Senioři patří k nejohroženějším účastníkům provozu, počet nehod roste

  9:24aktualizováno  9:24
Populace stárne a senioři, jejichž počet neustále narůstá, jsou druhou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu. Na českých silnicích jich umírá stále více. Zatímco před deseti lety byl podíl starších lidí na celkovém počtu obětí 15 %, letos už je to čtvrtina. Smutný trend má změnit nová kampaň.

Ilustrační snímek | foto: Autoklub ČR

Jsou snadněji zranitelní a ubývá jim psychických a fyzických schopností, takže zraněním při dopravních nehodách snáze podlehnou. Počet seniorů navíc neustálé narůstá tím, jak populace stárne, a tak tvoří čtvrtinu všech obětí dopravních nehod.

„Senioři, čili lidé starší pětašedesáti let, se na populaci Evropské unie podílejí z 18 procent. Nicméně v důsledku dlouhodobě nízké porodnosti, stárnutí populačně silných ročníků a prodlužování průměrné délky dožití by měl jejich podíl narůst do roku 2030 na 24 procent a do roku 2050 pak na 28 procent. S tím ovšem souvisí i zvýšení podílu seniorů na celkovém počtu obětí dopravních nehod. Zatímco aktuálně je čtvrtinový, do roku 2050 by mohl vzrůst na celou třetinu,“ vysvětlil Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

V České republice je trend stejný jako v Evropě: ke konci roku 2015 byl podíl seniorů na celkové populaci České republiky zhruba 18 procent, do roku 2020 naroste na téměř 21 procent a do roku 2050 na třetinu. Adekvátně tomu roste i podíl seniorů na celkovém počtu obětí nehod. Zatímco roce 2008 byl 15 %, v roce 2017 24 % a za prvních šest měsíců letošního roku již dosáhl jedné čtvrtiny. „Do budoucna se dá očekávat, že podíl lidí seniorského věku na celkovém počtu obětí nehod bude i nadále narůstat,“ předvídá Budský.

Senioři jsou druhou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu hned po mladých lidech ve věku 15 až 24 let (více viz box). Zatímco loni jich za prvních šest měsíců zemřelo 37, letos toto tragické číslo vyšplhalo na 59. To je nejvíce za posledních 10 let. Proč je pro ně současná doprava tak nebezpečná?

„Seniory ohrožují jejich zvýšená fyzická zranitelnost a také postupný úbytek psychických a fyzických schopností, soustředěnosti. V konečném důsledku pak s narůstajícím věkem stoupá riziko, že zranění utrpěné při nehodě bude smrtelné. Při působení stejné síly jsou lidé ve věku nad 75 let vystaveni třikrát většímu riziku vzniku smrtelného zranění než osmnáctiletí,“ vysvětlil expert na bezpečnost v dopravě.

Senioři ve statistikách

V rámci Evropské unie jsou senioři druhou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu, v těsném závěsu za osobami ve věku od 15 do 24 let. Statistická data jasně dokládají, že mladí ve věku 15 až 24 let se na celkové populaci Evropské unie podílejí 11 procenty, jejich podíl na celkovém počtu obětí nehod je však 17 procent.

Druhou nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu jsou právě lidé v seniorském věku. Jejich podíl na celkové populaci je 18 procent, avšak tvoří celou čtvrtinu obětí nehod.

Naopak dospělí lidé ve věku 25 až 49 let tvoří 35 procent evropské populace, na obětech nehod se podílejí z 36 procent.

Nejbezpečnější jsou silnice pro děti ve věku do 15 let. Na celkovém počtu obyvatel se podílejí z jedné šestiny, na celkovém počtu usmrcených následkem dopravní nehody je však jejich podíl jen tři procenta.  

Senioři nejčastěji umírají jako řidiči automobilů – statistiky zaznamenaly 19 takových případů. V dalších 16 případech to byli chodci, v 10 spolujezdci, v 8 cyklisté a v 6 motocyklisté. Nehody si neberou jejich životy jen za volantem auta, největší nebezpečí hrozí starším lidem na kole. Obecně pak platí, že lidé ve věku nad 65 let jsou vystaveni dvakrát většímu riziku úmrtí při dopravní nehodě, od 75 let pak toto riziko dále významně narůstá – ohrožení je více než 16násobné. „Je ovšem dobré připomenout, že aktuální mentální i fyzická kondice jsou velmi individuální záležitostí,“ dodal Budský.

Kampaň se pokusí trend zmírnit

Smutný trend má zmírnit celostátní preventivní kampaň Senior bez nehod, která startuje v září. Na starosti ji má společnost Echopix a financuje ji Fond zábrany škod, který spravuje Česká kancelář pojistitelů. Kampaň chce především seznámit seniory s tím, jak se bezpečně pohybovat po silnicích, ale cílí také na mladší ročníky, které chce naučit, jak se k seniorům v silničním provozu chovat.

