Radši komunista než debil, řekl starosta Vyškova. ČSSD v koalici končí

  10:27aktualizováno  10:27
Po bezmála dvou dekádách ztratila vítězná ČSSD post starosty v jihomoravském Vyškově. Sociální demokraty opustila ODS, které vadila plánovaná podpora komunistů, a sama se tak dostala do čela města.

Členové nové vyškovské koalice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ještě v neděli odpoledne současný vyškovský starosta Karel Goldemund (ČSSD) hlásil: „Vyjednávání potrvá minimálně několik dní.“

Jenže to netušil, že lídři ANO a ODS, jejichž strany dohromady získaly osm mandátů, už měli koalici téměř sestavenou. Nakonec v ní bude pět stran. A ČSSD chybí.

Po 18 letech vládnutí tak sociální demokraté v „oranžové“ baště ztrácí post starosty. Volby sice vyhráli, přišli ale o třetinu mandátů a obhájili pouze šest zastupitelů.

Důvod, proč skončí v opozici? Goldemund plánoval koalici s podporou komunistů. „To pro nás bylo nepřijatelné,“ vysvětlil dosavadní místostarosta Karel Jurka (ODS), který povýší na prvního muže města.

Goldemund rozhodnutí nechápe. „Dvacetitisícové město si nemůže hrát na politiku, ale záleží na osobnostech ve stranách. Nevadí mi komunista, vadí mi debil a ten je napříč politickým spektrem,“ poznamenal dosluhující starosta.

Že jednal s komunisty o podpoře, potvrdil. „Primárně jsme chtěli spolupracovat s ODS a Volbou pro město. Vše ostatní bylo otevřené. S komunisty jsme se bavili o tiché podpoře,“ dodal s tím, že právě chování ODS jako dosavadního dlouholetého koaličního partnera je pro něj největším zklamáním.

Jurka zjevně nemá žaludek, napsal exhejtman Hašek

A nebyl sám, koho nečekaná ztráta ČSSD rozlítila.

„Vyměnit slovo chlapa a podanou ruku za koryto už vyžaduje opravdu kachní žaludek. Tvůj místostarosta za ODS pan Jurka ho zjevně má,“ uvedl na Facebooku jihomoravský exhejtman Michal Hašek (ČSSD).

Výsledky komunálních voleb ve Vyškově najdete zde

„Nebyl jsem místostarosta Goldemunda, ale jeho koaliční partner,“ reagoval Jurka. „Jsem zástupce ODS a vyjednal jsem jinou koalici.“

Tu kromě ODS tvoří ANO, lidovci, Volba pro město a Náš Vyškov. Dohromady mají sedmnáct zastupitelských mandátů z 27.

„Naší největší prioritou je otevřít úřad lidem. Budeme přenášet přímé přenosy ze zastupitelstva. Prioritou je i stavba kulturního domu a více zeleně v ulicích,“ vyjmenoval budoucí starosta.

Ve vedení města nedojde ke změně jen na postu nejvyšším. Místo dvou přijdou tři noví uvolnění místostarostové. Po pěti letech se do funkce vrací exnáměstek hejtmana a současný ředitel Charity Vyškov Roman Celý (KDU-ČSL).

„Město má značné rezervy a čekají nás důležitá rozhodnutí. Každý máme své sliby, které se budeme snažit prosadit do společného programového prohlášení,“ uvedl Celý, jenž je stále krajským zastupitelem.

První místostarostkou bude ředitelka Základní a mateřské školy Bohdalice Karin Šulcová (ANO), která dosud zkušenosti z politiky nemá.

„Léta tady chyběla komunikace s občany, osadními výbory i místními částmi. Na to se zaměříme,“ podotkla Šulcová. Trojici místostarostů doplňuje Josef Kachlík (Volba pro město), který od roku 1991 vede vyškovský zoopark.

Blansko má jasno, Hodonín jedná

K dohodě už dospělo také vyjednávání v Blansku, kde bude opět vládnout koalice ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Volby pro město. Její členové totiž získali dost mandátů na většinu v zastupitelstvu a preferovali pokračování v současném složení.

Fotogalerie

ČSSD, která ztratila čtyři mandáty, oželí i post starosty, který zřejmě obsadí dosavadní místostarosta Jiří Crha z vítězné ODS. První místostarosta bude z KDU-ČSL a jeho jméno zatím není známé, post druhého místostarosty obsadí dosavadní starosta Ivo Polák (ČSSD).

V Hodoníně začala koaliční vyjednávání teprve v pondělí a jasno ještě nemají. Poprvé se sešli zástupci vítězného Hnutí PRO Hodonín s druhým v pořadí Ladislavem Ambrozkem a jeho uskupením Pozitivně pro Hodonín.

K večeru také jednali se sjednocenou stranou Svobodných a Pirátů. Dohromady tato tři uskupení dávají těsnou většinu, tedy šestnáct členů z 31členného zastupitelstva.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

V den útoku na Kvitovou musel být na stavbě, tvrdí kolega obžalovaného

Obžalovaného Radima Žondru přivádí ke Krajskému soudu v Brně, který se zabývá...

Brněnský krajský soud pokračuje v projednávání případu napadení tenistky Petry Kvitové. Obžalovaným je Radim Žondra,...

Řidič se přes noc vyřádil na fotbalovém hřišti, zůstalo tam oraniště

Břeclavské fotbalové hřiště Pastvisko poničila kola vozidla či vozidel, které...

Několik vyrytých kruhů se objevilo na zasněženém fotbalovém hřišti v Břeclavi. Na svědomí je má jeden či více řidičů...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Další z rubriky

VIDEO: Malá lvíčata mají měsíc, stále se drží u mámy

Smetanově bílá lvíčata v hodonínské zoo

První měsíc života oslavila v neděli nezvykle zbarvená mláďata lva jihoafrického. V hodonínské zoo se smetanově bílá...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Dívce vzplálo jídlo na sporáku, dveře do bytu vykopli policisté

Policisté zachránili dívku z hořícího bytu

Dívku z kuchyně zavalené dýmem od hořícího jídla zachránili v pondělí odpoledne brněnští policisté. Aby se dostali do...

Najdete na iDNES.cz