Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

„Liška ryšavá“ šla v Brně proti husitům chytře. Válce ale nešlo zabránit

  10:16
Před 600 lety Moravané včetně husitů přijali Zikmunda za pána země a složili sliby poslušnosti. Zdejší šlechta však byla ve skutečnosti husitství silně nakloněna. Zpustošila dokonce poutní místo na Velehradě.

Boje mezi husity a jejich protivníky, vedenými římským králem a moravským markrabětem Zikmundem Lucemburským, zasáhly české země v letech 1419 až 1434. Proti „zastáncům kalicha“ byly dokonce vyhlášeny čtyři křižácké výpravy. | foto: Jenský kodex

Je tomu právě 600 let, co také Moravou zmítaly možná nejdůležitější události středověké Evropy, totiž ty související s husitským hnutím. Je pravda, že zásadní okamžiky s ním spojené se odehrály v Čechách. A hodně lidí má za to, že Morava v době husitství spala – nebo se dokonce celá rovnou „protihusitsky“ přidala k císaři Zikmundovi, té „lišce ryšavé“, jak nás ve škole učili. Toto mínění je však nejen přehnané, ale zkrátka mylné.

K tomuto hrubému zkreslení přispěl nejspíš právě leden 1420 a tehdejší události v Brně. Po smrti českého krále, Lucemburka Václava IV., kterého 16. srpna 1419 skolila mrtvice, byl totiž uherský a římský král i pozdější císař Zikmund posledním žijícím českým Lucemburkem. A tedy i jediným řádným kandidátem na český trůn a moravský markrabský úřad. V prosinci 1419 právě proto přijel do Brna.

„Moravané včetně husitů přijali Zikmunda za pána země a složili sliby poslušnosti,“ píše historik Josef Válka o lednu 1420 ve svých Dějinách Moravy. „Lze se divit, že do čtyř týdnů poté, co koncem prosince 1419 vstoupil na moravskou půdu, mu stavy všech vedlejších zemí včetně Moravy vzdaly svůj hold?“ ptá se řečnicky i historik František Šmahel ve své Husitské revoluci a sám si odpovídá: „V Zikmundovi přicházel nejen legitimní dědic České koruny, ale i nejmocnější panovník kontinentu, sjednotitel církve a nad jiné úspěšný politik, který prázdnou kapsu dovedně zastíral okázalou prezentací svého majestátu.“

Zikmund hledal pomoc u Habsburků

„Do Brna přišla také delegace českých husitů a seznámila ho se svými náboženskými požadavky. Zikmund v Brně ještě nenaléhal, aby se husité vzdali své víry, ale dal jasně najevo, jak bude postupovat, až se stane českým králem,“ líčí dále Josef Válka, jak místo husity Petra Strážnického z Kravař udělal pak Zikmund zemským hejtmanem Jindřicha Plumlovského z Kravař. 

Fotogalerie

Ten byl sice původně také husitou, ale vstoupil do Zikmundových služeb, účastnil se s ním dokonce i kostnického koncilu proti Husovi, získal si Zikmundovu důvěru a „jeho husitismus ochabl“, jak změnu charakterizuje Válka.

V Brně se Zikmund sešel i s olomouckým biskupem Janem Železným, což byl vůbec největší nepřítel husitů na domácí půdě. Nový markrabě potvrdil léna, tedy moc a majetky, nejen Železnému, ale i opavskému vévodovi Přemkovi – a s oběma uzavřel důležité spojenectví. Posílil také katolické rady moravských královských měst a od brněnské rady přijal slib věrnosti.

To všechno byly velice chytré kroky. Zikmund totiž dobře věděl, jaký problém měla královská města v posledních desetiletích 14. století se šlechtou. Její vojenské družiny podle Války olupovaly měšťany na cestách a snažily se proniknout do městských hradeb a města ovládnout. Takže ve chvíli, kdy se moravská šlechta přiklonila k husitství, královská města musela hledat obranu – u koncilu, pak u císaře Zikmunda a později také u Habsburka Albrechta. 

Kvůli jeho pomoci proti husitům mu pak Zikmund musel dát za manželku svou jedinou dceru Elišku. A jako věno celou Moravu. Husitství bylo tedy na Moravě hlavně záležitostí šlechty a také venkova, zatímco v Čechách se největšími baštami husitství stala tamní města.

Husitství bylo na Moravě pod ochranou šlechty

Moravští páni však byli husitství s jeho protestantským výkladem víry skutečně silně nakloněni. Vždyť se už v únoru 1415 sjeli do Velkého Meziříčí, aby ve svém listu kostnickému koncilu protestovali proti zacházení s Janem Husem. 

„Na sjezdu v Brně 8. května prohlásila shromážděná moravská šlechta, že způsob, jakým se s Husem zachází, je potupou českého národa,“ uvádí dále historik Válka. Dodává, že Husova poprava pak na Moravě vyvolala totéž pobouření jako v Čechách. Morava protihusitské dekrety z koncilu rázně odmítla a obranný šlechtický spolek proti nim měl ze tří hejtmanů v čele dokonce dva z Moravy.

Zdejší šlechta zkrátka brala husitství v ochranu a namísto českých husitských měst vznikly na Moravě šlechtou chráněné „husitské bašty“. Především vesnice Nedakonice na ostrově v řece Moravě poblíž velehradského kláštera se stala jakýmsi moravským Táborem vzniklým na území Haška z Valdštejna na přelomu let 1420 a 1421.

Šlechta bojovala po boku Zikmunda, pak podpořila husity

Pikanterií je, že jak tento, tak další přední moravští šlechtici se v červnu, červenci a listopadu 1420 účastnili po boku Zikmunda bitev na Vítkově i Vyšehradě, kde byli podle kronikáře Vavřince z Březové „jako vepřové ukrutně zbiti“. Mnoho jich zahynulo, ale ti, kteří se dostali do zajetí pražanů, uzavřeli nakonec s husity spojenectví a stali se na Moravě jejich nejcennějšími spojenci. 

A právě „táborité“ z Nedakonic pak v půlce ledna 1421 zpustošili a vypálili jeden z nejbohatších moravských klášterů Velehrad, kde upálili mnichy, kteří nestačili utéct. Klášter se zničenou knihovnou byl pak několik let opuštěný.

Proti Nedakonicím zaútočil poté biskup Jan Železný s městskými a rakouskými, ale i panskými oddíly. Jenže neuspěl. Koncem roku se zdejší osazenstvo nicméně připojilo nejspíše k husitům v blízkém Uherském Ostrohu, který se stal jejich hlavní baštou na jihovýchodní Moravě. Na jihozápadní Moravě byly dalšími husitskými středisky Jevišovice, tvrz Červený Martínkov a asi i další místa. Zdejší husité si připsali také nemalé úspěchy při dobývání okolních měst.

I když moravské dějiny z té doby mají nesrovnatelně méně archivního materiálu či dobových kronik, hodně se dá vytušit třeba z listů olomouckých kanovníků koncilu po Husově upálení.

Žalují v nich, že páni na svých statcích sami přijímají pod obojí způsobou a dosazují husitství oddané kněžstvo, které křtí děti u řek a potoků, slouží mše na polích bez posvěceného oltáře, nekoná ušní zpovědi, za Jana Husa a Jeronýma Pražského slouží zádušní mše a uctívá je jako svaté. A tak dále.

Navzdory tomu, co se před 600 lety událo v Brně, tedy i Morava přispěla k tomu, oč se husitství přes svou konečnou porážku a válečné pustošení v Evropě zasloužilo. Jednak se díky husity vybojovaným basilejským kompaktátům otevřela cesta k náboženské toleranci mezi katolíky a utrakvisty, za druhé vzrostl vliv i jiných vrstev společnosti, než byla šlechta.

  • Nejčtenější

Tělo nalezené v řece patří hledanému mladíkovi, potvrdili policisté

Tělo, které se v úterý odpoledne objevilo ve vodách brněnské Svratky, patří pohřešovanému chlapci, potvrdili policisté....

Nastoupil, ale už nevystoupil. V Brně pátrají po muži, který zmizel z lodi

Brněnští policisté od neděle pátrají po muži, který se záhadně „vypařil“ z parníku na zdejší přehradě. Asi padesátiletý...

Ve 43 letech zemřel bývalý člen Janáčkovy opery v Brně Petr Císař

Minulý týden zemřel bývalý člen Janáčkovy opery v Brně Petr Císař. Bylo mu 43 let. O jeho úmrtí informovalo Národní...

Nevídaný flastr: vedení Brna napařilo hráčům pokutu jeden a půl milionu korun

K radikálnímu a naprosto ojedinělému kroku sáhlo před finišem záchranářských bojů ve fotbalové Fortuna lize vedení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vezu červený fosfor, řekl muž. Hasiči ho našli v obalu od Kinder vajíčka

Červený fosfor v obalu od Kinder vajíčka našli policisté při dopravní kontrole v neděli večer u řidiče v Gajdošově...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Na Brněnskou přehradu přepravili první lodě pomocí tramvaje a tanků

Nikde jinde v Česku netrvá plavební sezona tak dlouho a hladinu nebrázdí tolik lodí veřejné dopravy. Ta na Brněnské...

Turisté ve Znojmě dostali loni za útratu odměnu, výhody je čekají i letos

Stačí přespat v hotelu, dát si zákusek nebo víno a člověk už si odnáší poukázku na prohlídku města, podzemí nebo...

Místo ohňostrojů drony? Je to show budoucnosti, tvrdí brněnští politici

Premium Desetitisíce až statisíce Jihomoravanů každoročně sledují ohňostrojnou přehlídku nad Brněnskou přehradou a hradem...

Hledaného muže, který zmizel z lodi, našli utopeného v Brněnské přehradě

Policejní potápěči našli v pondělí večer v Brněnské přehradě v asi desetimetrové hloubce tělo muže, po kterém pátrali...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...