Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Špičky brněnské ODS údajně šidily s byty. Snaha o rozbití koalice, reagují

  10:05aktualizováno  14:31
Takzvaná Švachulova kauza obřích machinací s veřejnými zakázkami naznačuje, jak si ve velkém přilepšovali politici spojení s brněnskou buňkou hnutí ANO. A v minulých letech možná nebyli jediní. Policisté nyní prověřují rozsáhlý systém podvodů s městským majetkem, ze kterého jsou podezřelí vlivní politici brněnské ODS.

Mezi politiky ODS nařčené z machinací s byty patří i brněnská primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl, kteří se v úterý setkali na jednání zastupitelstva. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle informací Hospodářských novin policie prověřuje například předsedu krajské organizace a poslance Pavla Blažka, primátorku Markétu Vaňkovou či jejího náměstka Roberta Kerndla.

Podle listu na ně ve své výpovědi ve vazbě ukázal exstarosta Rojetína na Brněnsku Pavel Hubálek (Nezávislí pro Rojetín). Tvrdí, že se špičky ODS při privatizaci podílely na organizovaných podvodech s městskými byty v centru Brna. On sám čelí obvinění z podobné činnosti, o které MF DNES informovala už dříve.

Blažek tvrdí, že si Hubálek celý příběh vymyslel. „Jako obviněný může legálně lhát. Chce docílit toho, aby mu snížili trest. Co na to říct, když ho zastupuje advokát ze Slušných lidí. Navíc tyto informace se šíří už přes rok,“ prohlásil bývalý ministr spravedlnosti.

Podle něj může jít o snahu hnutí ANO rozložit stávající koalici v Brně, jejíž je ODS členem. To však odmítají předsedkyně brněnského ANO Karin Karasová i exprimátor Petr Vokřál.

„S odstupem času jsem velmi rád, že jsme v roce 2014 a 2015 měli tu odvahu a připravené privatizace jsme zastavili,“ podotkl pro MF DNES Vokřál.

Systém 40 firem a lidí

Hubálek vypověděl, jak se vlivní politici k lukrativním nemovitostem dostali. Usiloval totiž o status spolupracujícího svědka, který však nakonec nezískal.

„Já sám jsem se dopustil i samostatných trestných činů, ale základem a podstatou mého jednání byla skutečnost, že jsem nebyl sám. Tuto činnost prováděla řada dalších osob, o kterých vypovídám,“ citovaly Hospodářské noviny Hubálkovu výpověď.

Mluví v ní o systému, jejž tvořilo asi čtyřicet na sebe napojených firem a lidí – z velké části komunálních politiků ODS a jejich příbuzných – kteří údajně obchodovali s městským majetkem a za statisícové až milionové provize jej přidělovali a účelově privatizovali.

Hubálek měl být kontaktní osobou, jež předem vytipovaným lidem nabízela dle jejich požadavků nemovitosti určené k privatizaci. Zároveň od nich inkasoval částky, které mu byly předem sděleny. Rozhodovací pravomoc podle něj měli tehdejší brněnští radní Blažek či Kerndl.

Druhý jmenovaný přiznal, že se s Hubálkem stýkal. „Dnes musím říct, že bohužel,“ poznamenal Kerndl, který všechna nařčení odmítá.

„Je to dvakrát stíhaná osoba. Věci, které říká, se nezakládají na pravdě. Je nebezpečné, že tam míchá faktické věci s těmi, které absolutně nejsou pravda. Například to, že jsem vlastníkem nějaké nemovitosti, což ale neznamená, že jsem k ní přišel nějakým nezákonným způsobem. Jsem připravený to kdykoliv vysvětlit,“ brání se Kerndl a dodává, že jej policie ani nekontaktovala.

Jak už MF DNES dříve popsala, Hubálek před lety spoluvlastnil pozemky ve „svém“ Rojetíně právě společně s Blažkem a Kerndlem, ve stejné obci si pozemky koupila i primátorka Vaňková. Ta současná nařčení odmítá.

„O skutečnostech, které uvádí pan Hubálek, víme více než rok. Tyto skutečnosti, které vedou k osočení mě i dalších osob, jsou naprosto nepravdivé,“ oznámila.

Spojení s kauzou Švachula

Podle Hubálka si politici z ODS kromě provizí přišli výhodně i na několik nemovitostí. Blažek s Kerndlem údajně privatizovali bytový dům v ulici Veveří, který později koupila za pouhých 315 tisíc korun firma Slide, jejíž valné hromadě předsedala Vaňková.

Sám Hubálek se do problémů dostal, když si provize nechal. Nyní je stíhán na svobodě, MF DNES se mu včera pokoušela neúspěšně dovolat. „Protože vyšetřování není u konce, nemohu případ jakkoliv komentovat,“ vzkázal Hubálkův advokát Richard Novák.

