Pátek 15. ledna 2021, svátek má Alice
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 15. ledna 2021 Alice

Škoda postaví elektromobil menší než Fabia, naznačil šéf značky

Škoda pracuje na malém elektrickém autě, řekl o nástupci bateriové Škody Citigo Thomas Schäfer pro Českou televizi. „Určitě takové auto potřebujeme co nejdříve,“ prohlásil. Jasněji bude za dva tři měsíce.

Nový předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer představil necelý měsíc po nástupu do funkce nový model Enyaq, velké elektrické SUV. | foto: Škoda Auto

„Určitě budeme malý elektrický vůz potřebovat a bojujeme za něj,“ řekl předseda představenstva české značky po sto dnech v funkci, kterou převzal v srpnu letošního roku od svého předchůdce Bernharda Maiera. „V prvních měsících příštího roku představíme novou Fabii,“ potvrdil Schäfer a dodal, že v druhé polovině roku 2021 dorazí další verze elektromobilu Enyaq, jehož výroba teď běží ve zkušebním režimu. Bude to další karosářská verze vozu ve stylu kupé.

Schäfer potvrdil, že výrazné zaměření Evropské unie na přechod k elektromobilitě zasáhlo do plánů značky. „S novou zelenou dohodou (green deal, pozn. red.) a regulacemi není žádná alternativa, musíme se silně orientovat na elektromobily,“ potvrdil šéf Škody v ČT.

„Budeme se rozhodovat o celém portfoliu, musíme zvážit, jaké modely budeme potřebovat. Na tom teď budeme muset pracovat,“ vysvětlil.

Podíl elektromobilů v EU dosáhl téměř deseti procent

Prodej elektromobilů v Evropské unii ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl zhruba o 212 procent na téměř 274 tisíc vozů. Jejich podíl na celkovém prodeji osobních aut se tak zvýšil na 9,9 procenta ze tří procent před rokem. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA). V České republice se prodej elektromobilů zvýšil o 157 procent na 908 vozů.

Údaje zahrnují automobily s čistě elektrickým pohonem a hybridní vozy, které umožňují dobíjet baterii z elektrické sítě.

"Opatření, která různé země zavedly ke stimulaci poptávky po automobilech v období pandemie nemoci covid-19, znevýhodnila automobily s tradičním pohonem," uvedlo sdružení ve své nové zprávě. Upozornilo nicméně, že na celkovém prodeji osobních aut v EU se i nadále více než 75 procenty podílejí vozy s benzinovými a naftovými motory.

Prodej aut s naftovým motorem ve třetím čtvrtletí klesl téměř o 14 procent zhruba na 766 tisíc vozů, prodej automobilů s benzinovým motorem se propadl téměř o čtvrtinu na 1,3 milionu vozů. Tržní podíl naftových aut činil 27,8 procenta, tržní podíl benzinových aut 47,5 procenta. „Benzinová auta se tak poprvé od roku 2016 na celkovém prodeji osobních vozů podílela méně než polovinou,“ upozorňuje ACEA.

Podle partnera EY Petra Knapa 3. čtvrtletí v Evropě skutečně ukazuje měnící se skladbu pohonů. "To už nejde ‚okecat‘ poklesem trhu. Skoro čtvrtina nových aut má alternativní pohon a každé desáté je do zásuvky. Je docela překvapivé, že rychleji zřejmě ztrácí benzín než diesel," podotkl. Alternativní pohony se snaží prosazovat samy automobilky kvůli hrozbě vysokých pokut za nesplnění emisních limitů.

„Je to nákladná změna, o které jsme věděli,“ mluví o přepřažení na elektromobilitu. „Není ovšem alternativa, musíme to změnit. Teď je závod o to, abychom to přežili. Budoucnost prostě bude elektromobilní. Znamená to větší investice, revizi plánů,“ zopakoval.

V krátkodobém a střednědobém horizontu podle Schäfera za elektro alternativa není. Dá se očekávat příchod dalších technologií. Mohou se používat syntetická paliva, plyn a vodík, u něj ovšem vidí perspektivu ve velkých, spíše nákladních vozech.

