Zadržené mučili ve vaně, popisuje historik v nové knize o brněnském gestapu

  15:05aktualizováno  15:05
Brutální metody brněnského gestapa popisuje historik Vladimír Černý v nové knize. Nahého muže nebo ženu například posadili do vany, do které pak střídavě napouštěli ledovou a horkou vodu. Přeživší měli do konce života psychické potíže.

Adolf Hitler mluví z balkonu Nové radnice v Brně - březen 1939 - Snímek vznikl přesně 17. března 1939 v Brně | foto: Archiv města Brna

Tato problematika stála doposud stranou pozornosti badatelů. „Asi proto, že k ní existuje velké množství pramenů. Sám jsem materiály shromažďoval několik let. Mám okopírovaných asi tři sta tisíc stránek dokumentů, a zdaleka nemám všechno,“ přiznává Vladimír Černý, uznávaný odborník z Masarykovy univerzity.

Řídicí úřadovnu mělo gestapo v budově právnické fakulty. Když se blížil konec války, snažili se jeho členové důležitých dokumentů o jejich činnosti zbavit. „Zbylo toho ale ještě poměrně dost. Hlavně v Moravském zemském archivu, kde je i seznam zaměstnanců brněnského gestapa. Řadu materiálů má i  Archiv bezpečnostních složek v Praze a Kanicích u Brna. Využil jsem také záznamy v německém Spolkovém archivu, který má hlavní sídlo v Berlíně,“ tvrdí Černý.

Brňané ve službách gestapa

Brněnské gestapo mělo přibližně osm set členů. Velitelů se od dob nacistické okupace u brněnského gestapa vystřídalo pět. Nejdéle stál v čele v letech 1941 až 1944 vládní rada Wilhelm Nölle. Přičemž nejníže v hierarchii byli řidiči a sekretářky.

Fotogalerie

„Ve službách byla i řada brněnských Němců, kteří ale zastávali nižší funkce. Pracovali třeba právě jako řidiči, kteří vozili výše postavené gestapáky. Dále pak sloužili jako dozorci vězňů v Kounicových kolejích. Pokud chtěli dosáhnout vyšších hodností, jako například kriminální asistent, museli absolvovat policejní kurz přímo v Berlíně. Potom mohli postupovat výš na pozici vrchního kriminálního asistenta či tajemníka,“ přibližuje historik, jak to v brněnském gestapu fungovalo.

U gestapa se ujali i brněnští Němci, kteří byli doposud nezaměstnaní. Dostávali stálý plat, který byl daný tabulkami. Také měli nárok na ubytování – řada gestapáků žila přímo v budově právnické fakulty. Dále dostávali příděly cigaret i alkoholu.

V Brně bylo po válce zatčeno a drženo 150 členů gestapa. Několik jich ve vyšetřovací vazbě spáchalo sebevraždu. „Báli se, že dostanou trest smrti nebo doživotí. V Brně bylo popraveno 43 příslušníků gestapa, což byla asi třetina souzených,“ podotýká Černý.

Brutální vanový výslech

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Brutalita metod, které nacisté používali během výslechů, byla děsivá. V Brně byl asi nejhorší takzvaný vanový výslech. Nahého muže nebo ženu posadili do vany, do které pak střídavě napouštěli ledovou a horkou vodu. „V této pozici pak pod velkým tlakem vstřikovali vodu hadicí do úst, nosu a uší. Dotyčného přitom ještě mlátili pendrekem nebo pěstmi po celém těle. Máme svědectví, že lidé, kteří to přežili, měli do konce života psychické potíže,“ popisuje Vladimír Černý.

Období let 1939 až 1940 ještě nebylo tak hrozné. Zostřené výslechy museli povolit v Berlíně. Vyšetřovaný člověk tehdy dostal maximálně patnáct ran holí do zadní části těla. Ale postupem okupace byly metody výslechu stále brutálnější. 

Narůstající počet zatčených si přitom vynutil budování nových vězeňských zařízení na území města Brna. Vedle již existujících dvou věznic z dob první Československé republiky využili nacisté k vězeňským účelům hrad Špilberk, zabavené budovy Kounicových a Sušilových studentských kolejí a nedaleko sídla řídicí úřadovny vyrostl barákový tábor Pod kaštany. Kounicovy koleje se nakonec staly největší policejní věznicí gestapa na Moravě a během okupace jimi prošlo přes třicet tisíc vězňů pocházejících z mnoha moravských měst a obcí. Brněnské gestapo bylo velmi úspěšné v odhalování odbojářů.

