Film Skleněný pokoj míří do kin, premiéru v Brně ozdobí hvězdy

  17:22aktualizováno  17:22
Už v úterý se u brněnského kina Scala rozvine červený koberec, po němž se projdou hlavní aktéři a tvůrci dlouho očekávaného filmu Skleněný pokoj. Právě do Brna je naplánovaná slavnostní světová premiéra.

Filmoví fanoušci mohou přímo v centru města potkat třeba Carice van Houtenovou, kterou znají z veleúspěšné série Hry o trůny, Hannu Alströmovou, Karla Rodena, Karla Dobrého i autora knižní předlohy Simona Mawera. Po VIP večerech vstoupí film do širší sítě kin ve středu 14. března.

Hlavní roli v něm nehraje člověk, ale dům. Brněnská vila Tugendhat s ikonickým proskleným pokojem vypráví příběh jedné rodiny i Československa třicátých let.

„Vzhledem k tomu, jak těsně je příběh filmu i jeho literární předlohy spjat s Brnem, jsme si nedovedli představit, že by se první uvedení filmu mělo konat jinde než právě v Brně,“ prohlásil producent Rudolf Biermann.

„Současně jsme ale chtěli, aby tu jedinečnou možnost stát se prvními diváky filmu měli nejen zvaní hosté, ale i veřejnost. Proto jsme připravili speciální předpremiérové uvedení Skleněného pokoje s hereckou delegací pro široké publikum a věříme, že diváci možnost zažít tuto událost uvítají,“ upozornil producent.

Právě při příležitosti úterní premiéry je připraveno několik akcí. Tvůrčí delegace se představí divákům před dvojím promítáním, které se koná v 18 hodin a ve 20.30, na červeném koberci před kinem.

Ti, kteří si stihli zakoupit místenku, se ke hvězdám dostanou blíž. Ostatní lidé mohou před kino Scala přicházet od 16 hodin. Organizátoři tu také vylosují několik šťastlivců, kteří obdrží volné vstupenky na slavnostní premiéru.

Fotogalerie

Podle autora knižního bestselleru Simona Mawera je příběh fikcí, avšak zasazenou do reálné vily.

„Vila tvoří rámec příběhu. Ve třicátých letech bylo Československo zemí plnou naděje. Takže film zachycuje, co se tu tehdy dělo, dynamiku doby,“ popsal spisovatel Mawer.

„A pak je tu rodina, dostatečně kulturní a inteligentní, aby tu budoucnost vnímala,“ dodal s tím, že už v době svého vzniku byla vila Tugendhat stavbou budoucnosti.

Film režiséra Julia Ševčíka vznikal v produkci Společnosti IN Film Rudolfa Biermanna, producenta divácky úspěšných snímků Účastníci zájezdu, Obsluhoval jsem anglického krále, Román pro muže nebo dramatu Masaryk.

Ševčík do rolí obsadil uznávané české herce i zahraniční celebrity. Točilo se proto v angličtině.

Hlavní herečky si k sobě našly cestu i za kamerou

Diváci si tak budou moci vybrat hned ze dvou verzí – anglické s českými titulky a pak té s českým dabingem. Hlasy hlavním představitelkám propůjčily Aňa Geislerová, která mluví postavu Liesel, a Kateřina Winterová, jež mluví Hanu.

Mužské postavy promluví hlasy Martina Stránského a Davida Matáska. Stránský namluvil Viktora Landauera, jehož hraje Claes Bang, Matásek německého konstruktéra Stahla, který významným způsobem zasáhne do života Hany. Stahla hraje dánský herec Roland Moller. Karel Roden svou roli architekta von Abta mluví česky i anglicky.

„Liesel má rodinu, děti, odpovědnost za druhé. Hana je volná, neřízená střela,“ popsal rozdíl mezi hlavními hrdinkami režisér Ševčík. Přesto, anebo právě proto, k sobě naleznou cestu a ve filmu je pojí víc než jen přátelství.

„Nevím, jak to cítí Carice, ale já jsem v ní získala velmi dobrou přítelkyni,“ vzpomínala na natáčení Alströmová. „Když filmujete v cizí zemi a vztah vašich postav je tak intenzivní, jako tomu bylo ve Skleněném pokoji, pak je dobré, když si od počátku rozumíte. Velmi mi to pomáhalo,“ dodala.

„Myslím, že jsme si okamžitě jedna druhou oblíbily. Začaly jsme si povídat a zjistily, že máme hodně společného,“ potvrdila Houtenová.

Hrdinky ve filmu rozdělí až válka, která vyžene židovskou rodinu Liesel za hranice tehdejšího Československa. Hana naopak zůstává v Brně a díky pozdějším vztahům se do domu se skleněným pokojem vrací.

Desítky kostýmů a oscarový tým

Střihačem filmu Skleněný pokoj je renomovaný polský tvůrce Jaroslaw Kaminski, jenž se podepsal pod střih oscarového snímku Ida i nejnovějšího filmu Pawła Pawlikowského Studená válka, oceněného na festivalu v Cannes.

Hudbu k filmu Skleněný pokoj složil španělský hudební skladatel Javier Navarrete, který obdržel oscarovou nominaci za hudbu k filmu Faunův labyrint.

Kostýmy, jež se ve filmu objeví, mohli návštěvníci vily spatřit už při dosavadních prohlídkách. „Všechny kostýmy se objevily v klíčových scénách. Ať už se jedná o ty ze svatební cesty, při níž hlavní postavy potkají architekta, u kterého si objednají vilu, či kostýmy, v nichž odcházejí do emigrace,“ přiblížila slovenská návrhářka Katarína Štrbová Bieliková.

Ta pro film navrhla devadesát kousků oděvů. „Vytvořit kostýmy pro film odehrávající se v rozpětí téměř čtyřiceti let byl pro mne úkol snů,“ přiznala Bieliková.

Ve filmu, který měl rozpočet 80 milionů korun, se objeví i další brněnské lokality, jako vila Stiassni či Zelný trh.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Ženy trpěly, dívky dospěly přes noc, vzpomíná Němka na poválečné útrapy

Elisabeth Wellanová při své poslední návštěvě rodných Želešic zavítala v roce...

Pouhých 14 let bylo Elisabeth Wellanové, když s nejbližšími příbuznými musela v roce 1946 opustit rodné Želešice na...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Rozhledny jsou na spadnutí. Na jejich stavbu peníze byly, na údržbu už ne

Stará vyhlídková věž v lokalitě U obrázku u Staroviček z roku 2007 je ve velmi...

Rozhledny, které se ve velkém stavěly počátkem tisíciletí, dosluhují. Na jejich opravy přitom většinou chybí peníze....

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Další z rubriky

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Mistrovství vinařů v zemi piva. Světová špička se za rok sjede do Brna

Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) přebírá vinný pohár coby symbol...

Tak prestižní vinařská akce v Česku ještě nebyla. Příští rok bude Brno hostit „mistrovství světa“ – soutěž Concours...

Najdete na iDNES.cz