Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mají nás tu za burany, zlobil se brankář „vesnických“ finalistů poháru

  6:19
Před dvaceti lety hráli fotbalisté Ratíškovic pohárové finále v Praze. Radost druholigovému celku nezkazila ani porážka. „Dejte kořalku všem, platím to já,“ halasil po cestě zpátky oddílový předseda.
Takhle nastoupil tým trenéra Vlastimila Paličky do finále proti Liberci. V...

Takhle nastoupil tým trenéra Vlastimila Paličky do finále proti Liberci. V horní řadě stojí zleva Luděk Urbánek, Richard Hrotek, Martin Švestka, Petr Zemánek, Karel Kulyk a Pavel Barcuch, dole jsou zleva Miroslav Kaloč, Michal Šuráň, René Bábíček, Miroslav Oršula a Pavel Svoboda. Během utkání se do hry dostali ještě Dalibor Koštuřík, Pavel Toman a Michal Kordula. | foto: ČTK

Obránce Martina Švestku televizní reportér omylem „přejmenoval“ na Hrušku. Dlouholetý ligový obránce Robert Neumann pak o fotbalovém týmu z Ratíškovic bez vytáčení prohlásil: „Chytá Barcuch a v útoku hraje Kulyk. Víc hráčů od nich neznám.“

Zhruba s takovým renomé nastoupil ratíškovický Baník před dvaceti lety v Praze k finále domácího poháru proti Liberci. Uhrál čestnou prohru 1:2. Ač bylo tehdy jeho mužstvo cílevědomě připravované a dokonce sahalo po postupu do nejvyšší soutěže, v hlavním městě ho stejně brali skoro jako Kokosy na sněhu.

Ratíškovické popravil ve finále s Libercem dvěma góly argentinský kanonýr Lazzaro Liuni (vlevo).

„Z hotelu nás chtěli vyhodit už dopoledne. Mají nás tu za burany,“ rozčiloval se brankář Pavel Barcuch, jeden z mála hráčů v kádru Ratíškovic, kteří už v době finále za sebou měli angažmá v nejvyšší soutěži.

Málo naplat: přestože na neutrální půdě v Praze hrály o Český pohár již dříve Drnovice, tedy vesnice ještě menší než Ratíškovice, jejich tým byl tehdy plný známých fotbalistů včetně reprezentantů a pohyboval se v horní polovině ligové tabulky.

Zato však nikdy do finále nepostoupila parta, jíž by tak přesně seděl přívlastek „vesnická“ jako tomuto Baníku – i když Ratíškovice ležící na Slovácku v půli cesty mezi Kyjovem a Hodonínem jsou technicky vzato obcí o čtyřech tisících obyvatel.

Za jejich nejslavnějším dnem se ohlížíme v seriálu jihomoravské MF DNES nazvaném Tenkrát poprvé.

Jenom nedostat pětku, hecovali se hráči

Po osmé hodině ráno se v Ratíškovicích začaly k odjezdu na 290 kilometrů dlouhou štreku chystat autobusy. Sedm, deset nebo jedenáct jich bylo, a to podle toho, jak tamním patriotům slouží paměť. „Liberce se nebojíme, zvítězit se pokusíme!“ hlásal transparent nad hlavami fanoušků.

Bylo 10. května roku 2000 a kolona mířila do Prahy, kde se finále Českého poháru už chystalo. Hráči Baníku tam před utkáním přenocovali. Pokoje dostali v hotelu Clarion.

„I ve 2. lize jsme na některé zápasy jezdili den dopředu. Nebyla to novinka, ale je pravda, že zrovna tehdy jsme delší dobu nikde nespali,“ vybavuje si tehdejší kapitán týmu Pavel Svoboda. Co ještě se mu z příprav na finále vybaví? „Báli jsme se, abychom nedostali pětku. Na druhou stranu jsme si docela věřili... že ji nedostaneme,“ říká Svoboda po dvaceti letech.

Ratíškovické tažení Českým pohárem připomíná z jeho vyprávění jízdu Klapzubovy jedenáctky. Nejvíc se Baník zapotil hned v 1. kole, kdy přes Dolní Němčí přelezl jen díky Kulykovu gólu a výhře 1:0.

