ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnské restaurace cenami dohnaly Prahu, hamburger zdražil o 68 procent

  • 22
Ceny v brněnských restauracích vzrostly podstatně více než v Praze. Většina brněnských cen se tak přiblížila průměrným pražským hodnotám, některé pokrmy jsou na Moravě dokonce dražší. Vyplývá to z analýzy dat, kterou si zpracovává Brno. Ve spolupráci se systémem Dotykačka začalo monitorovat ekonomické ukazatele v gastronomii.

Průměrná cena hamburgeru v brněnských restauracích byla letos v listopadu 211 korun. O tři roky dřív však stálo stejné jídlo průměrně 120 korun. Hamburger tak zdražil o 68 procent. O desítky procent se zvýšila cena i dalších populárních jídel.

„V Praze je hamburger vnímán jako prémiové jídlo, jeho cena dlouhodobě znatelně převyšuje cenu guláše nebo řízku. Naproti tomu v Brně se až do loňska všechna tři jídla držela na podobné cenové úrovni, hamburger dokonce ještě loni býval nejlevnější z uvedeného výběru,“ okomentoval Petr Menclík, ředitel společnosti Dotykačka, která pro brněnský magistrát analýzu zpracovala.

Koncem roku 2021 se však situace začala otáčet a Brno najelo na obdobný koncept jako pražské restaurace.

Tradiční řízek nebo guláš nyní stojí kolem 170 korun, což je zhruba o 20 až 30 procent víc než před covidem. Většina brněnských cen se tak přiblížila průměrným pražským hodnotám, některé pokrmy jsou v Brně dokonce dražší.

Brněnský magistrát plánuje sledovat vývoj cen a dalších ukazatelů dlouhodobě. „Vytvořili jsme veřejně přístupný přehled, kam budeme pravidelně doplňovat čerstvá data. Vzhledem k dynamicky se měnící inflaci jde o sofistikovaný nástroj, jak monitorovat situaci v brněnské gastronomii a vyhodnocovat dopady změn,“ uvedl radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Zatímco Jihomoravský kraj v uplynulých letech mírou zdražování v gastropodnicích relativně korespondoval s celostátními průměry a teprve v letošním roce míra zdražování vyskočila výrazněji nad celorepublikový průměr, Brno si od začátku pandemie žilo svým vlastním životem, výrazně odlišným od Prahy.

Zdražení v Brně o třetinu, káva zůstává levnější

V hlavním městě podle analýzy rostly ceny během pandemie pomaleji než ve zbytku republiky. Naproti tomu Brno razantně zvedlo ceny, meziročně o víc než 15 procent, už v prvním kvartálu roku 2020 a udržuje si znatelně vyšší míru zdražení po celou dobu pandemie.

„Rozdíl nejlépe ilustruje pohled na tzv. Gastro index, kterým v Dotykačce dlouhodobě sledujeme míru zdražování v gastropodnicích. Srovnáme-li třetí kvartál letošního roku s třetím kvartálem roku 2019, tedy s obdobím těsně před pandemií, celorepublikový průměr zdražení je 24 procent, v Brně 39 procent. Naproti tomu v Praze ceny stouply pouze o 16 procent,“ vyčíslil Menclík.

Jinak je to ovšem s cenami za kávu. U té se naopak Brno drží v úrovni vesnických průměrů. Zatímco v Praze stojí oblíbené capuccino nejčastěji kolem 55 korun, v Brně vyjde o tři koruny levněji.

„Nutno ale podotknout, že i tady se za poslední roky ceny významně přiblížily. Ještě v roce 2019 činil rozdíl v obou městech celých 10 korun. Ovšem zatímco v Praze gastropodniky zdražily od září 2019 o necelých 13 procent, brněnské ceny za stejné období vyskočily téměř o 30 procent,“ upřesnil Menclík.