Kvůli opravám kasina u brněnského nádraží se uzavře část podchodu

  8:53aktualizováno  8:53
Kus podchodu u hlavního nádraží v Brně se od ledna uzavře. Začne totiž rozsáhlá rekonstrukce bývalého kasina, které nad částí podchodu s eskalátory stojí. Za zhruba tři sta milionů korun se z budovy přezdívané dům hrůzy stane obchodní centrum.

Z ruiny vyhořelého kasina u brněnského nádraží se do roka stane centrum s obchody, restauracemi a supermarketem. | foto: Tomáš Dvořák, Martin Klimecký, David Fišer

Firma PZ Projekt, která stavbu vlastní, už získala stavební povolení. "Od nového roku proto začnou demoliční práce, které budou trvat odhadem dva až tři měsíce. Pak začne samotná rekonstrukce," popsal ředitel firmy Zdeněk Filípek.

Opuštěná budova bývalého kasina naproti Hlavnímu nádraží v Brně

Podle něj bude podchod pod budovou uzavřený po dobu dvou třetin stavebních prací. "Staveniště bude před domem i za ním. Bude to logisticky velmi náročné. Z Benešovy ulice k Nádražní ale povede koridor, kterým budou lidé moci procházet," dodal Filípek.

Opravu domu zajistí firma Imos Brno. Hotovo by mělo být už v listopadu příštího roku.

Pro budovu nebylo jiné využití, hájí obchodní centrum majitel

V budově s osmi nadzemními podlažími bude až 6 000 metrů čtverečních prodejní plochy. Celý dům propojí vzdušné atrium, mezi jednotlivými patry povedou eskalátory a výtahy. Podchod pod budovou zůstane zachován.

"Dohromady zde bude třicet pět obchodů a služeb jako potraviny, lékárna, drogerie, oděvy či restaurace," vyjmenoval Filípek, který už nyní shání nájemníky.

Z ruiny vyhořelého kasina u brněnského nádraží se do roka stane centrum s...
Při ničivém požáru kasina v budově naproti hlavnímu nádraží v Brně zemřeli 8....

"Nechápu, proč budou stavět nové nákupní centrum. Obchody ve Vaňkovce, v Olympii nebo na České ulici v centru Brna se drží zuby nehty a neustále nějaký obchod krachuje," soudí třeba jedna ze čtenářek iDNES.cz, která se podepsala jako Týnuška.

Podle Filípka ale v podstatě nebylo pro budovu jiné využití. "Pro byty nebo kanceláře zde nejsou parkovací místa. Přitom je tu obrovská koncentrace lidí," podotkl Filípek.

Návrhy jsou odvážné moc. Anebo málo

Podnikatel své plány s budovou začal tím, že do podchodu postavil studenty, kteří zapisovali, kolik lidí se zde pohybuje. Výsledkem bylo, že měsíčně pod budovou projde kolem milionu lidí. "Místo je proto pro podobný projekt ideální," dodal Filípek.

Protichůdné názory vyvolaly i první vizualizace budovy. Řadě Brňanů se zdálo, že bílá fasáda s výraznými okenními průhledy nezapadá do okolní zástavby.

"Budova je v centru, navíc se o ní dříve hodně mluvilo. Proto jsem samozřejmě čekal, že návrh vyvolá dobré i špatné reakce. A zda bude dům po rekonstrukci zapadat mezi ostatní? To je otázka na debatu. Podle nás se tam hodí, je to výraz současné doby," reagoval architekt Tomáš Dvořák z projekční kanceláře Ika Brno, který je spoluautorem návrhu.

Podle šéfredaktora architektonického časopisu Era 21 Osamu Okamury by ale návrh mohl být ještě odvážnější. "Pokud zde architekti necítí solidní městský dům, proč zde nevytvořit skutečnou mediální fasádu současné informační společnosti, brněnský Times Square nebo Piccadily Circus?" řekl Okamura. Dům by podle něj mohl mít třeba pohyblivou fasádu, displej, nebo dynamickou reklamní plochu.

Budova bývalého kasina má za sebou dlouhou historii. Před téměř deseti lety, v lednu 2002, v ní zahynuli dva hasiči, když se snažili z ohnivého pekla zachránit jednoho z krupiérů.

Několik dalších let se pak táhly majetkové soudní spory mezi městem a firmou Porta Brno Plus. Budova mezitím chátrala a sloužila jako improvizovaná ubytovna pro bezdomovce a narkomany. Letos na jaře obě strany konečně podepsaly dohodu a poté dům odkoupila firma PZ Projekt.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Nejstarší listina v Česku je z roku 994. Údajně ji donesl voják v botě

V Brně je k vidění kopie nejstarší dochované listiny na českém území z roku 994...

Schovanou v botě donesl voják z Itálie do českých zemí za první světové války vzácnou listinu z roku 994. Alespoň o tom...

Z garáže vyrostli v lídra trhu, podnikatelům roku pomohl i krizový rok

Manželé František Fabičovic a Radka Prokopová z břeclavské firmy Alca plast se...

Začínali v garáži, dnes mají obrat přes miliardu korun a zaměstnávají stovky lidí. Manželé František Fabičovic a Radka...

Vysušené střední Moravě průměrný déšť stačit nebude, varuje předpověď

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Zima se blíží ke konci a začíná bilancování, jak srážkami pomohla krajině loni sužované extrémním teplem a suchem. A...

Najdete na iDNES.cz