Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

ANALÝZA: Touhu po prestiži kazí Mendelově univerzitě série afér s plagiáty

  6:11
Na školu, která si chce zakládat na prestiži a prezentuje se třeba i úzkou spoluprací s knížecím rodem Lichtenštejnů, se v poslední době valí jeden průšvih za druhým. Přitom když před čtyřmi lety do rektorského křesla brněnské Mendelovy univerzity usedla Danuše Nerudová, chtěla ji proměnit v moderní a otevřenou vysokou školu 21. století, jež bude nositelkou vzdělanosti a bude formovat veřejný názor.

Rektorka Danuše Nerudová při slavnostním udílení zlatých medailí Mendelovy univerzity v Brně (14. listopadu 2019) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Mým cílem bylo vystoupit ze stínu dalších brněnských univerzit. Jako první univerzita v Česku jsme získali HR Award (udělení certifikátu znamená zvýšení prestiže i mezinárodní uznání – pozn. red.), což je pro nás obrovský úspěch,“ rekapitulovala loni Danuše Nerudová své působení v roli rektorky, když se rozhodla post neobhajovat.

Jak záhy vyšlo najevo, důvodem byla prezidentská kandidatura.

Vystoupit ze stínu Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického se „Mendelce“ skutečně povedlo, ale rozhodně ne tak, jak by si přála.

Před čtyřmi lety ji zasáhla kauza plagiátorství v diplomové práci bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) o chovu králíků z roku 2005, letos jí otřásly pochybnosti ve vědeckých pracích v říjnu zvoleného rektora Vojtěcha Adama. Odborná komise v nich shledala prohřešky jako hrubou nedbalost při kontrole kvality a jasné známky manipulace s daty, načež Adam den před svým nástupem do funkce rezignoval.

Než se z toho univerzita stihla pořádně vzpamatovat, čelí dalšímu skandálu. Poté, co mezinárodní antiplagiátorská platforma VroniPlag odhalila shody v textech disertačních prací několika rakouských komunálních politiků, kteří úspěšně ukončili doktorské studium, dostala se Mendelu do hledáčku Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAÚ).

Doktorát za 650 tisíc

Ten rozhodl o odebrání institucionální akreditace pro doktorské studium ekonomických oborů. „V důsledku několikanásobného selhání kontrolních procesů, zejména na úrovni jedné z fakult, nebyla vysoká škola schopna odhalit a odstranit nedostatky, které byly kontrolou zjištěny,“ stojí v zápisu z jednání z 19. května.

Podle něj Mendelova univerzita nedokázala vyhodnotit jako rizikové, že značný počet studentů končí studium za výrazně kratší dobu, než je standardní tříletý cyklus. Někteří podle úřadu stihli získat titul za 22 až 30 měsíců. „V kontrolovaném období absolvovalo za tuto kratší dobu čtrnáct studentů,“ uvedl úřad.

Kontrola rovněž odhalila, že „vysoká škola nemá dostatečně účinná opatření proti úmyslnému jednání proti dobrým mravům při studiu, zejména proti plagiátorství a podvodům“.

Jak popsal týdeník Hrot, který na kauzu v dubnu upozornil, Mendelova univerzita se proti jiným veřejným vysokým školám vymyká náborovými praktikami. Provozně ekonomická fakulta si totiž najímala salcburskou agenturu Institut für Management, která cílila na bohaté Rakušany a Němce. Za poplatek ve výši 25 tisíc eur (při tehdejším kurzu bezmála 650 tisíc korun) jim zprostředkovávala doktorské studium za výše popsaných nestandardních podmínek.

„Spolupráce provozně ekonomické fakulty s Institut für Management trvala od roku 2014 a týkala se rámcově 70 studentů. Ukončena byla před rokem,“ sdělil mluvčí Mendelu Filip Vrána. „Rozhodnutí NAÚ jsme obdrželi, po jeho prostudování zvážíme případné odvolání,“ dodal mluvčí.