Postupně Baník vyřadil Drnovice a Blšany, ve čtvrtfinále se dostal přes tou dobou druholigovou Plzeň a v semifinále doma hladce spláchl Vítkovice. O tento zápas byl takový zájem, že lidé seděli i na okolních střechách. Vysílala ho televize.

Ratíškovice nespadly z Marsu, hlásil Škorpil

Jedno přání Ratíškovicím nevyšlo, a sice hrát ve finále proti Olomouci v Drnovicích. Sigma tehdy svoje semifinále nezvládla, podlehla Liberci. A tak se na neutrální půdu na finále jelo do Prahy.

Na bezejmenné fotbalisty z jihomoravské vísky se tam sesypala celostátní média. „My jsme se tím nenervovali. Rozhovory bylo to jediné, co bylo oproti běžným zápasům jinak. Byli jsme tehdy zvyklí, že nám to na hřišti šlo, ani jsme o tom moc nepřemýšleli. Šlo nám to celkem samo, abych řekl pravdu,“ loví z paměti Svoboda.

Na hotelu tehdy večer před finále běželo na obrazovkách semifinále Ligy mistrů. Nervózní prý hráči Ratíškovic nebyli. „Jak se zápas blížil, už se kluci víc a víc těšili. Bylo nám jasné, že žádné další finále si už nezahrajeme,“ směje se Svoboda.

Pár jeho parťáků se prý tehdy dotklo, že jsou prezentování jako snadná kořist pro Liberec. „Díky našim výsledkům ve druhé lize a v poháru už by lidi mohli vědět, kde Ratíškovice leží,“ ušklíbl se Barcuch, gólman s ligovou minulostí v Drnovicích a v Karviné.

Mnoho celorepublikově známých hráčů, jako byl on, však tehdy modrožlutý dres Baníku skutečně nenosilo. „My jsme nebyli tím typem mančaftu, který je složený z vysloužilých ligistů. Zkušenější jsme byli možná já a Barcuch. Ale měli jsme dobrý mix a jako jedni z prvních jsme začali hrát zónovou obranu. To taky mluvilo pro nás,“ připomíná Svoboda.

Jako příjemný kompliment muselo ratíškovickým borcům znít vyjádření libereckého trenéra Ladislava Škorpila, který je označil za soupeře jako každého jiného. Sledovat je byl osobně při druholigovém derby s Poštornou.

„Ratíškovice nespadly z Marsu. Ve druhé lize se jim daří. Snažili jsme se, aby nás ničím nepřekvapily,“ pravil tehdy trenérský bard.

Kdo by se šel rvát?

To bylo už po bitvě. Pro Liberec ji dvěma góly rozhodl Argentinec Lazzaro Liuni. Když ale v koncovce napřed Michal Kordula trefil břevno a Richard Hrotek snížil na 2:1, bál se favorit o výsledek. Pro Ratíškovice to bylo velké vyznamenání.

Tenkrát poprvé

Seriál jihomoravské MF DNES nazvaný Tenkrát poprvé se věnuje výjimečným událostem, které zároveň byly prvními svého druhu na jižní Moravě. Připomenete si díky němu třeba premiéru basketbalových kouzelníků Harlem Globetrotters v Brně, první návštěvu Stanley Cupu v regionu a další premiéry.

Jako poražený finalista dostaly velký pohár a už při jeho předávání byly vidět víc úsměvy než zamračené tváře. „Krátce po utkání nás prohra mrzela, ale brzo jsme byli v pohodě. My jsme neměli co ztratit,“ konstatoval kapitán Svoboda.

Trpký byl konec především pro fanoušky jeho celku. Stejně jako příznivci Liberce chtěli i oni na hřiště, aby poděkovali svým hráčům. Policie je ale nechtěla pustit a některé z nich zmlátila tak, že museli vyhledat ošetření.

„Možná si mysleli, že by se naši rvali s Liberečáky. Ale prosím vás, kdo by se šel rvát?“ diví se dodnes Svoboda.

Sportovní nezdar hodili fanoušci Baníku za hlavu hned na dálnici. Fotbalisté na tom byli podobně. Oslava následující po návratu mužstva z Prahy vypadala jako slavení titulu.

