Radši komunista než debil, řekl starosta Vyškova. ČSSD v koalici končí

  10:27aktualizováno  10:27
Po bezmála dvou dekádách ztratila vítězná ČSSD post starosty v jihomoravském Vyškově. Sociální demokraty opustila ODS, které vadila plánovaná podpora komunistů, a sama se tak dostala do čela města.

Členové nové vyškovské koalice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ještě v neděli odpoledne současný vyškovský starosta Karel Goldemund (ČSSD) hlásil: „Vyjednávání potrvá minimálně několik dní.“

Jenže to netušil, že lídři ANO a ODS, jejichž strany dohromady získaly osm mandátů, už měli koalici téměř sestavenou. Nakonec v ní bude pět stran. A ČSSD chybí.

Po 18 letech vládnutí tak sociální demokraté v „oranžové“ baště ztrácí post starosty. Volby sice vyhráli, přišli ale o třetinu mandátů a obhájili pouze šest zastupitelů.

Důvod, proč skončí v opozici? Goldemund plánoval koalici s podporou komunistů. „To pro nás bylo nepřijatelné,“ vysvětlil dosavadní místostarosta Karel Jurka (ODS), který povýší na prvního muže města.

Goldemund rozhodnutí nechápe. „Dvacetitisícové město si nemůže hrát na politiku, ale záleží na osobnostech ve stranách. Nevadí mi komunista, vadí mi debil a ten je napříč politickým spektrem,“ poznamenal dosluhující starosta.

Že jednal s komunisty o podpoře, potvrdil. „Primárně jsme chtěli spolupracovat s ODS a Volbou pro město. Vše ostatní bylo otevřené. S komunisty jsme se bavili o tiché podpoře,“ dodal s tím, že právě chování ODS jako dosavadního dlouholetého koaličního partnera je pro něj největším zklamáním.

Jurka zjevně nemá žaludek, napsal exhejtman Hašek

A nebyl sám, koho nečekaná ztráta ČSSD rozlítila.

„Vyměnit slovo chlapa a podanou ruku za koryto už vyžaduje opravdu kachní žaludek. Tvůj místostarosta za ODS pan Jurka ho zjevně má,“ uvedl na Facebooku jihomoravský exhejtman Michal Hašek (ČSSD).

Výsledky komunálních voleb ve Vyškově najdete zde

„Nebyl jsem místostarosta Goldemunda, ale jeho koaliční partner,“ reagoval Jurka. „Jsem zástupce ODS a vyjednal jsem jinou koalici.“

Tu kromě ODS tvoří ANO, lidovci, Volba pro město a Náš Vyškov. Dohromady mají sedmnáct zastupitelských mandátů z 27.

„Naší největší prioritou je otevřít úřad lidem. Budeme přenášet přímé přenosy ze zastupitelstva. Prioritou je i stavba kulturního domu a více zeleně v ulicích,“ vyjmenoval budoucí starosta.

Ve vedení města nedojde ke změně jen na postu nejvyšším. Místo dvou přijdou tři noví uvolnění místostarostové. Po pěti letech se do funkce vrací exnáměstek hejtmana a současný ředitel Charity Vyškov Roman Celý (KDU-ČSL).

„Město má značné rezervy a čekají nás důležitá rozhodnutí. Každý máme své sliby, které se budeme snažit prosadit do společného programového prohlášení,“ uvedl Celý, jenž je stále krajským zastupitelem.

První místostarostkou bude ředitelka Základní a mateřské školy Bohdalice Karin Šulcová (ANO), která dosud zkušenosti z politiky nemá.

„Léta tady chyběla komunikace s občany, osadními výbory i místními částmi. Na to se zaměříme,“ podotkla Šulcová. Trojici místostarostů doplňuje Josef Kachlík (Volba pro město), který od roku 1991 vede vyškovský zoopark.

Blansko má jasno, Hodonín jedná

K dohodě už dospělo také vyjednávání v Blansku, kde bude opět vládnout koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Volby pro město. Její členové totiž získali dost mandátů na většinu v zastupitelstvu a preferovali pokračování v současném složení.

Fotogalerie

ČSSD, která ztratila čtyři mandáty, oželí i post starosty, který zřejmě obsadí dosavadní místostarosta Jiří Crha z vítězné ODS. První místostarosta bude z KDU-ČSL a jeho jméno zatím není známé, post druhého místostarosty obsadí dosavadní starosta Ivo Polák (ČSSD).

V Hodoníně začala koaliční vyjednávání teprve v pondělí a jasno ještě nemají. Poprvé se sešli zástupci vítězného Hnutí PRO Hodonín s druhým v pořadí Ladislavem Ambrozkem a jeho uskupením Pozitivně pro Hodonín.

K večeru také jednali se sjednocenou stranou Svobodných a Pirátů. Dohromady tato tři uskupení dávají těsnou většinu, tedy šestnáct členů z 31členného zastupitelstva.

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Příliš hluční návštěvníci. Obyvatele Valtic dráždí nájezdy turistů

Zámek Valtice

Obyvatelé Valtic se peticí postavili proti záměru zpřístupnit zámecký park dalším vchodem. Bojí se, že v ulicích, kde...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Brno se stává městem důchodců, mladí odcházejí do nových bytů v okolí

Stavba nového parkovacího domu v Kopečné ulici v Brně finišuje.

Developeři staví v okolí Brna stovky bytů. Do nich se z velké části stěhují mladé páry a rodiny z krajského města. Ceny...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ SERVISNÍCH TECHNIKŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 49 000 Kč

Najdete na iDNES.cz