Stavba mostu přes Nové Mlýny potrvá měsíce, ztíží tak letní cesty k moři

Most přes novomlýnské nádrže se začne opravovat v březnu příštího roku. Práce potrvají celých devět měsíců. Zasáhnou...

Vraťte nám domy hrůzy, opravíme je pro své lidi, vyzývá městská část Brno

Radnice Brna-sever chce zatraktivnit Husovice pro dlouhodobé nájemníky. Jenže magistrát má s řadou zchátralých domů...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lupič šplhal do pootevřených oken, pronikl do nejméně dvaceti budov

Do nejméně dvaceti budov v Brně a okolí se od začátku roku vloupal třiatřicetiletý muž, kterého zadrželi policisté....

Horník je pořád jednou nohou v hrobě, smiřují se vdovy se smrtí manželů

Osm příběhů zachytila autorka Kamila Hladká z Želešic do knihy Hornické vdovy. Prostřednictvím životních osudů žen...

Půlmiliardový projekt nefunguje, lednické jízdárny tak zaplní turisté

Půl miliardy korun stála velkolepá přeměna zámeckých jízdáren v Lednici na multifunkční centrum. Ze zchátralého objektu...

Odborné knihy pro samizdat překládali i naštvaní učitelé, líčí vědec

Jihomoravský, především tedy brněnský samizdat zvládl v době normalizace, ale už i před ní vydávat desítky periodik....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz