Bistro Bok skrývá za exkluzivním obalem jen obyčejnou českou čínu

  11:32aktualizováno  11:32
Uprostřed pasáže Vaňkovka funguje Bok pouhého půl roku a už si vybudoval auru exkluzivního bistra. O to větší zklamání přijde, když si musíte před jídlem sami uklidit stůl po jiných nebo když v kuchyni nejsou schopni přeskočit laťku stanovenou jídelním lístkem.

BIstro Bok ve Vaňkovce. | foto: MF DNES

Bistro Bok nabízí thajskou, vietnamskou, čínskou a japonskou kuchyni a navzdory vyšším cenám (s výjimkou velmi levného sushi) je skoro pořád plné. To většinou bývá příslibem dobrého jídla za přiměřené ceny.

V tomto případě si ale návštěvníci zřejmě platí hlavně za to, že budou spatřeni na stylovém místě, jak do sebe stylovými hůlkami "rvou" stylové nudle. Z pěti jídel totiž obstála bez velkých výhrad jen dvě. A jedno z nich jen kvůli skoro dumpingové ceně.

Suši za 70 korun.

Nejde ale jen o jídlo. Bistro je samoobslužné. Bohužel, navzdory hned pěti zaměstnancům na place a sloganu, který slibuje, že zažijete atmosféru moderních tokijských restaurací, je občas nutné si svépomocí také uklidit stůl od účtenek a sáčků. Nejsou tu tácy, na které byste si naskládali talíře a sklenky, takže se miniaturním prostorem musíte od výdejního pultu protáhnout ke svému místu i dvakrát nebo třikrát.

Bistro Bok

Nachází se uprostřed pasáže Vaňkovka.

Opravdu "asijský" ale Bok není. Připlatíte si tam za prostor, nikoli za nadprůměrné ani autenticky asijské jídlo. Pokud jste ale nikdy neměli sushi a chcete se vejít do stovky, jste tu správně.


Hodnocení: 45 %

A když jsem jednou nerozuměl kuchaři, který vyvolával číslo mé objednávky, přišel mě až ke stolu poprosit, ať si dojdu k pultu pro jídlo. Ze zoufalství jsem si chtěl do očí nalít pálivou omáčku; i proto, že jsem při placení nechal dýško z blbé zvědavosti, co to s personálem udělá.

Nejlépe chutnalo nejlevnější jídlo

Hned první chod naznačil, že kromě prostředí cenám neodpovídá ani produkce kuchyně. Podle menu pálivá thajská polévka tom kha gai za 45 korun byla překvapivě mdlá, provoněná jen trochou citronové trávy a jednou snítkou bazalky. Žampiony v ní sice nechutnaly zle, do thajské kuchyně ale nepatří. A jestliže si bistro hraje na autenticitu, je nutné mu tyhle houby vytknout. Do ceny by se přece kousek hlívy vešel.

Soi sam a tofu. V česko-thajské zelenině autor slibovaný zázvor nenašel.

Soi sam a tofu. V česko-thajské zelenině autor slibovaný zázvor nenašel.

Tom kha gai. Podle menu měla pálit, při tom jen lehce voněla citronovou trávou a asijskou bazalkou.

Tom kha gai. Podle menu měla pálit, při tom jen lehce voněla citronovou trávou a asijskou bazalkou.

Než jsem dojedl polévku, tofu v arašídové omáčce za 99 korun vychladlo a už tak dost hutná omáčka nepříjemně ztuhla. Při třetím soustu jsem si její banální nasládlou chuť spojil s máslovo-kakaovou zálivkou ovesné kaše ze školní jídelny. Menu navíc slibovalo thajskou zeleninu, do které se rozhodně nepočítá brokolice nebo mdlý nakládaný bambus. Dojem zachraňovala bezchybně připravená rýže a chutné tofu.

Závitky jsou v Boku skvělé, ryba je na tom hůř

Druhý pokus vyšel o něco lépe. Závitky byly jednoznačně to nejlepší, co jsem v Boku ochutnal. Naplněné krevetami, nudlemi a křupavým salátem a doplněné sladkokyselou omáčkou obstály jako osvěžující svačina za 45 korun.

Závitky Nem. Lehký a chřupavý předkrm, který zanechal nejlepší dojem.

Závitky Nem. Lehký a chřupavý předkrm, který zanechal nejlepší dojem.

Křupavá ryba. Namísto slíbené pikantní omáčky se sezónní zeleninou dostal autor sojovkovou nudu.

Křupavá ryba. Namísto slíbené pikantní omáčky se sezónní zeleninou dostal autor sojovkovou nudu.