Schäfer zopakoval, že celý koncern VW vydá 30 miliard eur na projekt elektromobility. Emisní cíl pro tento rok značka splní, doufá předseda představenstva Škody, který byl do Mladé Boleslavi letos v létě převelen z jihoafrického zastoupení, kde zodpovídal za celý region.

„Myslím, že se nám to podaří, nyní je to méně než jedno procento rozdílu. Možná se nám dokonce podaří cíl lehce překonat. V příštím roce jsme na dobré cestě,“ říká k flotilovému limitu emisí CO2, do kterého se musí značka vejít. To platí podle Schäfera i pro celý koncern Volkswagen. I když jeho šéf Herbert Diess začátkem tohoto týdne prohlásil, že koncern nesplní flotilový cíl a tento rok pravděpodobně asi o gram. To se zdá málo, ovšem za každý gram nad limit za každé v Evropě registrované auto bude automobilka nucena zaplatit do evropské kasy pokutu 95 eur.

Schäfer ještě potvrdil, že je nedostatek akumulátorů. „Letos přichází málo baterií a ještě pozdě,“ shrnul.

U větších aut je podle Schäfera budoucnost v plug-in hybridní technologii, u které je možné trakční akumulátor dobít ze zásuvky. Připomíná ovšem, že je to velmi nákladná technologie. „Je po nich obrovská poptávka u octavie a superbu. Budou hrát velkou roli v následujících letech,“ říká o plug-in hybridech, dodává ovšem, že do malých vozů není vhodná. Do auta formátu modelu Fabia to je technika v hodnotě 10 tisíc eur navíc, takové navýšení ceny by zákazník neakceptoval. Právě proto je u menších aut podle Schäfera jednoznačným řešením plná elektrifikace.

Nová továrna nebude

„V těchto nejistých časech neuvažujeme nad stavbou nového závodu,“ uvedl Schäfer k tématu posledního roku. Škoda dlouhodobě bojuje s nedostatkem kapacit. Pro Škodu Superb a Volkswagen Passat, jejichž novou generaci značka vyvine, se měla stavět ve východní Evropě nebo Turecku nová továrna. „Nebudeme stavět nový závod. Budeme hledat kapacity v závodech, které nejsou dostatečně využity, například v Indii, Rusku nebo využijeme sdílené závody v rámci koncernu,“ uvedl.

Schäfer potvrdil, že i nyní, při celoevropském výrazném poklesu prodejů kvůli pandemii koronaviru, automobilka bojuje s kapacitou svých českých továren. „Stále pracujeme na víc než 110 procent kapacity.“ Do konce měsíce se má například rozhodnout, zda se bude přesouvat výroba modelu Kodiaq z Kvasin. „Přesun výroby se může dotknout každého modelu,“ komentuje.

„Škoda má největší růstový potenciál v celém koncernu,“ uvedl Schäfer ke spekulacím, že se má značka přeorientovat na lowcostový segment. „Máme hledat nová odbytiště, máme zodpovědnost za Rusko a Indii a severní Afriku v rámci celého koncernu. Chceme využít potenciál,“ vysvětlil.

V severní Africe, kterou značka dostala čerstvě na starosti, je podle Schäfera například poptávka po autech na CNG. „Musíme posunout značku na vyšší úroveň, rozšířit výrobu a vstupovat na nová odbytiště,“ popsal svůj úkol. Zadání je prý navyšování čísel - výroby a zisku. Potenciál vidí Schäfer právě v nových trzích. Zároveň ovšem dodal, že značka má nabídnout nižší provedení kamiqu, karoqu, fabie. „Chceme zajistit, aby naše modely byly dostupnější,“ shrnul.

„Určitě neuvažujeme o propouštění. Platí to i o agenturních pracovnících. Stále pracujeme naplno na tři směny,“ uvedl Schäfer k aktuální situaci zapřičiněné koronavirovou paralýzou. „Spíše máme problém lidi sehnat,“ dodat. A připomněl, že v pátek 6. listopadu začíná kolektivní vyjednávání s odbory. „Budeme navyšovat mzdy, jak jsme slíbili dříve,“ ubezpečil v České televizi.

