Špatně rozdělily lázeňský majetek, radnicím hrozí pokuta 35 milionů

  6:32aktualizováno  6:32
Finanční úřad žádá desítky milionů od Hodonína a Lednice. Podle něj totiž špatně odvedly daně, když si dělily lázeňský majetek. Lednice by tak mohla přijít o většinu ročního rozpočtu. Obce se chtějí bránit u soudu.

Pohled na nové Denní lázně Hodonín. | foto: Lázně Hodonín

Když se na počátku loňského roku rozdělovaly lázně v Hodoníně a Lednici, byl to klidný „rozvod“. V minulosti se spojily do dobrovolného svazku obcí s názvem Jihomoravské lázně, aby dosáhly na dotace pro vybudování nových lázní v Lednici a rozvoj těch v Hodoníně.

Po více než desetileté spolupráci, kdy skončila udržitelnost projektů podporovaných evropskou dotací, přestalo být spojenectví nejen nutné, ale i výhodné, a tak padlo rozhodnutí o odluce.

Převod majetku ze svazku přímo na obce probíhal až donedávna hladce. Než se do něj vložil finanční úřad. Podle informací MF DNES chce nyní po Lednici i Hodonínu zpětně doplatit celkem 35 milionů korun kvůli dani z převodu nemovitostí. Konkrétně z lázeňských domů Perla v Lednici a Eva v Hodoníně.

Svazek je totiž obcím prodal za takzvanou zůstatkovou daňovou hodnotu. „Ta se odvíjí od ceny, za kterou byly domy pořízeny, avšak odečte se od ní dotace a také odpisy, které se uskutečnily za dobu jejich užívání,“ vysvětlil vedoucí ekonomického odboru hodonínské radnice Marián Maňák.

Obě dvě lázeňské budovy tak byly prodány za zhruba 67 milionů korun. Přitom jen samotný lednický dům Perla stál v době svého vzniku přes 120 milionů a hodonínská Eva ještě o pět milionů více.

Ze zůstatkové daňové hodnoty obce také odvedly daň. Při kontrole úředníků však narazily. „Finanční úřad v Hodoníně se rozhodl dodanit převod budov a vyčíslil rozdíl do ‚ceny obvyklé‘,“ potvrdil starosta Lednice Libor Kabát (SN) v obecním zpravodaji.

Další penále nabíhá

Částka, kterou finanční úřad po dobrovolném svazku obcí (dnes zastoupeném likvidátorem) chce, činí 29,1 milionu korun. K tomu navíc přidal pokutu ve výši 5,8 milionu. Další penále bude nabíhat až do té doby, než se vyřeší odvolání, které Lednice i Hodonín proti rozhodnutí finančního úřadu podaly. Lázeňský rozvod obce připraví o 35 milionů

„Zvolený postup úřadu jsme samozřejmě rozporovali, protože by měl za následek obrovský finanční dopad do hospodaření obou obcí. V případě Lednice pochopitelně ještě mnohem větší než u Hodonína,“ poznamenal starosta Lednice, která hospodaří s rozpočtem zhruba v hodnotě částky, kterou finanční úřad teď požaduje.

Ani v Hodoníně, kde je rozpočet asi půl miliardy, si však nechtějí připustit, že by částku museli uhradit. Lidovecký místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek označil verdikt finančního úřadu za „neslušný“.

Je přesvědčený, že dobrovolný svazek obcí postupoval naprosto správně. „Pokud finanční úřad odvolání neakceptuje, obrátíme se na soud,“ prohlásil.

Odluka Hodonína a Lednice je zatím bezprecedentní. V Česku jde o vůbec první ukončení dobrovolného svazku obcí a s tím související rozdělení majetku. „Bohužel jsme tím precedentem my. Ale snad pomůžeme mnoha dalším obcím, kterých se problém dotkne v budoucnu,“ dodal Ambrozek s tím, že co se týče rozdělení majetku svazků obcí, je v zákoně povážlivá díra.

Vzor pro další rozchody obcí

Lednice i Hodonín hledají podporu u Svazu obcí a měst. Jeho šéf František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých) s postojem starostů souhlasí. „Když se rozděluje majetek dobrovolného svazku obcí, je to podobné, jako když se dělí majetek ze společného jmění manželů. Obce nenabývají nic nového, ale jen si rozdělují to, co společně vytvořily. A to nejen z dotačních zdrojů, ale také ze svého. Takový majetek by neměl být dodaněn,“ má jasno Lukl.

I podle něj bude výsledek tohoto lázeňského případu vzorem do budoucna. Rozchodů dobrovolných svazků obcí totiž pravděpodobně bude přibývat.

„Končí udržitelnost projektů, z nichž společně stavěly například cyklostezky. Dá se předpokládat, že se poté budou chtít starat pouze o tu část cyklostezky, která je na území jejich katastru, a rozdělí si je. I tady jim pak hrozí potenciální riziko, že by takto nabytý majetek musely dodanit,“ řekl Lukl.

Ten je starostou Kyjova a i zde podobným způsobem stavěli cyklostezky ve spolupráci s Dubňany a Svatobořicemi-Mistřínem. „I my bychom byli neradi, abychom museli něco zpětně doplácet,“ dodal.

Finanční úřad lázeňský případ komentovat nechce. „S ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti se nemůže úřad vyjadřovat ke konkrétním daňovým subjektům či konkrétním řízením,“ uvedl mluvčí úřadu David Stančík.

  • Nejčtenější

Při střelbě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je těžce zraněný

V bytě na Palackého třídě v Brně odpoledne zemřel člověk, druhý je zraněný, uvedla policie na Twitteru. Zbraň...

D1 na Brno uzavřela srážka kamionu s cisternou, odklízení trvalo 12 hodin

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 6 hodin ráno uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Z...

Výbuch ve vinařství na Břeclavsku zranil dva lidi, místní mluví o palírně

V obci Perná na Břeclavsku vybuchla výrobní hala vinařství. Při explozi utrpěli dva lidé vážné popáleniny. Hasiči nyní...

Kometa otočila duel na Kladně a vede. Hradec zdolal mistra po nájezdech

Hokejová extraliga má nového vládce. Je jím brněnská Kometa, která v dohrávce 11. kola extraligy otočila nepříznivě se...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Moderní nástavba historického domu pobouřila, architekt se kritice diví

Neorenesanční, původně pětipatrový činžák vedle parkoviště na rohu brněnských ulic Křenová a Vlhká vykoukl po roční...

Unikátní Moravská Amazonie se po letech úsilí stane chráněnou rezervací

Na téměř 13 tisících hektarech se rozkládá Moravská Amazonie. Z unikátního koutu přírody na soutoku Moravy a Dyje jsou...

Výbuch ve vinařství na Břeclavsku zranil dva lidi, místní mluví o palírně

V obci Perná na Břeclavsku vybuchla výrobní hala vinařství. Při explozi utrpěli dva lidé vážné popáleniny. Hasiči nyní...

Stržené vedení mezi Brnem a Břeclaví komplikovalo celý den provoz vlaků

Provoz na trati mezi Brnem a Břeclaví blokovalo několik hodin stržené trakční vedení. Dálkové spoje jezdily odklonem, a...

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz