Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Kuřim, v níž týrali chlapce, byla poutním místem i terčem nadávek

  6:13
Kauza Kuřim, to nejsou jen smutné osudy dvou chlapců a jejich tyranů, ale i několika propíraných míst a institucí na jižní Moravě. Město na Brněnsku, které dalo celému případu jméno, se dlouho zbavovalo pošramocené pověsti.

Kuřimský dům, v němž týrali malé chlapce, byl delší dobu neobývaný, pak změnil majitele i vizáž. Dnes má oranžovou fasádu, ve vedlejším vchodu se žlutou fasádou žil Eduard Trdý, jenž za pomoci elektronické chůvičky kauzu odhalil. | foto: Markéta Lankašová, MF DNES

Poklidné kuřimské sídliště Díly pod sv. Jánem se za patnáct let rozrostlo na desítky ulic. Všechny domky jsou si podobné, jen v několika z nich žijí rodiny tak dlouho, aby si pamatovaly, co se tady v květnu 2007 odehrávalo.

Tehdy jeden z místních odhalil rozvětvený a hojně sledovaný případ dvou týraných chlapců, který dodnes nemá v Česku obdoby. A právě místa spojená se šokující kauzou připomíná poslední díl seriálu MF DNES u příležitosti výročí jejího odhalení.

Dům, v němž chlapci trpěli, byl delší dobu neobývaný, změnil vizáž a několikrát i majitele. Ve své době k němu mířili zvědavci, měli z něj tak trochu poutní místo. Sousedé přesně vědí, o kterou budovu jde. „Stalo se to na začátku ulice, jen několik domů od nás. Nic víc vám k tomu nepovím, rozruch tu byl, ale odmítám se k tomu vracet,“ odvětil jeden ze starousedlíků.

Další místní, paní Jana, připomíná, že rodinu na sídlišti nikdo neznal. „Syn měl tehdy dva roky. Vybavuji si, že jsme se to dozvěděli až ze zpráv. Byl to šok pro všechny. Matku chlapců jsem potkala snad jednou na procházce s kočárkem. Jinak o nich nebylo slyšet, nikdo si jich nevšímal. Splynuli s ostatními,“ vzpomíná s tím, že nikoho z aktérů už na sídlišti nikdy neviděla.

Inkriminovaná ulice nese jméno Dušínova, podle hrdiny z Rychlých šípů. Tak trochu symbolicky, vzhledem k osudu souseda Eduarda Trdého. Bez něj by se na týrání možná nikdy nepřišlo. Právě on na dětské chůvičce zachytil záběry jednoho z týraných chlapců. „Jen jsem zvedl telefon a zavolal policisty. Ale pomohlo to, bůhví jak by ten kluk skončil,“ hodnotí dnes Trdý.

Výhrůžky mířily i na Kolínsko

Podle kuřimského starosty Draga Sukalovského (STAN) byla před patnácti lety atmosféra ve městě zjitřená, mezi lidmi panovalo pozdvižení.

„Volali, ptali se a zajímali se o to, co se vlastně odehrálo. V silách města tehdy nebylo týrání zabránit, nikdo o tom nevěděl. Dnes už naštěstí hrůzná a odporná kauza není tím, co by život v Kuřimi formovalo,“ vzpomíná s tím, že i když jel po letech do Prahy ve služebním autě s nálepkou domovského města, lidé si na ně ukazovali. „Aktéři případu však pocházeli z Brna, tam měli trvalé bydliště, doktory, školu, sociálku… Pro nás byli v podstatě neznámí, neviditelní,“ zdůrazňuje.

Tíha dolehla i na Kouřim na Kolínsku, protože lidé si názvy pletli. Když se Sukalovský potkal s tamní – dnes již zesnulou – starostkou, říkala, že v době vyšetřování a soudu si užili své. „Chodila jim spousta urážlivých dopisů, nadávek a podobně. Lidé jim na radnici volali, vyhrožovali. Také k tehdejšímu vedení Kuřimi se chovali podobně,“ líčí starosta.

Barbora Škrlová v norské roli školáka Adama.

