Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Ledničtí se kdysi styděli za své zvyky i kroje, folklor teď oživují nadšenci

  16:06
Po dvouletém pátrání etnografka Alena Káňová obnovuje lednický kroj. V minulosti se za něj, stejně jako za češtinu, místní začali stydět. Třeba kvůli vrchnosti.
V minulosti se do Lednice sjížděli lidé z širokého okolí a spolu s domácími tak...

V minulosti se do Lednice sjížděli lidé z širokého okolí a spolu s domácími tak hodovou svobodnou chasu tvořilo až dvě stě krojovaných | foto: : Archiv Okrašlovacího spolku Lednice

Ta věta nakonec změnila mnohé. „V Lednici nikdy žádný kroj nebyl, je přece jedno, jaký se bude během hodů nosit,“ padlo před dvěma lety na besedě, kterou pořádal Okrašlovací spolek v Lednici.

Faktem je, že obec z etnografické mapy na několik desetiletí v podstatě zmizela. Její kroje a zvyky ale kdysi byly stejně bohaté jako jinde na Podluží. A spolek si dal za úkol to lidem připomenout.

V minulosti se do Lednice sjížděli lidé z širokého
okolí a spolu s domácími tak hodovou svobodnou chasu tvořilo až dvě stě krojovaných

„Jsme rodina folkloristů. A když jsme se před čtvrt stoletím přestěhovali do Lednice, chtěli jsme podporovat i místní folklor,“ vypravuje místopředseda spolku Jaroslav Martinek. 

V Lednici začal s přáteli pořádat třeba kurzy tanců, postupně se pokoušeli obnovovat tradice, jako je fašank. A parta mladých lidí utvořila chasu, která obnovila hody.

Kroje si ale půjčovali. A vlastně pořádně nevěděli, které jsou pro Lednici správné. Povědomí o folklorní minulosti obce se ukázalo jako chabé i na zmiňované besedě, kam o ní přijela povyprávět etnografka Alena Káňová.

„Nemile nás překvapilo, že lidé netušili, že by tu kroje někdy byly. A tak jsme se rozhodli uvést to na pravou míru,“ vysvětluje Martinek.

Pestré oděvy z podzámčí

Právě s Káňovou se pak pustili do sběru informací a historických fotografií, jež minulost lednického lidového oděvu zobrazují. Výsledek obsáhlého výzkumu teď představují prostřednictvím webových stránek lednickykroj.cz.

Když se řekne Lednice, všichni si vybaví šlechtické sídlo a světoznámý zámecký park. „Vedle zámeckého života však po staletí existoval i ten v podzámčí. Lednice byla místem, kde se vedle břeclavského panství vyvíjel lidový kroj národopisné oblasti Podluží,“ říká Káňová.

To, že se tu nosil kroj podlužácký, bylo prý přirozené. „Když si Lichtenštejnové zvolili Lednici za letní sídlo, začali vykupovat selské domy, jež stávaly na místě dnešního slavného parku a bránily i ve výhledu z právě přestavovaného zámku. Majitelé těchto gruntů byli vesměs Podlužáci a usazovali se v nově vystavených domech severně od zámku,“ vypravuje etnografka.

Stejně jako všude na Podluží byly i v Lednici vrcholem roku hody. Ještě v 80. letech 19. století se sem sjížděli lidé z širokého okolí a společně s domácími tak hodovou svobodnou chasu tvořilo až 200 krojovaných.

Nádheru a bohatství ale následoval rychlý úpadek. O deset patnáct let později byly slovácké hody, které se odehrávaly u zámecké zahrady, téměř u konce. „Postupný odklon od lidového oděvu a zvykosloví byl v Lednici tak masivní, že ve 20. letech 20. století už ji badatelé nezahrnují do národopisného regionu Podluží,“ hlásí etnografka.

Lidé se totiž panstvu rychle přizpůsobili, přijali němčinu i městský způsob odívání. Za češtinu i kroj se začali stydět. „V krátké době ukládaly maminky drahocenný slovácký kroj do malovaných truhlic na půdu a v mnohé té truhle byste jej ještě dnes našli, ovšem dobře ukrytý, aby nemohl být někomu svědectvím, že v mládí jej nosil hospodář tohoto domu,“ tlumočí Káňová dobový zápis.

