Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Po Ukrajincích láká jižní Morava dělníky ze Srbska, umí dobře se stroji

  10:37
Jižní Morava láká pracovníky z dalších koutů světa. Nově bude vozit hospodářská komora dělníky ze Srbska, Brno se zase angažuje v projektu pro „mozky“ z Francie.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Nezaměstnanost v kraji je stále minimální a řešením by měli být cizinci. O tom se mluví již delší dobu. Nejčastěji byla řeč o lidech z Ukrajiny a dalších postsovětských zemí, teď je tu další plán – do továren vozit kvalifikované pracovníky ze Srbska.

U Srbů je podle ředitele Regionální hospodářské komory Brno Čeňka Absolona výhodou jejich profesní zdatnost. To se týká zejména strojírenství, kde chybí nejvíc lidí.

„Specifikum Srbska spočívá zejména v balkánské nátuře, se kterou je třeba u pracovníků počítat. Co se ale týče jejich profesních schopností, jsou na dobré úrovni. Zejména v nejvíce nedostatkových oblastech strojírenství má Srbsko i díky dlouhodobé tradici co nabídnout,“ uvedl Absolon.

Srbové se tak mohou uplatnit jako svářeči, obráběči, soustružníci, slévači, CNC pracovníci a podobně.

Aktuálně komora zaměstnavatelům předává životopisy potenciálních pracovníků, které jí dodává zahraniční partner na základě inzerce v Srbsku. Vzhledem k vysokým nárokům na specializaci však nepočítá se stovkami lidí, spíše jen s desítkami importovaných pracovníků. Dít se tak začne v příštím roce.

Penězi se konkurovat nedá, podmínkami pro rodinu ano

Nedostatek pracovníků zažívají i země na západě Evropy, kde jsou výrazně vyšší platy. Jižní Morava proto musí nabídnout i jinou motivaci. Tou se má stát dlouhodobá pracovní perspektiva a hlavně možnost časem sloučit celou rodinu.

Tedy například díky zajištění práce i pro manželku nebo manžela a pomoci při zapojení dítěte do vzdělávacího systému. „V tomto máme zatím proti Západu výhodu, protože tam tento trend ještě nedorazil,“ uvedl Absolon.

Podle Kláry Kroupové, která se do Srbska provdala z Brna, má jižní Morava, potažmo celé Česko v její nové domovině dobré jméno. „Srbové nejsou moc spokojení s politickou, ale hlavně ekonomickou situací. Míra nezaměstnanosti je kolem 14 procent, mnoho lidí odchází do ciziny za prací a živí odtud celé rodiny,“ popisuje.

S hledáním pracovníků v Srbsku pro české zaměstnavatele měla v minulosti zkušenost i společnost Rosiva Šumperk, která se kromě jiného věnuje poradenství i exportu do Srbska. Podle jejího ředitele Rostislava Jurky je však nutné stejně jako tehdy i dnes odstranit některé komunikační problémy.

„Ne vždy jednotlivé strany hovoří o významově stejných pojmech. To může vyústit ve velké nedorozumění, které se ve většině případů odhalí, teprve až pracovníci přijedou do Česka,“ upozorňuje Jurka.

Podle Absolona projevují zájem o práci u nás ještě občané Řecka, Itálie, Španělska nebo Bulharska.

Francouze chtějí počítačoví giganti i vědecká centra

Brno a Jihomoravský kraj chtějí nalákat také „mozky“ z Francie. Společně s francouzským velvyslanectvím rozjíždí pilotní projekt Czech Emploi.

„Chceme u Francouzů zvýšit povědomí o České republice, že tady není jen Praha, ale také Brno a region jižní Moravy a že je to příjemné místo k životu,“ vysvětlila Lucie Mezníková, specialistka spolupráce s privátním sektorem brněnského magistrátu.

Mezi českými podniky, které se potýkají s nedostatkem jazykově vybavených zaměstnanců, eviduje agentura na podporu podnikání CzechInvest o pracovníky z Francie velký zájem.

To se týká i Brna, kde nemá dostatek lidí ovládajících francouzštinu například místní pobočka světové technologické společnosti IBM. Ta se proto stejně jako podobně zaměřená firma Red Hat sama do projektu zapojila a lidi z Francie hledá.

Česko nabízí rychlejší profesní postup

Ve Francii vzbudil projekt zájem, neunikl ani tamním médiím. „Rostoucí trh práce v Česku vypadá velmi lákavě a zdá se mi, že umožňuje i rychlejší profesní postup, než je tomu ve Francii. Pro absolventy je mnohem jednodušší nalézt práci v Česku,“ míní Mezníková.

Absolventi škol ve Francii, kteří nemají praxi, totiž mají doma problém sehnat stálé zaměstnání, bez práce je každý pátý. Proto je chtějí nalákat do Česka, a to i na takové pozice, kde nepotřebují vysokou odbornou znalost, ale především jazyk.

Projekt však nezahrnuje jen tyto méně kvalifikované pozice, převážně je cílený na výzkumné pracovníky. Dvě desítky jich chce v současnosti z Francie získat vědecké centrum CEITEC společně s výzkumným ústavem ICRC fungujícím pod Fakultní nemocnicí u svaté Anny. Francouzi si mohou vybírat z pozic jako je výzkumník v oblasti mikrobiologie, výzkumu rakoviny nebo molekulárního klonování.

Na reálný dopad kampaně se zatím čeká. Francouzi – tedy v rámci tohoto projektu – stejně jako Srbové zatím na jižní Moravě nepracují.

„V současnosti nemám informace, zda už někteří Francouzi získali práci v Brně. Projekt byl zahájen v červnu, nicméně teprve na přelomu září a října jsme zprostředkovali vůbec první nabídky na volná místa, známost projektu však postupně roste,“ sdělil Mathieu Wellhoff, atašé pro vědu a vysoké školy z francouzského velvyslanectví.

  • Nejčtenější

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá řidička najela na úzké cestě u hradu Templštejn do skupiny dětí

V sobotu v podvečer najela opilá řidička do skupiny čtyř dětí. Podle předběžných informací záchranné služby jim však...

Panoramatický vlak nabídne ojedinělé výhledy, poprvé i na české železnici

České železnice čeká během druhého víkendu v červnu premiérový průjezd vlaku s panoramatickým vozem. Souprava s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Na barokní hudbě mě přitahuje její vášnivost, svěřuje se dirigent Netopil

Jeden z nejvšestrannějších dirigentů své generace Tomáš Netopil si vybudoval celosvětově uznávanou pozici odborníka na...

V Brně přibývá ulic s třicítkou, plošný limit se navzdory aktivistům nechystá

Místo aut zabírají pruh na vytížených silnicích v centru města lidé pochodující s transparenty „30 pro Brno“. Řidiči...

Otevřít výstaviště veřejnosti? Na festivaly určitě ano, říká obchodní šéf

I když se čas od času objeví myšlenky na otevření brněnského výstaviště, veletržní byznys kompletní odstranění plotů...

Města chtějí šetřit, přitom nevědí, kolik mají budov, říká energetický poradce

Premium Na střední průmyslovce si Ondřej Vaněk přisedl k Jiřímu Pechovi. Vznikla tím nerozlučná dvojice, která už deset let...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....