Informace prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, která řeší i celou „Švachulovu“ kauzu Stoka týkající se Brna-střed. Obě větve případu propojuje již bývalý vedoucí technického oddělení správy nemovitostí Petr Kosmák.

Tomu podle spisu informace o Hubálkově případu donášel šéf brněnské hospodářské kriminálky Vladimír Machala, který je za způsob vedení případu nyní stíhán. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ reagoval Kosmák.

Předseda ODS Petr Fiala se svých stranických kolegů zastal. „Neviděl jsem žádný oficiální dokument, pouze účelově vypuštěné informace do médií. Pavel Blažek už před rokem podal trestní oznámení kvůli křivému obvinění,“ připomněl Fiala.

Nejsme žalobci ani soudci, zní od Pirátů

Informace o údajných machinacích s městskými byty ze strany čelných politiků ODS v Brně znepokojily jejich koaliční partnery ve vedení města. Piráti i lidovci chtěli slyšet vysvětlení.

„Jestli jsem pochopil, jde o uniklé informace z nějakého spisu z výslechu trestně stíhané osoby. Pro mě a KDU-ČSL je zásadní, zda jsou, či nejsou zveřejněné informace pravdivé. Zda byli v dotyčném trestním řízení kolegové kontaktováni příslušnými orgány, vyslýcháni a byli obviněni či obžalováni. To jsou informace, na které se budeme ptát,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

O vzniklé situaci v úterý koaliční strany rokovaly na pravidelném jednání až do pozdních večerních hodin. „Logicky ani pro nás, ani pro naše koaliční partnery to není lehká situace, přesto máme za to, že jsme odpověděli na všechny dotazy a z průběhu debaty vyplynulo, že tento dehonestující článek nedává důvod k rozpadu brněnské fungující koalice, jak by si jistě někteří přáli,“ uvedli po jednání ve společném prohlášení primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Robert Kerndl z ODS.

Jejich vysvětlení koaliční Piráty uspokojilo. „Na věrohodnosti zdůvodnění Markéty Vaňkové a Roberta Kerndla přidává i fakt, že přestože výpověď pana Hubálka byla učiněna před více než rokem, policie doposud Vaňkovou ani Kerndla nepozvala ani k podání vysvětlení či výslechu, ani nepadlo žádné obvinění,“ oznámili Piráti ve svém středečním prohlášení.

„Nebudeme si hrát na žalobce ani soudce, tato role nám nepřísluší, nicméně situaci považujeme za vážnou. Odmítáme však obvinění, že Piráti chtějí krýt jakoukoli korupci či manipulaci s městským majetkem nebo že se k čemukoli odmítáme vyjadřovat, což na sociálních sítích šíří někteří političtí konkurenti. Jasné je, že pokud by došlo k obžalobě primátorky nebo jejího náměstka a ti by nevyvodili politickou odpovědnost, Piráti koalici opustí – koalice s obžalovanými osobami je pro nás nepřijatelná,“ doplnili Piráti.

Kuloáry se zároveň šíří zpráva, že hnutí ANO oslovilo lidovce s nabídkou na uzavření nové brněnské koalice, v níž by nahradilo právě ODS. Hladík však tvrdí, že s nikým nevyjednával, a odmítl i spekulaci, že by mu někdo nabízel místo primátora.

Jednání popírá také lidovecký zastupitel Filip Leder, jenž se rovněž plánoval zúčastnit včerejšího koaličního jednání. „Kauza pana Hubálka rezonuje už nějakou delší dobu. Nikdo moc nevěděl, čeho konkrétně se to týká, ale mělo to být něco škaredého o politicích z ODS. Nicméně za sebe mohu říci, že pan Hubálek pro mě opravdu není důvěryhodná osoba,“ konstatoval Leder. O tom, zda můžou mít nově zveřejněné informace vliv na fungování koalice, nechtěl vlivný lidovec spekulovat. „Zatím jsem zveřejněné informace podrobně nečetl a neznáme stanovisko kolegů z koalice,“ poznamenal Leder.

Předsedkyně brněnského ANO Karin Karasová pro MF DNES uvedla, že její hnutí má stále zájem o návrat do vedení města. „Čekáme, jak se situace vyvine, a na reakci stran v koalici. Teď nemám informaci o tom, že by někdo z ANO vedl oficiální jednání o sestavení nové vlády v Brně,“ prohlásila Karasová.

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Hřiště na šlechtické půdě, rozmach během války. SK Líšeň slaví 100 let

22. června 2024  10:24

Sté výročí založení si v neděli připomene fotbalový klub z Líšně, okrajové části Brna. Jeho...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Pro Čechy hrdina a pro Němce arbitr, poznal Masaryk při návštěvě jižní Moravy

21. června 2024  17:33

Přesně před sto lety přijel do regionu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...