Vyhořelé kasino připomene jen skelet, uvnitř vznikne nové atrium

  7:00aktualizováno  7:00
Už na podzim vrátí stavební dělníci k životu ruinu naproti hlavnímu nádraží v Brně. Objekt bývalého kasina vyhořel v lednu 2002 a jeho fasádu pak zakrývala velká reklamní plachta. Ta zmizela a odhalila pracující dělníky. Nová podoba domu nabídne 45 obchodů, restaurace či supermarket.

Odhalená fasáda vyhořelého kasina naproti hlavnímu nádraží v Brně (29. únor 2012). | foto: Filip FojtíkMF DNES

Demoliční práce na vyhořelém kasinu nyní finišují a brzy se začne stavět. "Demolice by měly skončit dvacátého března. Hned o den později začneme stavět," sdělil Zdeněk Filípek, ředitel společnosti PZ projekt, která dům vlastní.

Kvůli opravám musejí kolemjdoucí snášet hluk a prach v okolí stavby. Navíc nemohou využívat podchod, který spojuje nádraží s Josefskou ulicí.

"To vše ale brzo skončí. Brňané to musí chvíli vydržet. Uvnitř chystáme obrovské změny, ze staré budovy prakticky zůstane jen skelet. Půlku objemu vyvezeme, protože vytvoříme nové atrium skrz celý dům," nastínil Filípek.

Firma IMOS by měla dům za asi tři sta milionů opravit a již 1. listopadu chce majitel otevírat nové centrum plné obchodů a restaurací. Dům se promění k nepoznání, nejvíce zaujme hlavně neotřelá fasáda s nepravidelnými "skvrnitými" okny.

Originální fasáda

Právě netradiční fasádu nemohou někteří Brňané skousnout. "To se přece nemůže nikomu líbit. Je to naprosto odporné," rozčílil se třeba dvaadvacetiletý Ondřej Šulák při pohledu na počítačovou vizualizaci.

Z ruiny vyhořelého kasina u brněnského nádraží se do roka stane centrum s...
Z ruiny vyhořelého kasina u brněnského nádraží se do roka stane centrum s...

Mnozí kolemjdoucí zase lamentovali nad tím, že se návrh do stávající zástavby nehodí. "Vždyť je to jako pěst na oko," komentoval pětašedesátiletý muž.

Podle investora ovšem originální fasáda okolí nádraží oživí. "Žádný projekt se nelíbí všem. Mám za to, že tento dům se před nádraží hodí a oživí současnou šeď," reagoval Filípek z PZ projektu.

A mnozí Brňané mu dávají za pravdu. "Myslím, že se dost stydíme před světem za to, jak jsme se zachovali ke Kaplickému. Tahle stavba mi připomíná jeho Chobotnici, je to trochu jako omluva," hodnotila pětačtyřicetiletá Brňanka.

Pod neotřelou přestavbou domu je podepsán architekt Tomáš Dvořák z ateliéru Ika Brno, který projekt vytvořil spolu s kolegy Martinem Klimeckým a Davidem Fišerem. "Inspirací pro návrh bylo několik. Nechci říct, že jde o skvrny od barvy. Chtěli jsme prostor nádraží oživit, přinést do něj něco organického a moderního," vysvětlil Dvořák.

Fotogalerie

A nepravidelné tvary se podle něho promítnou i uvnitř domu. "Celým objektem budou procházet dva světlíky připomínající tvary z fasády," dodal Dvořák. Interiér celé stavby bude hodně světlý, převládat v něm mají sklo a ocel.

Dům s kasinem v Nádražní ulici 2a vyhořel v lednu 2002. Při požáru zahynuli dva hasiči a krupiér ( o tragédii čtěte zde). Několik dalších let se táhly soudní spory mezi městem a firmou Porta Brno Plus o vlastnictví. Budova mezitím chátrala a sloužila jako útočiště bezdomovcům.

V květnu 2011 se město a Porta Brno Plus dohodly a vlastnický podíl města byl vypořádán. Současný majitel, firma PZ projekt, chystá rekonstrukci domu za asi 300 milionů korun. Osmipodlažní dům zaplní 45 obchůdků, větší supermarket a kavárny. Dům se otevře 1. listopadu, již v červnu ale má být hotová oprava podchodu, který spojuje nádraží s Josefskou ulicí.

Líbí se vám budoucí podoba vyhořelého kasina naproti hlavnímu nádraží v Brně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 27. března 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 901
Ne 387
Autor:

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

Další rošáda v boskovické nemocnici, po Julínkovi končí také Janeček

Miloš Janeček slavil své vítězství v Praze

Výměna ve vedení jihomoravských Boskovic jako by automaticky znamenala i rošádu na postu jednatele městské nemocnice....

Brno po třech letech přišlo o leteckou linku do Mnichova. Firma zkrachovala

Brněnské letiště.

Zrušení letecké linky mezi Brnem a Mnichovem s okamžitou platností. Tuhle zprávu oznámily v sobotu britské regionální...

Ztrácejí se bariéry mezi tím, co nosí muži a ženy, ukazuje veletrh v Brně

I brněnské módní veletrhy Styl a Kabo ukázaly, že se v dnešní době ztrácejí...

Hity pro plavkovou sezonu nebo novou kolekci spodního prádla mohli obdivovat účastníci sobotní módní přehlídky na...

Najdete na iDNES.cz