Hůř si vedla křupavá ryba, které nabídka přisoudila pikantní omáčku nazvanou V8 a sezonní zeleninu. Což o to, těstíčko přišlo z pánve skutečně skoro křupavé. Pod ním se však skrývalo maso blátivé konzistence a v případě dvou kousků i blátivé vůně. Zřejmě pangasius.

Závitky Nem. Lehký a chřupavý předkrm, který zanechal nejlepší dojem.

Slíbená sezonní zelenina asi znamenala jeden druh zeleniny z každé sezony. Uprostřed března se tu totiž potkala paprika, zelí, pár fazolových klíčků a několik málo kousků hub. Spokojeně plavaly ve své šťávě, která byla po promíchání s olejem a sójovkou pikantní asi jako hodina katechismu. Naštěstí tu je na každém stole flakónek milosrdné chilli omáčky.

Sushi za stravenku neurazí

Potřetí mě do Boku dohnala zvědavost, jak může chutnat sushi za 70 korun. Poprosil jsem o zelený čaj a příjemně mě překvapilo, že ho tu mají. Pak jsem ale zavrávoral, když jsem zjistil, že nejde o konvičku teplého voňavého nápoje, bez kterého si lze sushi jen těžko představit, ale o PET lahev chlazeného citronového Nestea. "A opravdovej není?" zeptal jsem se. Nebyl. Rum taky ne.

Suši za 70 korun. Nebylo špatné. Pozor na extra pálivou pastu wasabi úplně vlevo.

Suši za 70 korun. Nebylo špatné. Pozor na extra pálivou pastu wasabi úplně vlevo.

Suši za 70 korun.

Suši za 70 korun.

Dostal jsem osm maličkých rolek, zhruba o velikosti kovové padesátikoruny. Losos nebyl nijak výrazný, zato rýže správně voněla octem. Řasu nori neuřízli úplně rovně a hlavně se trhala při jen trochu silnějším sevření hůlkami. Pochválit musím nakládaný zázvor a hlavně pořádně ostrou pastu wasabi. Zato strouhanou mrkev si jako ozdobu mohli v kuchyni klidně odpustit. Ale sper to čert: za sedmdesát korun se asi víc parády udělat nedá.

Bistro je pozoruhodným světem, kde potkáte načančané dámičky v kostýmcích a borce, kteří na střeše Vaňkovky neparkují nic menšího než BMW X5. Pomalu přežvykují svoje ryby a dušenou zeleninu, protože jim to tak nejspíš poradil trenér nebo dietolog. I kdyby si s jedním soustem hráli pět minut, chuť odpovídající místním cenám v něm nenajdou.

Autoři:

Nejčtenější

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Hokejové Brno hlásí posilu, přivábilo zkušeného obránce Michálka

Obránce Zbyněk Michálek při tréninku českých hokejistů  v Praze před Channel...

Hokejisty Komety Brno posílil šestatřicetiletý obránce Zbyněk Michálek. Dlouholetý hráč NHL a držitel dvou medailí z...

Brzký konec elegána. Ale splnil jsem si všechno, tvrdí Holek

Mario Holek

Z Brna, které jej před jedenácti lety vystřelilo do fotbalového světa, to Mario Holek dotáhl až do národního týmu. Ve...

Brno otevře na dolním nádraží další čekárnu, vytvoří ji osm kontejnerů

Novou čekárnu na brněnském dolním nádraží má tvořit osm mobilních kontejnerů.

Okolí dolního vlakového nádraží v Brně, které nyní používají tisíce lidí denně kvůli roční výluce hlavního nádraží,...

Další z rubriky

Muž volal strážníky ze strachu o matku, partnera ale udeřila těžítkem ona

Městská policie Praha (ilustrační foto)

Partnerský spor museli v sobotu večer řešit brněnští strážníci. Zavolal je muž, který se bál o svou padesátiletou...

Muž zkolaboval s nohou na plynu. Z hořícího auta ho s dítětem vytáhl soused

Hasiči na Vyškovsku v pondělí ráno likvidovali požár auta, škoda je je patnáct...

K hořícímu autu vyjížděli hasiči v pondělí ráno na Vyškovsko. Senior do vozu naložil dvouletou dívku a zkolaboval. Měl...

Jalta otevírá. Z ostudy Brna je VIP adresa, sídlí tam i rakouský konzulát

Podnikatel Richard Saliba nechal funkcionalistický palác Jalta zmodernizovat za...

Oprava brněnského paláce Jalta se chýlí ke konci. Stála 120 milionů a proměnila léta chátrající funkcionalistickou...

Najdete na iDNES.cz