Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

ANALÝZA: Touhu po prestiži kazí Mendelově univerzitě série afér s plagiáty

  6:11
Na školu, která si chce zakládat na prestiži a prezentuje se třeba i úzkou spoluprací s knížecím rodem Lichtenštejnů, se v poslední době valí jeden průšvih za druhým. Přitom když před čtyřmi lety do rektorského křesla brněnské Mendelovy univerzity usedla Danuše Nerudová, chtěla ji proměnit v moderní a otevřenou vysokou školu 21. století, jež bude nositelkou vzdělanosti a bude formovat veřejný názor.

Rektorka Danuše Nerudová při slavnostním udílení zlatých medailí Mendelovy univerzity v Brně (14. listopadu 2019) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Mým cílem bylo vystoupit ze stínu dalších brněnských univerzit. Jako první univerzita v Česku jsme získali HR Award (udělení certifikátu znamená zvýšení prestiže i mezinárodní uznání – pozn. red.), což je pro nás obrovský úspěch,“ rekapitulovala loni Danuše Nerudová své působení v roli rektorky, když se rozhodla post neobhajovat.

Jak záhy vyšlo najevo, důvodem byla prezidentská kandidatura.

Vystoupit ze stínu Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického se „Mendelce“ skutečně povedlo, ale rozhodně ne tak, jak by si přála.

Před čtyřmi lety ji zasáhla kauza plagiátorství v diplomové práci bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) o chovu králíků z roku 2005, letos jí otřásly pochybnosti ve vědeckých pracích v říjnu zvoleného rektora Vojtěcha Adama. Odborná komise v nich shledala prohřešky jako hrubou nedbalost při kontrole kvality a jasné známky manipulace s daty, načež Adam den před svým nástupem do funkce rezignoval.

Než se z toho univerzita stihla pořádně vzpamatovat, čelí dalšímu skandálu. Poté, co mezinárodní antiplagiátorská platforma VroniPlag odhalila shody v textech disertačních prací několika rakouských komunálních politiků, kteří úspěšně ukončili doktorské studium, dostala se Mendelu do hledáčku Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ).

Doktorát za 650 tisíc

Ten rozhodl o odebrání institucionální akreditace pro doktorské studium ekonomických oborů. „V důsledku několikanásobného selhání kontrolních procesů, zejména na úrovni jedné z fakult, nebyla vysoká škola schopna odhalit a odstranit nedostatky, které byly kontrolou zjištěny,“ stojí v zápisu z jednání z 19. května.

Podle něj Mendelova univerzita nedokázala vyhodnotit jako rizikové, že značný počet studentů končí studium za výrazně kratší dobu, než je standardní tříletý cyklus. Někteří podle úřadu stihli získat titul za 22 až 30 měsíců. „V kontrolovaném období absolvovalo za tuto kratší dobu čtrnáct studentů,“ uvedl úřad.

Kontrola rovněž odhalila, že „vysoká škola nemá dostatečně účinná opatření proti úmyslnému jednání proti dobrým mravům při studiu, zejména proti plagiátorství a podvodům“.

Jak popsal týdeník Hrot, který na kauzu v dubnu upozornil, Mendelova univerzita se proti jiným veřejným vysokým školám vymyká náborovými praktikami. Provozně ekonomická fakulta si totiž najímala salcburskou agenturu Institut für Management, která cílila na bohaté Rakušany a Němce. Za poplatek ve výši 25 tisíc eur (při tehdejším kurzu bezmála 650 tisíc korun) jim zprostředkovávala doktorské studium za výše popsaných nestandardních podmínek.

„Spolupráce provozně ekonomické fakulty s Institut für Management trvala od roku 2014 a týkala se rámcově 70 studentů. Ukončena byla před rokem,“ sdělil mluvčí Mendelu Filip Vrána. „Rozhodnutí NAÚ jsme obdrželi, po jeho prostudování zvážíme případné odvolání,“ dodal mluvčí.

Pomalé řešení problému

Zatímco svému nástupci Adamovi doporučila Nerudová kvůli jeho pochybením rezignovat, protože podle jejích slov bylo v sázce dobré jméno univerzity, od případu rakouských rychlostudentů dává ruce pryč s tím, že jako rektorka nemohla udělat víc.