Pomalé řešení problému

Zatímco svému nástupci Adamovi doporučila Nerudová kvůli jeho pochybením rezignovat, protože podle jejích slov bylo v sázce dobré jméno univerzity, od případu rakouských rychlostudentů dává ruce pryč s tím, že jako rektorka nemohla udělat víc.

„Rozhodnutí NAÚ je logickým důsledkem šetření, které jsem ještě v pozici rektorky iniciovala v momentě, kdy se objevila první podezření. Věřím, že se fakulta poučí, k událostem se postaví čelem a akreditaci brzy získá zpět,“ reagovala Nerudová s tím, že postupovala tak, jak jí zákon umožňoval.

Rektor je v takové situaci podle ní pouze odvolacím orgánem a veškerá zodpovědnost tak padá na děkana proviněné fakulty. Někteří kolegové však Nerudové vytýkají, že nereagovala včas.

„Na podezření na prodej diplomů jsme vás upozornili už loni v lednu, rada pro vnitřní hodnocení se problémem začala zabývat v dubnu,“ uvedl na Twitteru Tomáš Foltýnek, jenž se plagiátorství odborně věnuje od roku 2008, s tím, že on sám upozornil i akademický senát fakulty.

Opatrný s hodnocením je naopak šéf České konference rektorů a zároveň hlava Masarykovy univerzity Martin Bareš.

„Je to problém a vnitřní záležitost Mendelovy univerzity. Ta je samosprávnou a autonomní institucí a já nedisponuji dostatečným množstvím informací, abych fundovaně hodnotil její interní záležitosti a procesy. Věřím, že Národní akreditační úřad má pro rozhodnutí dostatečné množství důkazů a argumentů,“ konstatoval Bareš.

Verdikt úřadu o odebrání akreditace se do médií dostal dva dny před slavnostní inaugurací nového rektora Jana Mareše, jenž si mezi hlavní úkoly zařadil univerzitu sjednotit a stabilizovat. A úkol to zřejmě nebude lehký.

Přestože fakulta ve svém prohlášení zdůraznila, že se rozhodnutí úřadu netýká současných studentů, univerzita si nebude moct schvalovat nové doktorské studijní programy sama, ale se žádostí o jejich povolení se musí obrátit na akreditační úřad. Navíc je zřejmé, že se kauza se školou ještě nějakou dobu potáhne a s ní i nálepka podobná té, kterou před třinácti lety vyfasovali absolventi plzeňských práv. Což na vytoužené prestiži Mendelově univerzitě nepřidá.

  • Nejčtenější

Žák gymnázia při vyučování skočil z druhého patra, má středně těžká zranění

Policisté se zabývají pádem nezletilého chlapce z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku. Podle informací redakce...

Zdrogovaný pobodal v Brně školačku. Vybíral náhodně, nejdřív ji obtěžoval

Muž v Brně, který byl zřejmě pod vlivem drog, napadl na ulici školačku a způsobil jí zranění. Útočníka zadržel náhodný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Chlapec, který skočil z okna gymnázia, je po operaci ve stabilizovaném stavu

Chlapec, který v úterý vyskočil z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku, je po operaci a jeho stav je stabilizovaný....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Se zbraní přepadli ženu, chtěli 25 milionů. Vyděrače poslal soud do vězení

Krajský soud v Brně poslal Soběslava Koláře na šest let do vězení za útok na dceru jednatele lesnické firmy z...

Znojemští politici se hádají i kvůli srazu sběratelů, vyčítají si naschvály

I tak zdánlivě nekonfliktní akce jako setkání sběratelů dokáže mezi rozhádanými znojemskými politiky způsobit...

Pitbul napadl jiného psa, ohrožoval i dítě. Jeho otec zvíře střelil

Legálně drženou pistolí se bránil muž v Brně proti útoku psa, který napadl jeho mazlíčka a zároveň údajně ohrožoval...

Zdrogovaný muž v nemocnici rval ze zdí kabely, spoušť zaskočila i strážníky

Nevídanou spoušť po sobě ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zanechal muž, který pod vlivem pervitinu ze zdí...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...