Odklon od lidových zvyklostí a poněmčení Lednice zaznamenal i Vilém Mrštík, který popsal, jak na konci 19. století sice slovácká chasa ještě zachovává svůj kroj, ale používá už německý jazyk.

„Ti chlapci již nemluvili, ale koktali, v pravém slova smyslu lámali krásnou, tvrdou svoji řeč, kterou je učila ještě matka, bylo těžké podívání na to, jak se jazyk jejich svíjí v nemotorných obratech mateřských slov. Mnohá z nich už ani neznali a nastavovali cizími. Původní jazyk jakoby jim někdo přes noc vyřízl a nový nasadil, tak divně se vyjímala srdci neznámá ta mluva,“ zapsal si dramatik.

Obnovu spustily vdané ženy

Ani obě světové války lidovým zvykům příliš nepomohly. I když za první republiky se v Lednici objevily snahy český aspekt obnovit, šlo to těžko. „Původní zvykosloví se udržovalo stále obtížněji,“ popisuje Káňová.

Z tradičních zvyklostí se podle ní stále slavil fašank, velikonoční pochůzky i chlapecké hrkání nahrazující utichlé kostelní zvony, hody, náboženská a prosebná procesí, sklizňové oslavy či zvyky vánoční. V této době však již nedochází ke krojovaným svatbám, které se tehdy ještě udržují v okolních podlužáckých obcích – Hlohovci, Charvátské Nové Vsi i Poštorné.

Konec druhé světové války znamenal pro kroj další naději. Odešlo německé obyvatelstvo a do Lednice se nastěhovaly nové rodiny z několika podlužáckých obcí. Od Břeclavi až po Šardice. „Na jedné straně to znamenalo záchranu samotné existence tradiční lidové kultury, na stranu druhou to přineslo určitou disproporci ve vývoji lidového oděvu,“ povídá etnografka.

Původní lednický kroj už nikdy neměl svou čistotu, ale míchaly se v něm prvky několika obcí. Už mezi válkami se navíc lidové oděvy víc půjčovaly než vlastnily.

Teď však, zdá se, dochází k jejich renesanci. Přispívá k tomu nejen zmíněný web, který chce Okrašlovací spolek rozšiřovat o další a další kapitoly. Kroje se vrací i do skutečného života.

Parta vdaných žen, které si říkají NaKrojené Ledničanky, vynosila podlužácké kroje například o adventu na nedělní mše. „Teď se přidávají i muži a pod dohledem etnografky se šijí i mužácké kroje v podobě, v jaké v Lednici existovaly před desetiletími,“ naznačuje Jaroslav Martinek.

Ten věří, že v budoucnu se kompletní chasa během hodů obleče do čistě lednických krojů. „A snad nezůstane jen u těch hodů,“ naznačuje s úsměvem.

  • Nejčtenější

Zdrogovaný pobodal v Brně školačku. Vybíral náhodně, nejdřív ji obtěžoval

Muž v Brně, který byl zřejmě pod vlivem drog, napadl na ulici školačku a způsobil jí zranění. Útočníka zadržel náhodný...

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapec, který skočil z okna gymnázia, je po operaci ve stabilizovaném stavu

Chlapec, který v úterý vyskočil z okna gymnázia v Boskovicích na Blanensku, je po operaci a jeho stav je stabilizovaný....

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rathův komplic Kott na úplatcích získal desítky milionů. Půjde na svobodu

Manipuloval tendry na rekonstrukce středočeských nemocnic, gymnázia i zámku. Na úplatcích si přišel prokazatelně na...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

Maskovaný muž s nožem si v bistru vynutil kus pizzy, teď mu hrozí vězení

Podivné přepadení se v pondělí odehrálo v bistru v Hodoníně. Maskovaný muž s nožem si tam vynutil porci pizzy zdarma....

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Se zbraní přepadli ženu, chtěli 25 milionů. Vyděrače poslal soud do vězení

Krajský soud v Brně poslal Soběslava Koláře na šest let do vězení za útok na dceru jednatele lesnické firmy z...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...