„Rozhodnutí NAÚ je logickým důsledkem šetření, které jsem ještě v pozici rektorky iniciovala v momentě, kdy se objevila první podezření. Věřím, že se fakulta poučí, k událostem se postaví čelem a akreditaci brzy získá zpět,“ reagovala Nerudová s tím, že postupovala tak, jak jí zákon umožňoval.

Rektor je v takové situaci podle ní pouze odvolacím orgánem a veškerá zodpovědnost tak padá na děkana proviněné fakulty. Někteří kolegové však Nerudové vytýkají, že nereagovala včas.

„Na podezření na prodej diplomů jsme vás upozornili už loni v lednu, rada pro vnitřní hodnocení se problémem začala zabývat v dubnu,“ uvedl na Twitteru Tomáš Foltýnek, jenž se plagiátorství odborně věnuje od roku 2008, s tím, že on sám upozornil i akademický senát fakulty.

Opatrný s hodnocením je naopak šéf České konference rektorů a zároveň hlava Masarykovy univerzity Martin Bareš.

„Je to problém a vnitřní záležitost Mendelovy univerzity. Ta je samosprávnou a autonomní institucí a já nedisponuji dostatečným množstvím informací, abych fundovaně hodnotil její interní záležitosti a procesy. Věřím, že Národní akreditační úřad má pro rozhodnutí dostatečné množství důkazů a argumentů,“ konstatoval Bareš.

Verdikt úřadu o odebrání akreditace se do médií dostal dva dny před slavnostní inaugurací nového rektora Jana Mareše, jenž si mezi hlavní úkoly zařadil univerzitu sjednotit a stabilizovat. A úkol to zřejmě nebude lehký.

Přestože fakulta ve svém prohlášení zdůraznila, že se rozhodnutí úřadu netýká současných studentů, univerzita si nebude moct schvalovat nové doktorské studijní programy sama, ale se žádostí o jejich povolení se musí obrátit na akreditační úřad. Navíc je zřejmé, že se kauza se školou ještě nějakou dobu potáhne a s ní i nálepka podobná té, kterou před třinácti lety vyfasovali absolventi plzeňských práv. Což na vytoužené prestiži Mendelově univerzitě nepřidá.

  • Nejčtenější

Had požírá záhadného tvora, kování od Břeclavi vede k neznámému kultu

7. prosince 2023  20:36

Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u...

V Brně se podařilo opravit havárii horkovodu, lidé už mají teplo i teplou vodu

4. prosince 2023  16:57,  aktualizováno  5.12 8:37

Tisíce domácností v brněnských městských částech Žabovřesky a Královo Pole mají obnovené dodávky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Mourinha dárek ze Znojma potěšil. U krajana vyzvídal, jak se žije v Česku

5. prosince 2023  13:01

Když se dva Portugalci nemají možnost potkat ve své rodné zemi, proč si nedomluvit schůzku na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dali mi volnou ruku a dostali, o co jim šlo, říká hvězda nového filmového hitu

5. prosince 2023

Premium V současné české kinematografii jde o nevídaný jev. Film Přišla v noci od mladých scenáristů a...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Učitel už není zvěstovatel pravd, ale spíš průvodce, říká ředitel prestižního gymnázia

8. prosince 2023

Premium Je to jen mírná nadsázka, když říká, že si v Brně nemůže dovolit provést nic nepatřičného. „V mém...

V roli astronautů si studenti vyzkoušeli expedici na Mars, kde strávili 100 hodin

8. prosince 2023  15:30

Pět studentů z Česka si v simulaci vyzkoušelo, jaké je to cestovat na Mars. Na misi v prostředí...

S autem za osm tisíc prokřižoval Kavkaz. Spím i na staveništi, říká turista Svaťa

8. prosince 2023  11:21

Obrazil kus světa „šrotovým“ autem, na kole, vlakem, ale klidně i stopem. Dvacetiletý Svatopluk...

Další ikona Brna končí. Sídlo Čedoku u nádraží nahradí nejspíš restaurace

8. prosince 2023  6:09,  aktualizováno  10:04

Více než půl století fungovala jen pár kroků od brněnského hlavního nádraží pobočka cestovní...

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...