ANO a ODS v Brně chtějí širokou koalici, může v ní být až pět stran

  16:34aktualizováno  19:11
Vítězné hnutí ANO počítá v Brně s koalicí s ODS. Přestože společně mají dostatek hlasů, chtějí ještě širší podporu v zastupitelstvu. Prakticky by to mohlo znamenat, že nebude existovat prakticky žádná opozice. Ve hře o místo v koalici jsou všichni, kromě SPD.

Ještě nebyly sečteny všechny hlasy voličů v Brně, ale primátor a lídr kandidátky hnutí ANO Petr Vokřál už novinářům naznačoval, že uvažuje o širší koalici.

S ODS by přitom hnutí ANO složilo pohodlnou většinu dvaatřiceti hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Dnes jednání o dalším členovi koalice potvrdila i lídryně občanských demokratů Markéta Vaňková.

„Vzhledem k tomu, jaké subjekty se dostaly do zastupitelstva, bych preferovala, kdyby byla koalice širší – tří nebo čtyřčlenná. Odráželo by to vůli voličů. Subjekty, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD, mají směřování velmi podobné nám,“ řekla Vaňková. Podle ní přicházejí pro jednání v úvahu lidovci, Piráti i ČSSD.

Jako první oslovily obě největší strany představitele KDU-ČSL, která skončila třetí a získala osm zastupitelů.„Nabízí se možnost velmi rychlé dvojkoalice s ODS, ale čekají nás důležitá rozhodnutí jako výstavba bydlení a územní plán, kde je potřeba součinnost se starosty městských částí,“ řekl Vokřál v dnešní debatě lídrů na ČT. A lidovci i ODS mají dohromady nejméně pět starostů už teď.

Fotogalerie

Naděje na místo v koalici si dělají i Piráti. Zatím však oproti lidovcům nemají ani jednoho starostu v městských částech, čímž jejich šance klesají. „V této chvíli není domluvené žádné oficiální jednání,“ řekl dnes lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Roli může hrát i to, že lidsky si je s primátorem Vokřálem bližší lídr lidovců Petr Hladík, který byl dosud jeho prvním náměstkem zodpovědným za školství a bydlení. Otázku svěřených gescí v případné nové koalici nechce Hladík nyní komentovat, považuje to za předčasné.

V předvolebním rozhovoru pro MF DNES ale řekl, že minimálně v jedné z dosavadních gescí by chtěl pokračovat a přibrat ještě životní prostředí. „Byl bych rád, kdyby se do čela dostala taková koalice, která posune město Brno za čtyři roky o pořádný kus dál,“ uvedl Hladík, jehož strana posílila o jeden mandát na osm křesel v zastupitelstvu.

ODS a ANO ale jedná i se sociálními demokraty. O začátku jednání pak oficiálně informovali v neděli večer. Společně s nimi byl na místě za lidovce Petr Hladík. „Možná zůstaneme sami, možná to bude celé jinak. Dívali jsme se na to ale pragmaticky. Pokud máme něco odpracovat, v jednotlivých klubech jsou ty kompetence,“ uvedl Vokřál.

Podle jedničky ODS Markéty Vaňkové si zástupci stran musí sednout nad programy. Jednat se bude v příštích dnech. „Potom uvidíme, jestli najdeme shodu,“ uvedla Vaňková. Podle Vokřála by ANO mělo předběžně zájem o investice a majetek, podle Vaňkové ODS zase o oblast dopravy, sociálních věcí nebo o kulturu, ČSSD by podle lídra Olivera Pospíšila měla zájem například o bytovou politiku, lidovci zase o životní prostředí.

Přípitek ve volebním štábu brněnské ODS

Autoři: , , ,

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

Zámek s nejkrásnějším dvorem na Moravě opravují krok za krokem 17 let

Renesanční zámek v Hustopečích nad Bečvou je z roku 1596.

Hustopeče nad Bečvou v Olomouckém kraji se pyšní renesančním zámkem, který úřad městyse už mnoho let pečlivě a...

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Najdete na iDNES.cz