Dalším ikonickým místem spjatým s bizarní kauzou se stalo brněnské centrum Klokánek. Právě tam zamířili oba chlapci i „týraná dívka Anička“, ve skutečnosti o dvacet let starší Barbora Škrlová, jež brzy zmizela. Jak vzpomíná tehdejší novinářka MF DNES Pavla Komárková, Klokánek tehdy dokola zdůrazňoval, že chování Škrlové bylo neočekávatelné, a nedošlo tedy k selhání pečujícího personálu.

„Nechápala jsem, jak je možné, že v Klokánku nepoznali, že tam nemají třináctiletou holčičku, ale dospělou ženu. Oni tvrdili, že tak uvěřitelně předváděla stresovou situaci ze svého odebrání, že nebyla schopná fyzického vyšetření. Prohlídka se odsunula a ona mezitím utekla,“ upozornila na další šokující střípek.

O pochybení tehdy mluvila i Společnost sociální pediatrie. Ředitelka Klokánku Marcela Bublová dnes kauzu komentovat nechce i kvůli letošní novele, která zpřísnila pravidla pro poskytování informací o dříve umístěných klientech. „Obecně se každá medializace citlivých příběhů dětí velmi dotýká a je pro ně opravdu zraňující. Zanechává digitální stopu po celý zbytek jejich života a s tím není vždy snadné žít. Jediný smysluplný odkaz pro veřejnost z kuřimské kauzy je ten, aby lidé nebyli lhostejní k tomu, co se kolem nich děje. Nikdy totiž netuší, komu jejich všímavost může zachránit život,“ poznamenala Bublová.

Z Paprsku se raději stalo Sluníčko

V hledáčku se ocitl i Dům dětí a mládeže Junior, v jehož brněnské pobočce – centru Paprsek – docházelo k týrání. Vedla ho tehdy Kateřina Mauerová, odsouzená teta zmíněných chlapců, a pracovali tu také Jan Turek, Barbora Škrlová a Hana Bašová. Ti všichni nakonec skončili ve vězení. Paprsek si později změnil název na Sluníčko a tehdejší ředitel Junioru Karel Kincl odstoupil, protože zařízení nedostatečně kontroloval.

S týráním je spojená i blíže nespecifikovaná chata ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Objevila se i spousta falešných tipů. „Vyslali mě třeba do Vranova, kde kluky měli týrat, jezdila jsem hodinu po vesnici, vyptávala se všech, a nic. Nakonec jsme zjistili, že to je jiný Vranov, podobných příhod bylo více,“ líčí Komárková.

V kuřimské kauze se objevily i známé tváře, Škrlová oklamala i celebrity

Zatímco dnes se už nikdo moc nechce do minulosti vracet, tehdy měli někteří aktéři potřebu uvádět věci na pravou míru. Potřebovali, aby kauza neměla dopad na odliv dětí třeba ze zájmových kroužků, zkrátka chtěli dát najevo, že týrání není akceptovatelnou normou.

„Kauzu jsme řešili i s Masarykovou univerzitou, kde byla Barbora Škrlová zapsaná jako studentka. Ukazovalo se, že i kdybychom uvěřili tomu, že si sama o sobě myslela, že je třináctileté děvčátko, tak ve stejné době byla schopná vystupovat ve dvojroli i jako vysokoškolská studentka,“ uzavírá Komárková.

  • Nejčtenější

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Radnici vadí rušná hospoda, její provozovatel si stěžuje na šikanu

Až ve fyzické napadení místního obyvatele údajně přerostl spor okolo hospody U Vodičků v brněnských Černých Polích....

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Na čtyřech místech v Brně praskl vodovod, na vině může být i vedro

Dopravní komplikace způsobila série poruch vodovodních potrubí na několika místech Brna. Nejhorší byla situace v...

Jihomoravský kraj otočil. Dopravcům proplatí naftu, aby nezkrachovali

Zatímco ještě v prosinci platili autobusoví dopravci za litr nafty 36 korun, dnes stojany u čerpacích stanic ukazují o...

Nebe nad Brněnskou přehradou ozářila světelná show. Využilo se 200 dronů

Vyobrazená dvoušroubovice DNA zahájila v sobotu nad Brněnskou přehradou dronovou světelnou show. Ta odkazovala na...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...