Nizozemskou herečku a zpěvačku Carice van Houten Anouk znají diváci na celém světě hlavně jako Rudou kněžku ze seriálu Hra o trůny. Švédku Hannu Alströmovou si zase spojí s britským akčním snímkem ve stylu bondovek Kingsman, kde hrála skandinávskou princeznu Tildu.
Fotogalerie |
Jako aktérky natáčení česko-slovenského koprodukčního snímku Skleněný pokoj by se v Brně mohly objevit už v příštím roce. Do hlavních mužských rolí chce režisér obsadit například Karla Rodena nebo četníka z Luhačovic Karla Dobrého.
„Jsem pověrčivý, takže než se začne natáčet, nechci nic říkat s jistotou, ale na 98 procent mohu potvrdit pana Rodena. Ti ostatní by se objevit mohli,“ připustil producent filmu Rudolf Biermann, který stál u zrodu filmů Všichni moji blízcí, Román pro ženy, Účastníci zájezdu či Obsluhoval jsem anglického krále. Tím nejnovějším je film o Janu Masarykovi v režii Julia Ševčíka, který se ujal i režie Skleněného pokoje.
Dopravní podnik půjčí staré šaliny
Ve filmu si zahraje i Brno. „Rádi bychom točili některé scény například na Masarykově třídě a doufáme, že nám dopravní podnik půjčí staré šaliny. Ale uvažujeme i o dalších místech. Bude to kombinace Brna a Prahy, která bude představovat Itálii,“ popsal Biermann.
Přizváni budou rovněž Brňané. „Budeme tam mít například jednu scénu komunistického večírku ve vile, kde budeme potřebovat komparzisty. Stejně tak při scénách z ulice nebo z kavárny. Další lidé by mohli působit jako asistenti herců,“ poznamenal producent.
Brněnská filmová kancelář se už půl roku radí s filmaři, jak jim co nejlépe připravit půdu. „Kromě tipů, kde by mohli natáčet, jsme jim dali i kontakty na místní audiovizuální firmy a dodavatele služeb,“ uvedla šéfka kanceláře Ivana Košuličová.
A částku 4,3 milionu korun chce na film poslat město Brno. Radní jsou pro. Souhlasit ještě musí zastupitelé.
„Počítáme ale s tím, že 2,5 milionu se zase městu vrátí z pronájmu vily,“ řekl brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).
Podle Košuličové to ale bude mnohem víc. „Když uvážíme, že do Brna na více než měsíc přesídlí zhruba 60 lidí, budou využívat místní služby a najímat místní firmy, bude ekonomický efekt několikanásobně vyšší,“ doplnila.
Milostný mimomanželský vztah majitele vily
Román Skleněný pokoj, který pojednává o osudech vily, jejímž srdcem je pokoj s celostěnnými výsuvnými okny a vzácnou stěnou z onyxu, odráží osudy jejích majitelů, v knize židovských podnikatelů Landauerových, na něž těžce dopadl příchod nacistů. I když se snažili nejprve pomáhat židovským emigrantům, sami pak museli uprchnout.
Autor se nechává unášet fantazií. Do děje zakomponoval i milostný mimomanželský vztah majitele vily. A právě to pobouřilo potomky skutečných majitelů vily Tugendhat. Podle nich autor svými výmysly poškozuje rodinu. Vadí jim i to, že je před vydáním románu nekontaktoval.
„Jsem zásadně proti knize i proti filmu. Není to totiž o rodině, ale proti rodině,“ vyjádřila se již dříve nejmladší dcera Grety a Fritze Tugendhatových Daniela Hammer-Tugendhatová.
Podle primátora Vokřála je připravovaný film pro město obrovskou šancí z hlediska propagace a zvýší proslulost vily i celého města.
„Rád bych dodal, že děj knihy i postavy jsou smyšlené, což bude výslovně uvedeno i ve filmu,“ říká.
Obdobně přemýšlí i Biermann. „Je to adaptace naprosto skvělého románu spisovatele Mawera, se kterým máme uzavřenou smlouvu, a to je pro nás jako autory zásadní,“ poznamenal producent. Snímek by mohl jít do kin už na jaře 2019.