VIDEO: Zvládnout porod pomůže brněnským medikům sténající robotická žena

  11:14aktualizováno  11:14
Robotická žena, která se hýbe, komunikuje a rodí? To není žádná bláznivá sci-fi, v brněnské cvičné nemocnici za miliardu korun budou speciální simulátory běžnou součástí výuky už za dva roky. Půjde o evropský unikát, budovat se začala ve středu.

Operační sály s nejmodernějšími simulátory si první studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyzkoušejí na podzim 2020.

„V nemocnicích se zkracuje hospitalizační doba pacientů a vidíme i pokles počtu lůžek. Už dávno tedy neplatí, že se studenti během praxe v nemocnici setkají s pacienty s určitým spektrem onemocnění. Bezpečnost pacienta je na prvním místě, proto musí být budoucí lékaři připraveni co nejlépe,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Bareš, v čem bude nové centrum přínosné.

Podobná už existují v Linci, Kodani či Mnichově, využívají je ale lékaři. To brněnské bude unikátní – poslouží totiž výhradně studentům. „Takto komplexní výukové centrum pro studenty v Evropě doposud není,“ zdůraznil Bareš.

Fotogalerie

V nemocnici budou dva operační sály, urgentní příjem, porodní simulátor, umělá plicní ventilace, ultrazvuk, trenažér šití i simulátory pro budoucí zubaře. Na střeše vznikne simulovaný heliport.

Otevření centra ale neznamená, že se studenti do skutečných nemocnic už nepodívají.

„Kontakt s pacientem je klíčový, takže část praxe budou nadále absolvovat v nemocnici. Situace, které tam nezažijí, si vyzkouší v simulačním centru. Takovým příkladem je třeba porod. Na simulátoru mohou v roli porodníka vést komplikovaný případ, což z pozice studenta není se skutečnou pacientkou možné,“ popsal ředitel nového pracoviště a proděkan lékařské fakulty Petr Štourač.

Některým pacientům skupiny studentů vadí

Figurína, která simuluje porod, sténá, mluví několika jazyky a očima reaguje na pohyb, stojí přes osm milionů korun. Porodní simulátory patří k těm nejdražším, u ostatních se cena pohybuje od 1,5 do 3 milionů korun.

Kromě figurín se do některých situací zapojí i herci. Ti se využívají třeba pro trénink komunikace s pacientem, který lékaři nedokáže přesně popsat, co ho bolí.

Simulační centrum částečně vyřeší i případy, kdy si pacienti stěžují na skupiny mediků postávající u jejich lůžka.

„Někteří pacienti nechtějí, aby na ně sahali mladí medici. Je samozřejmé, že sem studenti na praxi chodí, ale jsou situace, kdy je jich u nás hodně. Simulační medicína může pomoci tento nápor rozvrstvit,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Podobné případy zaznamenali i ve druhé brněnské fakultní nemocnici. „Přestože pacienti vědí, že jsme výukové pracoviště, objevují se spíše sporadicky případy, kdy studenty odmítají,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Martin Pavlík.

Většina projektu je hrazená z dotace

Cvičnou nemocnici v Brně vítá. „V medicíně ve vyspělých zemích má nezastupitelné místo. Jedná se o řízený nácvik bez ohrožení pacientů. Její velkou výhodou je, že si studenti vyzkouší situace, které v reálné medicíně nemusí vůbec zažít, než se dostanou k pacientovi,“ upozornil Pavlík, který má zkušenosti z podobných center v Austrálii a Velké Británii.

Cvičná nemocnice napodobí i další funkce, nejen lékařskou péči. „Pokud se dnes podíváme na nemocnici, nebavíme se jen o zdravotní péči, ale také například o hospodaření či informačních technologiích,“ vyjmenoval Bareš.

Právě v tom vidí možnosti spolupráce s ostatními fakultami. Například jak udržet provoz nemocnice v černých číslech, si tak při výuce vyzkouší studenti ekonomicko-správní fakulty.

Pětipatrová budova s podzemním parkovištěm bude sousedit s Anatomickým ústavem, Fakultní nemocnicí i Zdravotnickou záchrannou službou. Většina miliardového projektu je hrazená z dotace, univerzita investuje desítky milionů korun.

Projekt souvisí i s navyšováním studentů medicíny v následujících letech kvůli nedostatku lékařů. Fakulta, počínaje příštím akademickým rokem, přijme místo dosavadních 300 přibližně o 50 studentů více. Stejný počet uchazečů plánuje vzít i v následujících letech.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Plekanec se rozloučil s Kometou. Gól nedal, ale v bránění byl vzorem

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

V seznamu střelců hokejové Komety byste jeho jméno hledali marně, přesto si služeb hvězdného Tomáše Plekance v Brně...

Další z rubriky

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Opat Šebestián pro Znojmo objevil okurky, jeho rakev však prodali

Loucký klášter ve Znojmě

Když znojemský historik Petr Eckl seděl jako dvanáctileté dítě v kostele v Loděnicích nedaleko Pohořelic, zaujal ho...

Tanec pomáhá lidskému mozku, zlepšuje pozornost i řeč, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

V rytmech country, jazzu i afrických tanců se půl roku pravidelně vlnili zdraví lidé nad 60 let a lidé s mírnou...

Najdete na iDNES.cz