Změna na brněnském infekčním. Nakažené děti už ty zdravé neohrozí

  16:14aktualizováno  16:14
Nakazí se, nebo se nenakazí? S touto obavou mířily ročně tisíce rodičů a jejich dětí na Kliniku dětských infekčních nemocí Fakultní nemocnice Brno.

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ambulance, jež slouží pro pacienty z celého Jihomoravského kraje, ale i širokého okolí, totiž sídlily v nevyhovujících podmínkách v Dětské nemocnici v Černých Polích.

Děti, které lékaři pozvali jen kvůli očkování nebo na kontrolu po uzdravení, se v čekárně potkávaly s malými pacienty, kteří do nemocnice dorazili s infekční chorobou, chyběl samostatný vchod i čekárny nebo třeba bezbariérový přístup. To už je ale nyní minulostí.

Ambulance Kliniky dětských infekčních nemocí, která ročně ošetří na dvacet tisíc dětských pacientů, se přestěhovaly do zmodernizovaných prostor. V nich se infekční pacienti s těmi zdravými už nepotkají.

„Čekali jsme na to dlouhé roky. Původní prostory byly zcela nevyhovující, nebyly vlastně určené ani pro ambulance, vše přes deset let fungovalo v jakémsi provizoriu,“ podotýká primář infekční kliniky Tomáš Habanec.

„Teď splňujeme všechny evropské hygienickoepidemiologické normy, nekříží se zde provoz, ambulance mají samostatné vnější vstupy i hygienické zázemí a infekční pacienti nepřijdou vůbec do styku s těmi, kteří chodí na kontroly nebo očkování,“ pochvaluje Habanec.

Místo pacientů se přemisťuje lékař

Cestu do nových ambulancí, na jejichž vybudování fakultní nemocnice uvolnila z vlastních prostředků 7,5 milionu korun, nemusejí stávající pacienti nijak složitě hledat. Stejně jako původní prostory jsou v pavilonu R, který je od hlavního areálu Dětské nemocnice oddělen Černopolní ulicí, leží ale v jiném křídle budovy.

Zcela nový je systém, jenž v trojici nových ambulancí pro infekční pacienty, dalších třech ambulancích pro neinfekční pacienty a samostatné ambulanci sloužící jako izolace funguje. Všechny prostory jsou navíc bezbariérové. Který pacient kam patří, určuje už při příchodu zdravotnický personál, všechny děti na vyšetření čekají odděleně.

„Otočili jsme to, pacienti teď nově nečekají v čekárně, ale přímo v ordinaci. Kdo se přemisťuje, je totiž lékař, který přechází mezi jednotlivými ambulancemi,“ popisuje primář infekční kliniky.

„Navíc máme i jednu super izolační ambulanci pro hodně přenosné nákazy nebo třeba pro případ, kdyby přišlo dítě s podezřením na ptačí chřipku, ta má i svůj další, zcela samostatný vchod,“ dodal Habanec.

Dříve rodiče s dětmi čekali venku

Klinika tak podle něj nově nabízí důstojné zázemí například pro pacienty s cystickou fibrózou, kteří jsou mnohdy nositeli rezistentních bakterií nebezpečných pro okolí.

Přísné oddělení dětí s nakažlivými nemocemi, mezi něž patří třeba i neštovice, nyní na klinice garantují, i kdyby byly všechny nově vybudované ambulance zaplněné. V minulosti přitom museli rodiče s dětmi postávat venku.

„Nebylo tam vůbec příjemné prostředí. Bezvládného syna, o kterém nikdo nevěděl, co mu vlastně je, jsme museli vynést v náručí k ambulancím po dlouhém schodišti,“ líčí návštěvu se sedmiletým synem z letošního roku jedenačtyřicetiletá matka z Brněnska. Jméno si nepřála zveřejnit, redakce jej ale zná.

„Pak jsme čekali na chodbě, po které prochází všichni ostatní, včetně infekčních dětí. Až po nějaké době nás umístili do uzavřené místnosti. Celkově to prostředí působilo hrozivě,“ popisuje matka.

Vstoupili jsme do 21. století, těší primáře

Sami lékaři přitom připouštějí, že stížností na zázemí Kliniky dětských infekčních nemocí v poslední době přibývalo. I to byl jeden z důvodů, proč se Fakultní nemocnice Brno, pod kterou Dětská nemocnice spadá, rozhodla k přestavbě bez ohledu na to, že akci nezaplatí žádná dotace či grant.

„Medicínská potřeba byla tak vysoká, že bylo nutné to udělat,“ potvrdil ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

Spokojený teď může být i personál, sestřičky i lékaři mají nové hygienické zázemí, samostatné evidence, úklidové i denní místnosti či úložné prostory, vše je nové včetně podlah, omítek, rozvodů či topení a vzduchotechniky.

„Jsem moc rád, že se to konečně podařilo, vstoupili jsme tím do 21. století,“ dodává primář kliniky, do níž spádově patří asi jeden a půl milionu dětských pacientů.

Nejčtenější

Žena psychicky deptala synovu učitelku, vylákala od ní pět milionů

ilustrační snímek

Ve dne i v noci bombardovala žena z Brněnska desítkami SMS učitelku svého syna, ze které se snažila vylákat peníze. S...

Žena uvěřila, že prodá kočárek do USA, podvodníkovi ještě zaplatila

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Na svou naivitu doplatila devětadvacetiletá žena z Brněnska, která se snažila přes internet udat svůj použitý kočárek....

Na bobry nalíčili u Brna zakázanou železnou past, může zabít i člověka

Železnou past s jablkem jako návnadou na bobry položil neznámý člověk u řeky...

Přísně zakázaná pytlácká železa někdo nastražil nedaleko chatové oblasti mezi Veverskou Bítýškou a Herolticemi na...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Otevřeli největší vinařskou laboratoř v Česku. Zpracuje tisíce vzorků

Laborantka Žaneta Beňová přijímá nové referenční vzorky vín v nové laboratoři,...

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku začala fungovat největší komerční vinařská laboratoř v České republice. Pro...

V Břeclavi někdo u zastávky nastražil šňůru, chodkyně se o ni zranila

Mezi kmenem stromu a autobusovou zastávkou na břeclavském sídlišti Na Valtické...

Záludná past na chodce se objevila u autobusové zastávky v Břeclavi. O šňůru nataženou od stromu přes sloup k zastávce...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Najdete na iDNES.cz