Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kováři oblékají pro novou expozici římského legionáře, brnění má třicet kilo

  6:50
Už za pár týdnů se v Pasohlávkách otevře Brána do Římské říše. Bude mít podobu návštěvnického centra, které lidem odhalí stopy zanechané římskými legiemi na jižní Moravě. Poslední detaily se nyní ladí nejen na samotné stavbě, ale také v kovárně.

V kovárně vznikají repliky výzbroje a výstroje typického bojovníka, který procházel lokalitou na Mušově s vojskem císaře Marca Aurelia.

Legionář v plné zbroji v té době nesl nejméně třicet kilogramů váhy a repliky vznikající pro pasohláveckou expozici nebudou o nic lehčí. Jsou totiž vyráběny co nejvěrněji podle nálezů objevených v okolí a také tradičními metodami, jaké Římané ve 2. století našeho letopočtu používali.

Archeolog a kovář Matěj Kmošek si při tvorbě vybavení římského vojáka ze 2. století pohrává i s nejmenšími detaily. Výsledek jeho práce bude k vidění v novém návštěvnickém centru Brána do Římské říše v Pasohlávkách.

Při představě římského bojovníka se lidem vybaví spíš postava obrněná pomocí plátů železa. Na území na pomezí Brněnska a Břeclavska však podle nálezů byla obvyklejší zbroj tvořená velkým množstvím drobných mosazných šupinek spojených drátky.

Takovou teď odborníci „sešívají“ i pro figurínu určenou do expozice. „Na rozdíl od segmentové zbroje, kterou musel zhotovovat platnéř, šupinkovou si mohl legionář zřejmě vytvářet sám. Bylo to sice poměrně časově náročné, ale na druhou stranu také relativně levné a jednoduché,“ vysvětluje Matěj Kmošek, analytický konzervátor kovových artefaktů z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně a vedoucí projektu.

Šupinky z tenkého plechu si legionáři stříhali nůžkami. Při tvorbě replik si odborníci trochu vypomohli vysekávacím nástrojem, který jednotlivé dílky přichystá rychleji. Je jich totiž obrovské množství – na jedné zbroji se jich nacházelo až deset tisíc.

Jinak se ovšem současní řemeslníci drží původních technik. Například části opasku, přezek či různého kování, které Římané odlévali z bronzu či mosazi, vyrábí v hliněných formách.

„Z včelího vosku vyrobím model, zaformuji ho do hlíny a tu vypálím. Vosk vyteče a místo něj se do formy nalije roztavený bronz,“ přibližuje Kmošek. Pro co největší autentičnost dokonce používá pro výrobu formy jílovitou hlínu přímo z Pasohlávek. „Právě tu zřejmě používali i místní Germáni pro výrobu odlévaných předmětů,“ míní.

Cvočky z bot často vypadávaly

Kováři už mají za sebou také práci na meči, dýce a kopí. Všechny předměty vznikají podle částí nálezů, které na Mušově objevili archeologové. Chybějící kusy odborníci dopracovávají podle nálezů z římských provincií z doby markomanských válek.

Meč s kruhovou rukojetí bude mít legionář zavěšený na balteu – ramenním řemenu specifickém právě pro římské vojsko. Jeho výbavu doplní ještě přilba, náholenice a štít.

„Na Mušově se našly dvě náholenice. Je zajímavé, že obě byly levé. Každopádně je to jeden z mála takových nálezů i v rámci celé Evropy,“ odhaluje Kmošek. Hlavu bude zdobit železná přilba s mosaznými plechovými aplikami a knoflíky, které jednotlivé železné segmenty spojovaly.

Centrum nabídne i šerm a římskou kuchyni

Stavba návštěvnického centra Brána do Římské říše, které bude přibližovat archeologický průzkum Hradiska u Mušova i nálezy z doby římské říše, vyjde asi na 30 milionů korun. Autorem architektonického návrhu je Jan Snášel mladší, kromě drobných náznaků budova nijak neodkazuje na období starověkého Říma. U centra by se v budoucnu měly odehrávat i venkovní akce s ukázkami historického šermu nebo římské kuchyně.

Pod kovové části zbroje pak přijdou standardní lněné či vlněné části oděvu – tunika, kalhoty braccae a ovínky nohou. Nesmí chybět kožené sandály podražené železnými hřebíčky.

„Právě tyto hřebíčky jsou nejhojnějším nálezem z římských táborů a obecně míst, kudy procházelo římské vojsko. Cvočky z bot jim totiž často vypadávaly a museli si je opravovat během cesty,“ popisuje konzervátor archeologického ústavu. Na Mušově se dokonce v zemi dochovala celá bota, takže existuje i otisk vzoru jednotlivých hřebíčků na podrážce.

Také zdobení jednotlivých částí repliky zbroje kopíruje vzory té doby – zejména tradiční trubkovité kování na opasku. Unikátním nálezem z Mušova je pak zdobená náprsní destička, díky které se šupinová zbroj lépe navlékala přes hlavu. Tato technická vychytávka byla v době markomanských válek často bohatě zdobena tepáním.

Brána do Římské říše by se měla pro návštěvníky otevřít ve druhé polovině června, pokud to epidemiologická situace dovolí.

  • Nejčtenější

Bizarní vilu u Brna koupila mladá žena. Místo původních 110 milionů stačila třetina

16. května 2024  10:23

Řadu let se snažil původní vlastník a budovatel vily ve stylu podnikatelského baroka v...

V Brně zuří kvůli boxu Zásilkovny, řidiči přes něj nevidí do křižovatky

15. května 2024  12:42

Jsou určeny k tomu, aby lidem zjednodušily život, na brněnské Lesné je však jeden z nových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

Na vrahy ukázaly opravené boty. Husaře ubili jejich vlastními holemi

13. května 2024

Premium Rok co rok chodil Jan Otava s husami a malým pomocníkem na trhy stejnou trasou s poslední zastávkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně hlídkují aktivisté, vadí jim odchyt holubů a jejich „předhození“ dravcům

14. května 2024  14:07

S nečekaným odporem se setkali zástupci brněnských Židenic při pravidelném odchytu zdejších holubů....

SPD vítá migranty, hlásá znojemská opozice. Výmyslem vyděsila část obyvatel

21. května 2024  6:11

Před volbami je všechno možné. Veřejnou debatu v druhém největším jihomoravském městě Znojmě v...

Opilý muž vrhal po lidech v supermarketu pomeranče, na strážníka hodil botu

20. května 2024  16:51

Pod palbou pomerančů se ocitli zákazníci brněnského supermarketu. Ovocnou spoušť měl na svědomí muž...

Výborný Nečas mě nepřekvapil, trenérům teď nezávidím škrty, hlásí Pokorný

20. května 2024  13:29

Na zápas Kanady proti Velké Británii vyvezl rodinu do Prahy, jinak trenér Kamil Pokorný program...

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....