„Vytvořili takzvanou volavčí síť, postavenou na konfidentech. Byli to bývalí odbojáři, které gestapo donutilo ke spolupráci. Všechno, co zjistili, hlásili Němcům. Zatkli tak tisíce lidí, stovky skončily na popravišti,“ připomíná Černý.

Mezi oblíbená místa, kde se nacisté v Brně scházeli, patřila Alfa pasáž i kavárna Slavia. „Tam například 29. února 1940 zatkli jednoho z velitelů odbojové organizace Obrana národa Bohuslava Všetičku, když se večer stavil s manželkou na kávu,“ popisuje autor ojedinělé publikace.

Brněnské Němce a přívržence nacismu včetně členů gestapa přijel v březnu 1939 pozdravit i sám vůdce Adolf Hitler. Z jeho návštěvy se dochovaly stovky fotografií.

 „Jeho návštěva se dá poměrně podrobně dobře zrekonstruovat i včetně toho, co tenkrát řekl. Turné po obsazeném pohraničí započal už v říjnu 1938. V Brně se zdržel jen několik hodin. Chtěli mu věnovat první dochovaný výtisk konšelského práva Brna ze 14. století, které vycházelo z německého práva. Hitler však prohlásil, že co bylo ve zdech stovky let, ať tam zůstane, a dar odmítl,“ připomíná ještě Černý, jehož knihu lze nyní sehnat v knihkupectvích. Napsal ji ve spolupráci s Archivem města Brna a Moravským zemským muzeem.

Nejčtenější

Brněnské Židenice zaplnily vraky, podnikatel si z ulic udělal autodílnu

Vrakoviště, které Radim Kačírek stvořil ze své zahrady v ulici Na Lukách, je...

Desítky nepojízdných aut parkuje v brněnských Židenicích podnikatel, který má půjčovnu dodávek. Vedení radnice chce...

Doba po Zábranském. Kometa vsadí na nového kouče, šéf má jinou výzvu

Trenér Komety Libor Zábranský se raduje ze zisku extraligového titulu.

Libor Zábranský coby generál hokejové Komety Brno nenechal od konce sezony uběhnout ani jeden týden, než oznámil...

Zábranský končí jako trenér Komety, nahradit by ho měl Petr Fiala

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Klubový šéf hokejistů Brna Libor Zábranský už nebude v Kometě působit na pozici hlavního kouče. Nahradit by ho měl Petr...

Proslulý továrník zavedl nemocenskou a svým dělníkům postavil kolonii

Friedrich Wannieck patřil k nejvlivnějším brněnským továrníkům.

Patřil k nejvýznamnějším brněnským průmyslníkům a postavil známý komplex továrních budov Vaňkovka, stopu však zanechal...

Kvůli nepozornému řidiči dodávky v Brně kolaboval provoz tramvají

Špatně zaparkovaná dodávka na zhruba půl hodiny znemožnila tramvajím průjezd...

Až tisíce cestujících doplatily po poledni na jednu špatně zaparkovanou dodávku v centru Brna, kvůli které nemohly...

Další z rubriky

V Brně zpřístupnili kapucínské terasy, při opravách našli středověkou pec

Vedení Brna zpřístupnilo opravenou druhou a třetí kapucínskou terasu pod...

Nové místo pro odpočinek a čerpání energie bez všudypřítomného ruchu nabízí od úterka centrum Brna. Město...

Zemanův civilní soud s exradním, jenž psal o jeho rakovině, bude pokračovat

Svatopluk Bartík.

Brněnský městský soud bude dál projednávat žalobu prezidentské kanceláře na bývalého radního Brna-středu Svatopluka...

VIDEO: Opilá žena podřimovala v centru Brna, vedle ní se choulilo dítě

Žena v Brně se opila i v doprovodu dcery

Na spící ženu zmoženou alkoholem, k níž se choulila desetiletá dcera, narazili strážníci v centru Brna. Matka, která se...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz