Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hnutí ANO se rýsuje cesta zpět do vedení Brna, zákulisím letí nabídka ODS

  9:57
Přesně za týden si brněnské ANO zvolí nové vedení. Může se tím přiblížit koalici na magistrátu a po roce opustit opoziční lavice. Podle informací MF DNES totiž probíhají tajné námluvy s ODS. Spolu by v zastupitelstvu měly pohodlnou většinu hlasů.

Brněnskou koalici nyní tvoří čtyři strany, které vyšachovaly ve volbách vítězné hnutí ANO. Na snímku zleva jejich lídři Oliver Pospíšil z ČSSD, Petr Hladík z KDU-ČSL, Markéta Vaňková z ODS a Tomáš Koláčný z Pirátů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Poprvé se otevírá cesta k jednání. ODS to však podmiňuje tím, že si do vedení nezvolíme například Richarda Mrázka, Marka Janíčka či Petra Vokřála, kteří jsou spojeni s kontroverzními věcmi z minulosti. Musíme si odhlasovat tým, který bude držet při sobě a bude svolný k jednáním,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z vlivných členů ANO.

Úvahy o změnách ve vedení města potvrzují i další lidé, kteří vidí do zákulisí brněnské politiky.

O velkém zájmu dostat se do koalice mluví i předsedkyně místní organizace ANO Karin Karasová, která se na sněmu pokusí svůj post obhájit.

„Samozřejmě, že stále chceme být součástí koalice. A je pravda, že s některými členy současné vlády na městě si poměrně hodně rozumíme,“ přiznala Karasová pro MF DNES. Zatím je jedinou kandidátkou na šéfku brněnské buňky.

Vstupu do koalice s občanskými demokraty je nakloněný i předseda ivanovického ANO Jiří Faltýnek, syn prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka.

„Podle informací, které jsem zaslechl v kuloárech, vadí některým členům současné koalice osobnost prvního náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL), který je pro některé až příliš ambiciózní,“ prohlásil Faltýnek.

To nepřímo potvrzují i náměstci primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD) a Robert Kerndl (ODS). „Ale když jsme šli do koalice, věděli jsme, kdo jaký je. Podobně jsou na tom i ostatní radní a náměstci v koalici,“ podotýká Kerndl.

Spolupráce funguje velmi dobře, říká Hladík

Nespokojenost ODS s fungováním koalice pramení také z faktu, že už několikrát byla na jednání rady přehlasována lidovci a Piráty. Všiml si toho i bývalý náměstek primátora za ODS Robert Kotzian.

„Opakovaně jsem se již vyjádřil, že považuji za skutečného primátora Petra Hladíka. Je to prohnaný politik a ODS není v lehké situaci. Ani co se týče ANO, u kterého má po volbách vroubek,“ myslí si Kotzian, který se aktuálně hlásí k hnutí Trikolóra.

Sám lidovec Hladík si není vědom, že by uvnitř koalice docházelo k názorovým neshodám.

„Myslím, že spolupráce funguje velmi dobře, koalice je stabilní, mám z toho dobrý pocit. Daří se naplňovat věci, na kterých jsme se dohodli, takže nevidím žádný problém. A co se týče vyjednávání s ANO, nemám o tom žádné informace,“ tvrdí Hladík.

Šéf brněnské ODS Kerndl zákulisní nabídku pro ANO, která by mohla vyústit ve změnu koalice, přímo nekomentoval. „Za nás teď můžu změnu vyloučit, ale co ostatní, to nemůžu vědět,“ prohlásil Kerndl.

ANO má za úkol najít „stravitelné“ tváře

V brněnském ANO se ale mluví o tom, že úkolem pro hnutí teď je najít sestavu, která by byla pro ODS „stravitelná“. Tedy bez Vokřála nebo Mrázka.

Podle zdrojů z hnutí by se prvním místopředsedou mohl stát Pavel Dvořák, který přitom z předsednictva odešel v době, kdy se provalila kauza machinací s veřejnými zakázkami na Brně-střed.

Hlavním obviněným je v ní dnes už bývalý místostarosta této městské části za ANO Jiří Švachula a blízký přítel Dvořáka, který byl ještě letos v březnu předsedou brněnské organizace. Nedávnou rezignaci zdůvodnil složitou rodinnou situací. V pondělí se ke své budoucnosti nevyjádřil. „Jsem měsíc v USA. Na shledanou,“ řekl Dvořák do telefonu a zavěsil.

Podle Karasové sám neměl ambice vrátit se do vedení. „Požádala jsem ho o pokračování spolupráce na základě dobrých zkušeností, stejně jako Víta Prýgla (dlouholetý vedoucí tarifního odboru brněnského dopravního podniku – pozn. red.), který je dalším kandidátem do předsednictva,“ uvedla Karasová.

Mezi ty, kteří se snaží navázat spolupráci ANO s ODS, patří podle Faltýnka právě bývalý primátor Petr Vokřál. V pondělí Vokřál nezvedal telefon ani neodpověděl na SMS. Před několika dny ale na sociálních sítích zavzpomínal na situaci po loňských komunálních volbách, kdy se ANO ocitlo v opozici, což označil za „megapodraz“.

„Uvidíme, třeba to byl jen takový startovací rok, a jak se pracuje naplno, nám vedení Brna teprve ukáže,“ napsal Vokřál. Sám se přitom netají hejtmanskými ambicemi, čímž by odblokoval jednu z podmínek ODS.

Podle náměstka primátorky Tomáše Koláčného (Piráti) se podobnými výroky snaží ANO jako vítěz voleb koalici nahlodávat. Rok od podpisu koaliční smlouvy uplyne 5. listopadu.

  • Nejčtenější

Budou se měnit učebnice? Vědci z Brna zobrazili reálnou podobu chromozomu

Obrázky chromozomu, které vídáme v učebnicích biologie, se zřejmě budou muset brzy proměnit. Vědcům v Brně se totiž jako prvním na světě podařilo zobrazit reálnou podobu chromozomu, o což se dosud...

18. července 2024  14:22

Bára občas vzplane jako benzin. Odchod do šatny není taktika, říká Kartus

Premium

Je to už více než rok, co tenisový trenér Aleš Kartus nevede Barboru Krejčíkovou, jejich pětiletá spolupráce skončila loni před Wimbledonem. Ze špičky okruhu WTA se pak Kartus sice stáhl, svoji...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

V Brně se jeden čas nedalo pít pivo, říká historik. Bylo nápojem chudých

Chmelový mok je s českým národem spjatý od nepaměti. A to i na jižní Moravě, kterou si všichni spojují spíše s vínem. Historik pivovarnictví Filip Vrána se zaměřil na počátky i současnost pivní...

17. července 2024  10:24

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezi Lednicí a Břeclaví vykolejil historický vlak, škoda jsou dva miliony

Historický osobní vlak, který v turistické sezoně jezdí mezi Břeclaví a Lednicí na Břeclavsku, v neděli po poledni vykolejil poblíž Lednice. Jedna část vlaku zůstala na kolejích, vykolejily vagony, v...

14. července 2024  17:18

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

Provoz na dálnici D46 na dvě hodiny oboustranně zastavila nehoda šesti aut

Jeden jízdní pruh dálnice D46 ve směru na Prostějov je po odpolední nehodě šesti aut u Pustiměře na Vyškovsku průjezdný. Na otevření druhého pruhu policisté stále pracují, řidiči jezdí odklonem přes...

21. července 2024  14:31,  aktualizováno  16:49

Dělníci se denně sápou do kopce, líčí záchranu Děviček jejich milovník

Děvičky jsou jeho celoživotní srdcová záležitost. Jako rodák z blízkých Starovic, kterého fascinuje historie, archeologie a genealogie, navštěvuje jihomoravskou ikonu od dětství. Přestože více než tu...

20. července 2024  12:15

Dětský hospic má i místnost k rozloučení. Nese odkaz zemřelé holčičky Julie

Odkaz holčičky, která před časem zemřela v sedmi měsících na pneumokokovou meningitidu, nese právě dobudovaný první dětský hospic v Česku. Dům pro Julii, otevřený v brněnském Králově Poli, přivítá...

19. července 2024  16:31

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...