ANO a ODS v Brně chtějí širokou koalici, může v ní být až pět stran

  16:34aktualizováno  19:11
Vítězné hnutí ANO počítá v Brně s koalicí s ODS. Přestože společně mají dostatek hlasů, chtějí ještě širší podporu v zastupitelstvu. Prakticky by to mohlo znamenat, že nebude existovat prakticky žádná opozice. Ve hře o místo v koalici jsou všichni, kromě SPD.

Ještě nebyly sečteny všechny hlasy voličů v Brně, ale primátor a lídr kandidátky hnutí ANO Petr Vokřál už novinářům naznačoval, že uvažuje o širší koalici.

S ODS by přitom hnutí ANO složilo pohodlnou většinu dvaatřiceti hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Dnes jednání o dalším členovi koalice potvrdila i lídryně občanských demokratů Markéta Vaňková.

„Vzhledem k tomu, jaké subjekty se dostaly do zastupitelstva, bych preferovala, kdyby byla koalice širší – tří nebo čtyřčlenná. Odráželo by to vůli voličů. Subjekty, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD, mají směřování velmi podobné nám,“ řekla Vaňková. Podle ní přicházejí pro jednání v úvahu lidovci, Piráti i ČSSD.

Jako první oslovily obě největší strany představitele KDU-ČSL, která skončila třetí a získala osm zastupitelů.„Nabízí se možnost velmi rychlé dvojkoalice s ODS, ale čekají nás důležitá rozhodnutí jako výstavba bydlení a územní plán, kde je potřeba součinnost se starosty městských částí,“ řekl Vokřál v dnešní debatě lídrů na ČT. A lidovci i ODS mají dohromady nejméně pět starostů už teď.

Fotogalerie

Naděje na místo v koalici si dělají i Piráti. Zatím však oproti lidovcům nemají ani jednoho starostu v městských částech, čímž jejich šance klesají. „V této chvíli není domluvené žádné oficiální jednání,“ řekl dnes lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Roli může hrát i to, že lidsky si je s primátorem Vokřálem bližší lídr lidovců Petr Hladík, který byl dosud jeho prvním náměstkem zodpovědným za školství a bydlení. Otázku svěřených gescí v případné nové koalici nechce Hladík nyní komentovat, považuje to za předčasné.

V předvolebním rozhovoru pro MF DNES ale řekl, že minimálně v jedné z dosavadních gescí by chtěl pokračovat a přibrat ještě životní prostředí. „Byl bych rád, kdyby se do čela dostala taková koalice, která posune město Brno za čtyři roky o pořádný kus dál,“ uvedl Hladík, jehož strana posílila o jeden mandát na osm křesel v zastupitelstvu.

ODS a ANO ale jedná i se sociálními demokraty. O začátku jednání pak oficiálně informovali v neděli večer. Společně s nimi byl na místě za lidovce Petr Hladík. „Možná zůstaneme sami, možná to bude celé jinak. Dívali jsme se na to ale pragmaticky. Pokud máme něco odpracovat, v jednotlivých klubech jsou ty kompetence,“ uvedl Vokřál.

Podle jedničky ODS Markéty Vaňkové si zástupci stran musí sednout nad programy. Jednat se bude v příštích dnech. „Potom uvidíme, jestli najdeme shodu,“ uvedla Vaňková. Podle Vokřála by ANO mělo předběžně zájem o investice a majetek, podle Vaňkové ODS zase o oblast dopravy, sociálních věcí nebo o kulturu, ČSSD by podle lídra Olivera Pospíšila měla zájem například o bytovou politiku, lidovci zase o životní prostředí.

Přípitek ve volebním štábu brněnské ODS

Autoři: , , ,

Nejčtenější

Po celém dni na poli mívám halucinace, říká mladý řidič kombajnu

Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku tráví minimálně šest letních...

Většina studentů zamíří na léto do zahraničí, na vodu či tábory. Dvaadvacetiletý Daniel Masnica z Hajan na Brněnsku...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

V nákladně opravené brněnské tržnici chybí čerstvé zboží i zákazníci

Takto to vypadalo tento týden ve všední den dopoledne v prvním patře budovy...

O stánkový prodej v opravené budově na brněnském Zelném trhu není ani po dvou letech od otevření zájem. Podle opozice...

Další z rubriky

Tříletá dívka balancovala v okně deset metrů nad zemí, její matka spala

Brněnská městská policie si převzala nová auta

Tříleté dítě ve čtvrtek zachraňovali strážníci v Brně. Dívenka se pohybovala na parapetu otevřeného okna deset metrů...

Vepřo knedlo zelo ve formě zmrzliny neprošlo, ale plísňový sýr boduje

Alžběta Floriánová a Aneli Mrázová (na snímku) nabízí své Brnuky na Zelném...

Lidé na jižní Moravě zaplatí za originální zmrzlinu i 55 korun. Zákazníky lákají hlavně kvalitní suroviny a neobvyklé...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Najdete na iDNES.cz