Slávu připomínají pamětní mince

Druhá liga tehdy ještě nebyla dohraná a trenér Vlastimil Palička pro slavení po finále moc nebyl. Pak ale oddílový předseda Petr Kotásek zavelel: „Dejte kořalku všem! Platím to já.“

O pár dní později převzali fotbalisté i na obecním úřadě pamětní mince. Nejlepší éra ratíškovického fotbalu gradovala.

„Ten rok jsme byli i blízko postupu do první ligy. Skončili jsme třetí. Hrát bychom ligu mohli, ale nebyla tam ta ambice. Kdybychom do toho tehdy šli, tak jako do toho šly Opava a Staré Město, tak bychom se do ligy určitě dostali,“ myslí si s odstupem času bývalý obránce Svoboda.

Ještě v následující sezoně 2000/01 skončily Ratíškovice ve 2. lize třetí. Pak ale odešel trenér Palička do Jablonce, ani kádr už nebyl tak kvalitní a přišel sestup zpátky do MSFL. Klub byl po pobytu na výsluní tak vyždímaný, že se raději přihlásil jen do divize.

Momentálně se v Ratíškovicích hraje jen krajský přebor, a i v něm je Baník předposlední. Zašlou slávu mělo 20. června připomenout zopakování zápasu finále poháru proti Liberci, naplánované na domácí stadion. Koronavirus ale jeho sehrání neumožnil a exhibice je přesunuta na příští rok.

  • Nejčtenější

Nemůžeme ani vyjet z garáže, bouří se v Brně proti dalšímu přívalu aut

Úzkou vozovkou v ulici Lány pod bohunickým sídlištěm se často táhne proud aut, kvůli kterému mají místní problém vyjet z garáží. Podle Brněnských komunikací coby správce silnice počet vozů dosahuje...

8. července 2024  12:20

Školní toalety žáci zdemolovali na podporu šikanovaných dětí, tvrdí matka

O šikaně, která údajně vedla k lednové sebevraždě deváťáka, muselo podle některých rodičů vedení Základní školy Kotlářská vědět. Po městské části Brno-střed jakožto zřizovateli školy nyní chtějí...

8. července 2024  16:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na první vlak z Vídně do Brna čekaly tisíce nadšenců, slávu překazila nehoda

Premium

Vlaková nádraží obvykle nejsou místa plná nadšených lidí. To však neplatilo před 185 lety, kdy chtěly tisíce lidí spatřit první jízdu na trati Vídeň-Břeclav-Brno. Jejich zápal by jistě opadl, kdyby...

7. července 2024

Desítky tisíc nadúmrtí z horka mi nepřijdou jako normální cena, říká klimatolog

Premium

Počasí jde z extrému do extrému. Náhlé střídání teplých a chladných dnů období, vysoké teploty a související dlouhodobé sucho či nevhodný charakter srážek jako v posledních týdnech způsobují problémy...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

Vlastní matku zabil sekerou kvůli majetku, po čase ho viděli v Brně závodit

Premium

Kousek za Padochovem, který je dnes místní částí Oslavan na Brněnsku, si kolemjdoucí cestou po zelené turistické značce ve směru k Neslovicím můžou povšimnout kamenného pomníčku. Připomíná hrůzný...

13. července 2024

Bářina trenérka je pořád Jana z nebe. Koučové vypráví, co mají společného

Vším práskne, zkrátí si rodinnou dovolenou, najde si rychle cestovní pas a honem na letadlo. Volá Londýn! Aby tam tenisový trenér Josef Juřica nevyrazil, když na posvátné trávě ve Wimbledonu nastoupí...

13. července 2024  11:35

Brankář Krošelj se vrací do extraligy a bude chytat za Kometu

Do hokejové extraligy se po roce vrací slovinský brankář Gašper Krošelj a bude chytat za brněnskou Kometu. Jihomoravský klub o angažování sedmatřicetiletého veterána informoval na svém webu, podmínky...

13. července 2024  11:10

Bez něj by nebylo Zátopka. Před 110 lety se narodil Jan Haluza, prošel si peklem

Premium

Potkali se na jaře 1942 ve Zlíně. Jan Haluza, sedmadvacetiletý doktor práv, který po nástupu nacistů přijal pozici výpomocného učitele na arcibiskupském gymnáziu a později dostal nabídku přejít do...

12. července 2024

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...