Vývoj a nové projekty se podle Schäfera nezastavují, něco se pouze odsunulo. „Zpomalujeme, neutrácíme, snižujeme náklady abychom kompenzovali dopady nižší výroby,“ uvedl. Když klesá objem výroby, roste cena, protože velká část nákladů je fixních. Schäfer ovšem uvedl, že ceny škodovek zůstávají nezměněny.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Austrálie má plán na výpadek spotřební daně. Speciální taxu pro elektrovozy

BMW iX

Zatímco se v médiích i na úrovni Evropské unie a jednotlivých států vede diskuse, jak víc dotovat...

Elektrické porsche uhání i 250 km/h, ale taky 210 kilometrů za devět hodin

Řízení Taycanu Turbo S na hladkých okreskách bývalého západního Německa bylo...

VIDEO Jak dalekou cestu ještě musí Velká Británie urazit, pokud chce do roku 2030 opravdu přejít na čistě...

Konec smlouvání, VW v Číně prodává elektromobily za pevnou cenu

Volkswagen ID.4 pro Čínu

VIDEO Německá automobilka Volkswagen v Číně zahajuje nový model prodeje, její elektromobily budou...

Evropu mají zaplavit čínské elektromobily, právě dorazily

Elektromobily MG ZS před cestou do Evropy

V úterý 24. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne zakotvila v anglickém Bristolu první přímá lodní...

Autofotka týdne: Překročte kabel, nabíjím

Nabíjení plug-inhybridní Škody Superb iV  z domácí zásuvky.

VIDEO Elektromobilita začíná, nepřímo ji automobilkám i jejich zákazníkům nařídily předpisy. Jako všechny...

Škoda postaví elektromobil menší než Fabia, naznačil šéf značky

Nový předseda představenstva Škody Auto Thomas Schäfer představil necelý měsíc...

Škoda pracuje na malém elektrickém autě, řekl o nástupci bateriové Škody Citigo Thomas Schäfer pro...

Elektromobilita Česku nevoní. V počtu dobíječek jsme na chvostu Evropy

Hybridní Škoda Superb - veřejné nabíjení

VIDEO Elektromobilita v Česku dál zaostává za Evropou. V současnosti je u nás 808 dobíjecích míst, což...

  • Nejčtenější

Škoda má připravené nové SUV, jmenuje se Kushaq

Jméno začínající na „K“ a končící na „Q“ je pokračováním názvosloví SUV české značky. Ke triu Kodiaq, Karoq a Kamiq se...

Šéf koncernu VW vyzradil uvedení Fabie Combi. Je symbolem nové role Škody

Předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess na linkedinovém profilu koncernu VW uveřejnil příspěvek s...

Veterána k prodeji nafotil před vlastní garáží, za pár hodin přišli zloději

Doslova štěstí v neštěstí měl majitel veterána, který se ho před několika dny rozhodl prodat. Inzerát s fotografiemi...

Autofotka týdne: Mercedes má displej přes celou přístrojovku

Německý automobilový koncern Daimler představil nový displej Hyperscreen, který pokryje téměř celou palubní desku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dovolená snů pro autaře: pohodová jízda zakroucenými silnicemi do Alp

Zapomeňte na sbírání výškových rekordů na Stelviu nebo Grossglockneru. Alpy se dají za volantem užít už kousek za...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Do servisů míří 56 tisíc nových golfů, svolávací akce jsou na denním pořádku

Občas se něco nepovede a je třeba to napravit. U aut se tak kromě pravidelné prohlídky musí jejich majitelé dostavit do...

Šéf koncernu VW vyzradil uvedení Fabie Combi. Je symbolem nové role Škody

Předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess na linkedinovém profilu koncernu VW uveřejnil příspěvek s...

Sto padesát sedm propadnutí. Brit se přesto nevzdal a dostal řidičák

Urputnost se mu rozhodně nedá upřít, ovšem tohoto Brita byste za volantem asi nepotkali rádi. Drží rekord v počtu...

Rok 2020 kamerami dopravní policie: zběsilá jízda, útěky, bouračky

Dopravní policie zveřejnila sestřih záběrů z kamer svých aut. Ve výběru jsou hlavně honičky a nehody. V roce 2020...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...