Zachraňte Fuchsovu vilu, křičí experti. Plánuje se přestavba na bytový dům

  6:38aktualizováno  6:38
Výrazná přestavba může změnit tvář domu, ve kterém žil slavný architekt Bohuslav Fuchs, který pro pro Brno navrhl hotel Avion, zábrdovické lázně, městský pavilon na výstavišti a mnoho dalších zásadních staveb. Budoucnost velké funkcionalistické vily nyní řeší architekti, památkáři i milovníci historie.

v Původní vlastní vila Bohuslava Fuchse je památkově chráněná a opravená, i tak některé novodobé prvky na fasádě čelí výtkám odborníků. Ti teď však válčí především proti plánu na přestavbu připojené části. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Fuchs pro sebe postavil funkcionalistickou vilu na konci 20. let v Žabovřeskách. Jejích rozsáhlých prostor si mohl užívat jen do 50. let, kdy se ocitl v nemilosti komunistů. Tehdy musel nemovitost prodat, zůstala mu jen menší připojená budova, která původně sloužila spíše jako zázemí.

Fotogalerie

A právě v tom vězí základ problému, který dnes rezonuje mezi architekty, památkáři a milovníky historie. Dvojvila na nároží Hvězdárenské a Tůmovy ulice je nyní rozdělená. A to nejen stavebně, každá část má jiného majitele. Ta větší je pak památkově chráněná a opravená, druhou se chystají vlastníci přestavět na bytový dům. Záměr jim schválily památkové odbory brněnského magistrátu i Jihomoravského kraje. Nyní běží řízení na stavební povolení.

Odborníci z Národního památkového ústavu v Brně jsou však proti takové přestavbě. A přidali se i politici z města a žabovřeské radnice.

„Byla by to obrovská škoda, kdyby ten dům dostal jinou podobu. Je to unikátní ukázka bydlení v době první republiky. Fuchs si ji navrhl a postavil pro sebe a také v ní bydlel. Byl to spojený dvojdům,“ říká brněnský architekt a bývalý děkan Fakulty architektury VUT Brno Vladimír Šlapeta, který dopisem podpořil návrh na zpamátnění.

Argumenty pro záchranu sepsali i pracovníci Národního památkového ústavu, kteří už loni v létě na ministerstvo kultury poslali návrh na zpamátnění domu.

„Vila je vzorovým příkladem střízlivého funkcionalismu. Svým měřítkem stavba v bloku s vlastní Fuchsovou vilou působivě dotváří prostředí vilové čtvrti, jíž je důležitou urbanistickou součástí umístěnou v pohledově výrazném nároží,“ popsal v návrhu odborník ústavu Aleš Homola.

Podle něj je zřejmé, že při přestavbě dojde k masivnímu zásahu do stavební podstaty budovy, který zřetelně poškodí i hodnotu sousedícího vlastního rodinného domu Bohuslava Fuchse.

Větší část vily je přitom památkově chráněná už od roku 1958, u té menší se to až dosud nikdy ani neřešilo. „Je možné, že objekt organicky vystupující z Fuchsova vlastního rodinného domu orgány státní památkové péče přehlédly,“ domnívá se Homola.

Věří, že je ještě šance s tím něco udělat. Ministerstvo kultury už však do procesu zasahovat nechce s odkazem na to, že stavební úpravy už mají závazné posvěcení památkového odboru magistrátu. Důvodem je i to, že mnohé autentické prvky objektu, včetně částí původní vnitřní dispozice, prošly změnami.

Celé je to nedorozumění, hájí své plány majitelé

Vlastníci domu, kterými jsou podle veřejně přístupného katastru nemovitostí Soňa Albrechtová a František Doušek, se ke kauze nechtějí do ukončení správního řízení vyjadřovat. Na dotazy MF DNES pouze uvedli, že se jedná „o nedorozumění, vzniklé z velké části nevhodnou a účelovou medializací plánované rekonstrukce“.

Faktem je, že majitelé do projektu investovali svoje úsilí i peníze a k rekonstrukci mají vypracovanou projektovou dokumentaci v souladu s legislativou. I proto nehodlá své stanovisko měnit ani odbor památkové péče brněnského magistrátu. „Pouhý nesouhlas veřejnosti s tím, že budova není kulturní památkou, nelze ve správním řízení zohledňovat,“ říká šéf odboru Martin Zedníček.

Politici se však na věc dívají jinak. Za záchranu vily dnes bojují lidovci. „Ztotožňujeme se s názory významných architektů, proto vedení města zaslalo na ministerstvo žádost o projednání tohoto návrhu,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal (KDU-ČSL). A k němu se přidal i jeho stranický kolega, místostarosta městské části Žabovřesky Filip Leder.

„Nejvíce problematická je plánovaná nadstavba, prohloubení úrovně vstupního podlaží, změna okenních otvorů a přistavění balkonů. Těmito zásahy může dojít i k narušení statiky památkově chráněné části domu,“ uvedl Leder.

Lidovci nyní chtějí vyjednávat s majiteli o možném odkupu či směně. Pokud by se městu povedlo jej získat, chce v něm zřídit muzeum Bohuslava Fuchse.

„Je to jedna z nejvýznamnějších osobností Brna a žádný památník nemá. Mohl by vzniknout nadační fond, který by tuto variantu finančně podpořil. Zatím je ale otázka otevřená,“ doplnil místostarosta Leder. S majitelkou vily se minulý týden v pátek sešel přímo na místě, k ničemu ale nedospěli. „Dohodli jsme se, že věc nebudeme zatím komentovat,“ poznamenal Chvátal.

  • Nejčtenější

Z Brna mizí další historie, zavírá slavný klub a knihkupec jde do penze

Kdo si rozklikne webovou stránku Mersey – jednoho z nejznámějších hudebních klubů v Brně – najde už jen pozvánku na...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Značky místo semaforů mátly řidiče v Brně, za den se stalo pět nehod

Pět dopravních nehod se stalo v neděli odpoledne na křižovatce ulic Kotlářská a Kounicova v Brně, kde je omezený provoz...

Zábranský o Kometě: Kolapsy, kiksy, katastrofa. Čekám výrazné zlepšení

Je nespokojený a nezastírá, že hráče teď budou čekat galeje. Staronový kouč hokejistů Komety Libor Zábranský říká:...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dodávka převážející bazén vrazila do autobusu, zranilo se šest lidí

Před šestou hodinou ráno se u Břeclavi srazil autobus s dodávkou a osobním autem. Při nehodě se lehce zranilo celkem...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Vzácný topol má padnout kvůli hrázi, lidé se bouří a požadují přezkoumání

Na Znojemsku má při opravě jezu na Dyji padnout vzácný topol černý. Je to jeden z posledních exemplářů. Jde totiž o...

Z Brna mizí další historie, zavírá slavný klub a knihkupec jde do penze

Kdo si rozklikne webovou stránku Mersey – jednoho z nejznámějších hudebních klubů v Brně – najde už jen pozvánku na...

Soud zrušil milencům trest za pokus o vraždu bohatého manžela

Olomoucký vrchní soud zrušil rozsudek brněnského krajského soudu, který poslal na 16 let do vězení dvojici milenců za...

Soud propustil z vazby stíhaného podnikatele, Švachula za mřížemi zůstává

Trestně stíhaný šéf společnosti Geotest Real Petr Kalášek po osmi měsících opustil vazební celu. Dnes o jeho propuštění...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?

Najdete na iDNES.cz