Prevence šokem. Školáci chodí do nemocnice za vrstevníky po úrazu

  7:14aktualizováno  7:14
Na prevenci šokem vsadila Dětská nemocnice v Brně. Školáci chodí na zdejší chirurgii, kde vidí vrstevníky po operacích a úrazech. V Česku unikátní preventivní program dětem ukazuje, jaké bývají následky zranění a jak jim předcházet.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Je mu sice už sedm roků, ale před pár dny se podruhé narodil. Když se předminulou sobotu vpodvečer vracel s otcem a mladšími sestrami ze zabijačky u babičky, srazilo malého Bartoloměje na přechodu pro chodce auto.

„Odletěl jsem čtyři metry a spadl na břicho, bolelo to strašně, celé tělo,“ popisuje zraněný druhák z Vranovic na Brněnsku.

„Manžela hned napadlo, že je to konec, že už se nezvedne, byl to šok,“ líčí hrozivě vypadající nehodu jeho maminka Kamila Rokytová. „Jediná záchrana byla, že Bárt byl při vědomí a komunikoval.“ Nakonec syn „vyvázl“ se zlomeninami dolní části pánve, takzvaných ramínek.

Zdlouhavý pobyt chlapci teď v nemocnici zpestřila nečekaná návštěva - přišli jej okouknout zdraví vrstevníci. Dětská nemocnice v Brně, konkrétně Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie, kde Bartoloměj leží, totiž vsadila na netradiční metodu - školní exkurze za dětskými pacienty.

Informace z první ruky

Lékaři doufají, že i díky tomu si pak sami dají větší pozor a v nemocnici se zraněním neskončí. Dětských pacientů totiž na chirurgii stále přibývá, loni jich zde ošetřili na 15 tisíc, operovali přes tisíc a počty každoročně stoupají.

„Nechtěli jsme dělat klasickou prevenci ve školách a popisovat, co by se mohlo stát. Děti prochází ambulancemi, kde zranění čekají na ošetření. Na oddělení vidí své vrstevníky pár hodin po operaci, mnohdy s fixačními šrouby a podobně. Provází je lékař v bílém plášti, často ten, který sám prováděl operaci a o pacienty následně pečuje v ambulanci. Odborné informace mají z první ruky,“ popisuje přednosta kliniky Ladislav Plánka.

Předškoláci, ale i žáci základních škol nebo středoškoláci se díky projektu podpořenému z Norských fondů v dvouhodinovém bloku dozvědí o prevenci úrazů, jak mají poskytnout první pomoc i co dělat, když se úraz stane, komu zavolat nebo kam zamířit přímo v nemocnici.

Největší nadšení sklidila zasádrovaná ruka

Vše je přizpůsobeno věku. Na nejmenší děti z mateřských škol čekají textilní modely nebezpečných předmětů, jako jsou dětské zápalky, nože nebo chemikálie používané v domácnostech.

Školáci se z modelu dozvědí umístění orgánů v těle, vidí modely kostí s dráty a hřebíky, při rozhovorech s dětskými pacienty zjistí, co vše museli podstoupit nebo jako moc zranění bolí. Často se setkání neobejde bez emocí či slz. S traumaty ale školáci podle kantorů neodcházejí.

„Pro děti to byl neskutečný zážitek, i pro ty, u nichž rodiče říkali, že trpí syndromem bílého pláště. Největší nadšení sklidilo, že si mohly nechat zasádrovat ruku a vyzkoušet, jak moc sádra omezuje. Nadšení byli ale i rodiče, děti se pak nebojí jít třeba na očkování,“ popsala Dana Šárková, zástupkyně ředitelky MŠ Horníkova.

Ta patří mezi prvních 15 tříd, které se od začátku října do projektu na www.detibezurazu.cz zapojily. Přihlásit se může kterákoliv škola, ale i dětské skupiny. Lékaři doufají, že jich bude přibývat.

Pozitivně totiž setkání nesou i dětští pacienti. „Ještě se nám nestalo, že by někdo nechtěl mluvit nebo nám to rodiče nechtěli dovolit. Spíš mají operované děti lepší pocit, že se se vším mohly svěřit,“ líčí vrchní sestra Marta Sauerová.

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

V Brně se hlasuje o zákazu cirkusů, jejich majitelé pohrozili soudem

Ilustrační snímek.

Až do konce června mohou lidé na portálu BrnoID hlasovat o tom, zda chtějí ve městě zakázat cirkusy. Pokud skutečně...

V Moravě plaval mrtvý muž, viděli ho u Hodonína a má tetování v azbuce

Policisté pátrají po totožnosti mrtvého muže, který byl nalezen v řece Moravě....

Čeští a slovenští policisté marně zjišťují, kdo byl muž, kterého na začátku června vyplavila řeka Morava. Zveřejnili...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Najdete na iDNES.cz