V pondělí 10. září startuje v Ostravě celostátní série 300 edukativních přednášek, která poběží až do konce příštího roku. Účastníky nečeká jen suchý odborný výklad a čísla ze statistik, ale i divadelní scénky, audiovizuální prezentace a hlasování pomocí hlasovacího zařízení v publiku, pomocí kterého budou senioři rozhodovat o budoucím vývoji sledovaného děje, aby získali lepší vhled do celé problematiky.

„Do měst a obcí, ve kterých se turné přednášek neuskuteční, budou distribuovány vzdělávací balíčky, které poslouží k edukaci seniorů v režii místních samospráv či klubů seniorů. Součástí projektu bude i mediální kampaň,“ doplnil Budský s tím, že téma bude široké.

Probírat se budou situace za volantem automobilu, bezpečnost z hlediska spolujezdce, chodce, cyklisty, ale i v prostředcích hromadné dopravy. Dopravní experti budou účastníky informovat i o diskutovaných zdravotních prohlídkách nebo vlivu nemocí a užívaných léků na pozornost řidiče. „Zazní i informace o vybavení moderních automobilů a jak je správně využívat, o změnách v pravidlech silničního provozu a o dopravních značkách,“ uzavřel Budský.

Senior bez nehod

Kampaň startuje v Ostravě první pěticí přednášek v termínu 10. až 12. září a následně 17. a 18. září. Bližší informace o kampani i termínech a místech konání přednášek se nacházejí na webových stránkách Senior bez nehod.

O podobné kampaně je mezi staršími lidmi obvykle velký zájem. Svědčí o tom například projekt Jedu s dobou. Na cvičné jízdy na polygonech po celé České republice a přednášky, které organizuje Asociace Center bezpečné jízdy po celém Česku s podporou českého Autoklubu, Policie ČR a Radou seniorů ČR, dosud dorazilo přes tři tisíce lidí (o projektu jsme psali zde).

„Od účastníků máme výbornou zpětnou vazbu a pozitivní reakce. Byli lační po informacích, sami se aktivně zajímali a zapojovali a dokonce přijímali preventivní bezpečnostní opatření. Například zvažovali koupi novějšího bezpečnějšího vozu s ABS,“ přiblížil koordinátor projektu Jedu s dobou Libor Budina s tím, že na září a říjen jsou vypsané  ještě poslední tři termíny kurzů v Třinci, Jihlavě a Sosnové u České Lípy.

Dakar 2019

Rallye Dakar 2019 probíhá 7. - 17. ledna. Letošní 41. ročník se pořádá výhradně na území Peru. Trasa Rallye Dakar 2019 je rozdělena na 10 etap s celkovou délkou přes 5500 km. Z toho sedm etap se pojede na písku.

Nadcházející etapy:
17. 1. (Pisco - Lima)

Na start letos Dakar přilákal i 26 Čechů. Mezi nimi jsou: Aleš Loprais, Martin Kolomý, Martin Prokop, Martin Macík. Kompletní seznam českých jezdců a přehled etap pro Dakar 2019 najdete zde

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Rodinný ideál: módní SUV a praktické MPV v jednom balení

Peugeot Rifter

V katalogu a asi i v prodejně vám budou tvrdit něco jiného, ale SUV opravdu není to nepraktičtější auto pro rodinu. Nad...

První ochutnávka nové škodovky, premiéra bude v březnu v Ženevě

Silueta nového crossoveru značky Škoda

Česká značka uveřejnila první obrázek nového modelu, který doplní nabídku vozů kategorie SUV po modelech Kodiaq a...

Další z rubriky

Až auta vymřou, chodící hyundai zdolá každou překážku

Hyundai představilo vylepšený prototyp "chodícího vozidla".

Dostane se i tam, kam nevedou žádné silnice, třeba po katastrofě v chemičce přeskáče všechny trosky a záchranáře...

Autofotka týdne: Koncept zůstal v zákulisí, designér ho aspoň namaloval

Karim Habib, šéfdesignér Infiniti Motor Company, divize aliance Renault-Nissan...

„Toto je Infiniti QX, nemůžete ho vidět, ale je tu,“ takovou premiéru světové autosalony ještě nezažily. Karim Habib,...

Ghosna ve vazbě zastrašují a trápí zimou a hladem, tvrdí jeho manželka

Carlos Ghosn

Manželka bývalého předsedy správní rady japonské automobilky Nissan Motor Carlose Ghosna si v dopise adresovaném...

Najdete na iDNES.cz